Międzynarodowa konferencja nt. metod edukacji medycznej w Poznaniu
Strona główna » Informator » Spotkania » Międzynarodowa konferencja nt. metod edukacji medy…

Międzynarodowa konferencja nt. metod edukacji medycznej w Poznaniu

INFORMATOR. Spotkania

Małgorzata Nowak

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 15-10-2010

Centrum Symulacji Medycznej. Foto: Ł. Gąsiorowski
 
Najnowocześniejszym metodom edukacji medycznej będzie poświęcona międzynarodowa konferencja, która odbędzie się w dniach 28-29 października w Poznaniu. Spotkanie pt. "Innowacyjność w kształceniu medycznym - symulacja medyczna, obiektywne egzaminy kliniczne i e-learning" organizują: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Virginia Commonwealth University w Richmond (USA) i Wojskowy Instytut Medyczny z Warszawy.

"Spotkanie adresowane jest do wszystkich zainteresowanych: nauczycieli akademickich, lekarzy różnych specjalności, pielęgniarek i ratowników" - mówi dr n. med. Łukasz Gąsiorowski, zastępca kierownika Sekcji Symulacji Medycznej z UM w Poznaniu.

W konferencji wezmą udział m.in.: prof. Carlos Arancibia - szef Oddziału Anestezjologii w Szpitalu Virginia Commonwealth, zwolennik i propagator symulacji medycznej; prof. Terry Poulton - prodziekan ds. e-learningu z Uniwersytetu Św. Jerzego w Londynie, kierownik projektu "eViP" dofinansowanego przez Unię Europejską, mającego na celu stworzenie banku wielokulturowych, wielojęzycznych Wirtualnych Pacjentów (VPs); prof. Mark H. Swarz - prezes C3NY (Clinical Competence Center of New York), profesor Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku oraz autor wielu książek z zakresu badania klinicznego.

Podczas spotkania zaplanowano również Okrągły Stół, którego zadaniem będzie ustalenie strategii rozwoju symulacji medycznej w Polsce. Zdaniem organizatorów, w naszym kraju ten dział edukacji medycznej raczkuje, podczas gdy na Zachodzie jest już dobrze rozwinięty.

W symulacji medycznej korzysta się z pomocy pacjentów (aktorów) do nauki badania, prostych manekinów symulacyjnych - do uczenia się zabiegów typu intubacja, czy wkłucia dożylne, a także najbardziej zaawansowanych technicznie symulatorów człowieka.

"Głównym zadaniem symulacji medycznej jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa pacjentów - tłumaczy dr Gąsiorowski. - Od dawna było wiadomo, że sama wiedza teoretyczna nie wystarczy, bez przełożenia jej na praktykę."

Ćwiczenia z modelami do symulacji mają nauczyć lekarzy odpowiednich reakcji na najważniejsze objawy, po to, by w pracy nie popełniali błędów medycznych i by usprawnić pomoc.

Na konferencji będzie mowa też o scenariuszach w Symulacji Medycznej, które polegają na przygotowaniu dla młodego lekarza konkretnych sytuacji klinicznych, w których musi się on odnaleźć.

Dr Gąsiorowski przypomina, że prowadzono badania naukowe, w których stwierdzono, że szpitale, w których rozwinięty jest program symulacji medycznej, popełniają mniej błędów w sztuce, za czym idzie mniejsza śmiertelność i mniej powikłań.

Clipboard01_jpg.jpg
Centrum Symulacji Medycznej. Foto: Ł. Gąsiorowski

Podczas spotkania nie zabraknie miejsca na warsztaty z symulacji medycznej, e-learningu, egzaminów klinicznych i telemedycyny.

"W Polsce inicjatywy odnośnie wprowadzenie telemedycyny do szerszego stosowania koncentrują się głównie na opracowywaniu i wdrażaniu systemów do przesyłania sygnałów EKG, zdjęć rentgenowskich, obrazów USG, CT, itp. przez Internet w celach konsultacyjnych. Nadal operacje +na odległość+ są rzadkością" - informuje Gąsiorowski.

W rozwoju polskiej telemedycyny przeszkadza brak rozwiniętej sieci telekonsultacyjnej.

Konferencję poprzedzi uroczyste otwarcie Centrum Symulacji Medycznej w Collegium Stomatologicum Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, które dofinansowała Unia Europejska w ramach programu Poprawy Jakości Kształcenia, przeznaczając na nie 1,5 mln złotych.

Zaprojektowane przez Davida Waltona największego specjalistę w dziedzinie budowy takich Centrów w Stanach Zjednoczonych, ma być najnowocześniejszym tego typu ośrodkiem w naszym kraju.

"W ramach Centrum powstaną dwa laboratoria symulacyjne, w których będzie można przeprowadzać kompletne scenariusze symulacyjne (czyli konkretne sytuacje kliniczne, z którymi będą pracować studenci); sala wielozadaniowa z przeznaczeniem na konferencje oraz, znajdująca się centralnie, interaktywna sterownia, w której będzie można zdalnie sterować symulatorami pacjentów i obserwować każdą ze sal symulacyjnych przez lustra fenickie" - informuje dr Gąsiorowski.

Clipboard2_jpg.jpg
Centrum Symulacji Medycznej. Foto: Ł. Gąsiorowski

"W każdej z sal będą się znajdować kamery z możliwością nagrywania obrazu i dźwięku oraz monitory służące pokazywaniu czynności życiowych pacjenta oraz zdjęć rentgenowskich" - dodaje.

Konferencja odbędzie się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (ul. Przybyszewskiego 37).

Małgorzata Nowak, 15-10-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe