Bakterie zabijają zarodźce malarii
Strona główna » Informator » Świat » Bakterie zabijają zarodźce malarii

Bakterie zabijają zarodźce malarii

INFORMATOR. Świat

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 16-05-2011

Źródło: wikipedia.org
 
U dziko żyjących komarów z Zambii udało się znaleźć bakterię, która zabija pierwotniaki, powodujące groźną odmianę malarii - zarodźce Plasmodium falciparum - informuje "Science".

Odkrycia dokonali naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

W jelitach zarówno komarów, jak i ludzi żyją bakterie korzystne dla ich organizmów. Bakteria z rodzaju Enterobacter wchodzi w skład naturalnej flory jelitowej komara widliszka (Anopheles) i zabija 99 proc. pasożytów, produkując wolne rodniki.

Już wcześniej wykazano, że bakterie w przewodzie pokarmowym komara mogą pobudzić działanie jego układu odpornościowego i w ten sposób pośrednio ograniczyć rozwój zarodźca malarii. Nowe odkrycie dowodzi, że możliwe jest także bezpośrednie działanie bakterii na pasożyty. Może to tłumaczyć, dlaczego pozornie identyczne komary nie zarażają się zarodźcem z równą łatwością.

Spośród badanych komarów "antymalaryczne" bakterie miało w jelitach 25 proc. osobników. Zdaniem naukowców można by sztucznie zwiększać ilość tych bakterii w środowisku komara, by w nieszkodliwy dla innych organizmów żywych sposób walczyć z zarodźcem malarii.

Według danych WHO na malarię choruje rocznie około miliona ludzi - spośród nich umiera niemal milion. Duża część ofiar śmiertelnych to afrykańskie dzieci.

PMW, 16-05-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Przekaż