Polsko-szwedzkie rozmowy o równości
Strona główna » Informator » Spotkania » Polsko-szwedzkie rozmowy o równości

Polsko-szwedzkie rozmowy o równości

INFORMATOR. Spotkania

swps

zdrowemiasto.pl | dodane 09-05-2013

Fot. NCI
 
Równość na rynku pracy, ale także polityka prorodzinna – 480 dni płatnego urlopu rodzicielskiego, równouprawnienie w wychowaniu – o tym jak rozwiązania szwedzkiej polityki społecznej wprowadzić w Polsce porozmawiają polscy i szwedzcy ekonomiści, politolodzy, psychologowie i prawnicy. Seminarium o równości odbędzie się 21 maja w godz. 10.00-16.00 w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej przy ul. Chodakowskiej 19/31 w Warszawie.

Celem spotkania jest pokazanie szwedzkich praktyk w zakresie wprowadzania polityki równości na rynku pracy oraz dyskusja nad tym, jak zastosować je w polskich warunkach. – Chcemy postawić pytania, w jaki sposób wyniki badań naukowych mogą się przydać do wskazania nowych rozwiązań w polskich warunkach ekonomicznych i społecznych. Szwecja bardziej gorliwie niż inne kraje wciela w życie zasadę równości i jest z tego dumna. Swoim przykładem ukazuje, że równość przynosi korzyści w sferze ekonomii społecznej i dobrobytu narodowego, ale może przede wszystkim w sferze życia rodzinnego – mówi dr hab. Witold Maciejewski, prof. SWPS, skandynawista i jeden z organizatorów wydarzenia.

– Brak równości spowodowany jest stereotypowym postrzeganiem każdej grupy społecznej, które sprowadza się do dwóch wymiarów: ciepła i kompetencji. Kobiety, które próbują wykorzystać autopromocję w sytuacji zatrudnienia, zachowują się pewnie i stanowczo, nie są tak dobrze odbierane, jak podobnie postępujący mężczyźni. Ocenia się je jako zimne i wyrachowane. Autopromocja powoduje wzrost postrzegania poziomu kompetencji i tym samym obniża postrzeganie poziomu ciepła. W konsekwencji, takie kobiety są oceniane bardziej negatywnie w miejscu pracy i podczas rekrutacji. Mogą tkwić w wiecznym „Paragrafie 22”, który sprawia, że jakby nie postąpiły, zawsze będą przegrane. Zjawisko to jest jedną z przyczyn powstawania tzw. szklanego sufitu – mówi dr Sylwia Bedyńska, psycholog SWPS.

Dyskusje na tematy polityki rodzinnej, społecznej, ubezpieczeń rodzicielskich i równości podejmą: ambasador Szwecji – Staffan Herrström, Anne Boshini – ekonomistka z Uniwersytetu Sztokholmskiego, Ulrika Fjällborg – dziennikarka i redaktorka czasopisma „Veckans affärer” („Wydarzenia Tygodnia”), dr Katarzyna Antolak – prawnik i mediator SWPS, dr Sylwia Bedyńska – psycholog SWPS. Dyskusję poprowadzi Sylwia Chutnik, publicystka i działaczka społeczna.

Seminarium towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna „Life puzzle” („Układanki życiowe”), ilustrująca rezultaty polityki prorodzinnej w Szwecji. Otwarcie nastąpi o godz. 12.45.

Spotkanie skierowane jest do studentów, badaczy zjawisk kulturowych i społecznych, skandynawistów i osób zainteresowanych tematyką równości.

Wydarzenia organizuje Instytut Szwedzki przy współpracy z Ambasadą Szwecji w Warszawie. Partnerem merytorycznym i współorganizatorem jest SWPS.

Więcej informacji na stronie www.swps.pl w zakładce aktualności.

swps, 09-05-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe