Noc z Dawną Medycyną w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu
Strona główna » Informator » Spotkania » Noc z Dawną Medycyną w Muzeum Archeologicznym w Po…

Noc z Dawną Medycyną w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

INFORMATOR. Spotkania

SZZ

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 12-05-2010

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Pokaz obrzędów szamańskich, wizyta w staroegipskiej przychodni i porady lekarzy z przeszłości - to tylko część atrakcji, które 15 maja będą czekały z gości Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W ramach corocznej akcji "Noc Muzeów" placówka organizuje "Noc z Dawną Medycyną". Noc rozpocznie się o godz. 18.00 i potrwa do 1.00 w nocy.

Dla dzieci Muzeum zaplanowało warsztaty "Porady medyczne lekarzy z przeszłości", podczas których specjaliści wyjaśnią, jak niegdyś radzono sobie z dolegliwościami zdrowotnymi.

Dorośli goście palcówki będą mogli wysłuchać wykładów i obejrzeć multimedialne prezentacje przygotowane przez egiptologów, etnologów, podróżników, a nawet lekarzy i fizjoterapeutów.

O akupresurze i Qi Gong czyli systemie ćwiczeń opowie Konrad Tuszewski - instruktor Qi Gong i mgr rehabilitacji. Tajniki Ajurwedy - starożytnej indyjskiej wiedzy o sposobie na zdrowe życie przybliży Jagoda Watrak - etnolog, podróżnik, znawca kultur i Satnam Nagarwala - Australijczyk urodzony w Indiach, podróżnik i znawca kultur.

Prezentacje multimedialne będą zaś poświęcone: Józefowi Strusiowi - słynnemu medykowi z Poznania (autorka - mgr Barbara Kirschke z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu); cudownym uzdrowieniom czyli historii sanktuarium Bożego Ciała w Poznaniu" (autorka mgr Katerina Zisopulu-Bleja z Muzeum); epidemiom i chorobom przeszłości (autorka - dr Małgorzata Winiarska-Kabacińska z Muzeum)

Na "Spacer po zdrowiu i chorobie w Muzeum Archeologicznym" zabierze chętnychprof. dr hab. Anita Magowska z Katedry Historii Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a na na pytania dotyczące "Leczenia ciał i dusz w Starożytnym Egipcie" odpowie dr Andrzej Ćwiek. Natomiast Agnieszka Stanik zaprosi spotkanie pt. "Ziołolecznictwo i przyrodolecznictwo w średniowieczu" czyli opowieść, pokaz ziół i medykamentów z nich zrobionych.

W trakcie Nocy będzie też można odwiedzić "Staroegipską przychodnię" - inscenizację przygotowaną przez Stowarzyszenie Egiptologiczne albo zobaczyć jak leczyli szamani. Inscenizacja obrzędów szamańskich zaprezentują dr Maria Magdalena Kośko z Instytutu Wschodniego UAM i Andrzej Karpiński - aktor, antropolog, performer, artysta plastyk.

Jak tłumaczą na stronie internetowej przedstawiciele Muzeum Archeologicznego, idei tegorocznej przyświeca przeświadczenie, że od zarania swego istnienia człowiek dbał o swoje zdrowie i życie. Od samego początku ludzie korzystali też z bogactwa otaczającego ich świata, pełnego ziół i roślin leczniczych. Często w dawnych społecznościach ludzkich funkcję lekarza pełnił szaman, kapłan, mędrzec czy uzdrowiciel, który pomagał również dzięki swej zdolności pośredniczenia ze światem duchowym, który miał mieć niebagatelny wpływ na stan zdrowia.

Organizatorzy wracają uwagę, że obecnie powszechne jest sięganie po inne niż klasyczne metody leczenia, odwołujące się do doświadczeń sięgających zamierzchłych czasów. Popularne stają się również ćwiczenia i praktyki mające na celu utrzymanie doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej, nawiązujące do liczących sobie tysiące lat technik medytacji, gimnastyki czy sztuki kulinarnej. "Właśnie dlatego zaprezentowany będzie urozmaicony program ukazujący przenikanie się dawnych wierzeń i dzisiejszych praktyk" - wyjaśniają.

Szczegółowy program imprezy: http://muzarp.poznan.pl/muzeum_new/muz_pol/edukacja/noc_muzeow/index_noc10.html

SZZ, 12-05-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe