Białko kluczem do walki z wirusem Ebola
Strona główna » Informator » Świat » Białko kluczem do walki z wirusem Ebola

Białko kluczem do walki z wirusem Ebola

INFORMATOR. Świat

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 29-08-2011

Fot. NCI
 
Amerykańscy naukowcy odkryli, że białko obecne w ludzkich komórkach odgrywa znaczącą rolę przy rozwoju infekcji wirusem Ebola. Odkrycie jest istotne dla opracowania metody leczenia chorób spowodowanych tym wirusem - informuje Reuters.

Wirus Ebola jest jednym z najbardziej zabójczych wirusów znanych ludzkości. Około 90 proc. zarażonych nim ludzi umiera z powodu wywołanej wirusem gorączki krwotocznej. Po raz pierwszy pojawił się w 1976 roku w Sudanie i Demokratycznej Republice Konga. Do tej pory nie ma przeciw niemu skutecznego lekarstwa.

Badanie, przeprowadzone przez zespół naukowców z trzech amerykańskich uczelni, wykazało, że myszy posiadające w wyniku starannej hodowli niski poziom białka Niemanna-Picka C1 przeżyły ekspozycję na wirus Ebola oraz wirus Marburg. "To odkrycie znacznie zwiększa nasze szanse na stworzenie leku, który walczyłby bezpośrednio z infekcjami spowodowanymi wirusem Ebola" - powiedział Sean Whelan z Harvard Medical School, autor jednego z raportów opisujących wyniki badań.

Białko NPC1, obecne w ludzkich komórkach, wspiera transport cholesterolu w organizmie. Badacze odkryli, że jest również wykorzystywane przez wirus Ebola, aby uzyskać dostęp do komórek. "Pokazaliśmy, że ten wirus potrzebuje dokładnie tego białka" - podkreślił Kartik Chandran z Einstein College of Medicine (USA), jeden z autorów badania.

Ludzie cierpiący na chorobę Niemanna-Picka, która powoduje gromadzenie się w śledzionie, wątrobie, płucach, szpiku kostnym i mózgu szkodliwych ilości lipidów, posiadają w komórkach nadmiar białka Niemanna-Picka. Kartik Chandran w 2005 roku brał udział w badaniach dotyczących tej choroby, prowadzonych przez Jamesa Cunninghama, które doprowadziły do opracowania metody blokowania białka Niemanna-Picka w ludzkich komórkach. Metoda ta nie była jeszcze testowana na zwierzętach, ale Chandran ma nadzieję, że w przyszłości będzie można jej użyć do walki z wirusem Ebola.

Dwa raporty dotyczące wyników badań opublikowano w piśmie "Nature".

PAP, 29-08-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe