Warszawa. Światowy Dzień bez Tytoniu
Strona główna » Informator » Spotkania » Warszawa. Światowy Dzień bez Tytoniu

Warszawa. Światowy Dzień bez Tytoniu

INFORMATOR. Spotkania

PPK

zdrowemiasto.pl | dodane 27-05-2010
Zgodnie z tradycją 31 maja jest poświęcony pierwszemu zaleceniu Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem: Nie pal. W ramach popularyzowania tego przesłania organizowane są obchody Światowego Dnia bez Tytoniu. W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia zwraca szczególną uwagę na problem palenia tytoniu przez kobiety.

Inauguracja tegorocznego festynu odbędzie się 31 maja, w poniedziałek, od godz. 13.00 przed Domem Polonii w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście). Festyn rozpocznie się przemarszem spod pomnika Kopernika pod Dom Polonii na Skwerze Hoovera.

Korowód mieszkańców Warszawy poprowadzi Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Stołecznej Policji. Wezmą w nim udział harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, dzieci i młodzież z Pałacu Młodzieży, studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny oraz mieszkańcy Warszawy. Wśród uczestników przemarszu rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody.

Na festynie będzie można zasięgnąć rady specjalistów, jak rzucić palenie, bezpłatnie zbadać ilość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, wykonać pomiar cukru, zmierzyć poziom cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego krwi. Udzielane będą także porady na temat racjonalnego sposobu odżywiania się oraz sposobów ochrony skóry przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Wśród przybyłych kolportowane będą materiały edukacyjne.

Po Warszawie będą krążyły zabytkowe tramwaje, w których palacze chcący rzucić palenie będą mogli, podobnie jak na festynie, przebadać się za darmo i wysłuchać porad na temat rzucania palenia. Tramwaje będą obsługiwane przez studentów uczelni medycznych.

Festyn uświetnią występy artystyczne. Wśród atrakcji przewidziano występy dzieci z Pałacu Młodzieży, młodzieży z Klubu Piosenki Staromiejskiego Domu Kultury oraz harcerzy. Odbędą się pokazy aerobiku i chińskiego systemu ćwiczeń leczniczych Qigong (styl Lecący Żuraw).

Organizator imprezy, Centrum Onkologii w Warszawie, zaprasza Warszawiaków do licznego uczestnictwa.

PPK, 27-05-2010, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Historia akcji „Rzuć palenie razem z nami”.
W 1973 roku Lynn Smith, wydawca gazety w amerykańskim miasteczku Monticello w stanie Minnesota, zaproponował czytelnikom swojego pisma, by na jeden dzień rzucili palenie. Akcja, przebiegająca pod nazwą D−Day, czyli Don't Smoke Day (Dzień bez Palenia), wzbudziła wielkie zainteresowanie i została szeroko spopularyzowana w środkach masowego przekazu. Sondaże przeprowadzone w trzy miesiące później wykazały, że ze wszystkich osób palących, które wzięły udział w akcji, 10% nadal nie pali. Idea D−Day została podchwycona przez Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem (American Cancer Society) i w 1977 roku przekształcona w Great American Smokeout (Amerykański Dzień bez Tytoniu). Od tego czasu pomysł akcji pomocy osobom pragnącym rzucić palenie został powielony w wielu krajach. Na świecie organizuje się Smokeout Days (Dni bez Tytoniu), Quit Days (Dni Zrywania z Paleniem), Weedless Wednesdays (Środy bez Dymka), Don't Smoke Days (Dni bez Dymu Tytoniowego), Smoke Free Days (Dni Wolne od Dymu Tytoniowego), No Smoking Weeks (Tygodnie bez Palenia) i Quit Months (Miesiące Zrywania z Paleniem). Akcje tego rodzaju okazały się jedną z najbardziej skutecznych form promocji zdrowego stylu życia. W wielu państwach, jak np. w USA, Polsce i innych krajach Europy Środkowo−Wschodniej, tego typu akcje mają dwa dni kulminacyjne. 31 maja organizowany jest Światowy Dzień bez Tytoniu, a w każdy trzeci czwartek listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia (akcja „Rzuć palenie razem z nami”).
W 1991 roku Fundacja „Promocja Zdrowia” zainicjowała w Polsce pierwszą akcję adresowaną do wszystkich palaczy chcących zerwać z nałogiem palenia papierosów. Od 1992 roku akcja przebiega pod hasłem „Rzuć palenie razem z nami” i organizowana jest 31 maja, w Światowym Dniu bez Tytoniu oraz w każdy trzeci czwartek listopada, w Światowym Dniu Rzucania Palenia. W 1988 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła dzień 31 maja Światowym Dniem bez Tytoniu. Jest on istotnym elementem realizacji programu WHO „Europy Wolnej od Dymu Tytoniowego”. Program ten został przyjęty na Europejskiej Konferencji WHO w Madrycie w 1988 roku. Corocznie WHO stara się 31 maja skupić uwagę ludzi na całym świecie na kwestiach związanych ze zdrowotnymi skutkami palenia tytoniu. (...)


Konferencja nt. Programu Prewencji Pierwotnej w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych "Europejski Kodeks Walki z Rakiem" - 04.12.2006. Joanna Didkowska, Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie
Nie pal; jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM
Ocenia się, że w krajach rozwiniętych 25-30% wszystkich zgonów z powodu nowotworów ma związek z paleniem tytoniu. Na podstawie badań prowadzonych w Europie, Japonii i Ameryce Północnej paleniu można przypisać 87-91% zachorowań na raka płuca u mężczyzn i 57-86% u kobiet. U obu płci odsetek zachorowań na raka przełyku, raka gardła i raka jamy ustnej, związanych z działaniem dymu tytoniowego bądź dymu tytoniowego w połączeniu z alkoholem, wynosi 43-60%. Znaczna część zachorowań na raka pęcherza moczowego i raka trzustki, a także pewna niewielka część zachorowań na raki nerki, żołądka, szyjki macicy oraz na białaczkę szpikową wiąże się przyczynowo z paleniem tytoniu. Obecnie obserwowane zachorowania na nowotwory tytoniozależne, ze względu na swój długi okres utajenia i niewystępowanie objawów, odzwierciedlają strukturę palenia tytoniu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Po zaprzestaniu palenia zwiększone ryzyko tytoniozależnych nowotworów złośliwych szybko się zmniejsza. Ewidentne korzyści zdrowotne obserwuje się już po 5 latach od zerwania z nałogiem i z każdym rokiem są one wyraźniejsze.
Palenie tytoniu powoduje również wiele innych chorób, przede wszystkim przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (często nazywaną przewlekłym zapaleniem oskrzeli), a także zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Wskaźnik umieralności wieloletnich palaczy w średnim wieku (35-69 lat) jest trzykrotnie większy niż osób w tym samym wieku nigdy niepalących. W przybliżeniu ocenia się, że połowa nałogowych palaczy, którzy zaczęli palić we wczesnym okresie życia, umrze z powodu konsekwencji tego nałogu. Połowa z nich umiera w średnim wieku (a więc żyją oni 20-25 lat krócej od osób niepalących); reszta w późniejszym wieku, co powoduje utratę 7-8 lat życia. (...)
Źródło: kodekswalkizrakiem.pl
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe