Jak się chronić przed rakiem, czyli profilaktyka onkologiczna na wakacje
Strona główna » Informator » Spotkania » Jak się chronić przed rakiem, czyli profilaktyka o…

Jak się chronić przed rakiem, czyli profilaktyka onkologiczna na wakacje

INFORMATOR. Spotkania

Katarzyna Czechowicz

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 17-06-2008

Fot. zdrowemiasto.pl
 
RAK SZYJKI MACICY

O konieczności regularnego wykonywania badań cytologicznych opowiadała natomiast dr Małgorzata Rokosz, kierownik Samodzielnej Pracowni Profilaktyki Nowotworów Narządu Rodnego Instytutu Onkologii w Warszawie. "Na raka szyjki macicy nie chorują kobiety, które o pół roku spóźniły się na cytologię - powiedziała. - Chorują te, które całymi latami nie były u ginekologa". Lekarka podkreśliła, że w Polsce jest to olbrzymi problem społeczny. Kobiety nie wiedzą, czym jest choroba i jak się przed nią uchronić.

"Pierwsze badanie cytologiczne dziewczyna powinna wykonać tuż po rozpoczęciu współżycia płciowego - wyjaśniła dr Rekosz. - W Warszawie jest to już wiek gimnazjalny. Większość licealistek jest po inicjacji seksualnej, ale nigdy nie była badana przez ginekologa. Często kobieta po raz pierwszy styka się z nim dopiero przy okazji pierwszej ciąży".

"Naszym zadaniem powinno być więc popularyzowanie nie tylko samych badań cytologicznych, ale też samych wizyt u ginekologa" - podsumowała.

Dr Rekosz przypomniała też, że wcześniejsza inicjacja idzie z reguły w parze z większą ilością partnerów seksualnych posiadanych w ciągu życia, co z kolei podnosi ryzyko infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialnym za rozwój raka szyjki macicy.

"Lato i wakacyjne wyjazdy sprzyjają inicjacji seksualnej (...) Dlatego to dobry moment, żeby przypomnieć dziewczynom, iż choroba nowotworowa rozwija się bardzo długo, a jej początkiem może być infekcja przeniesiona drogą płciową wiele lat wcześniej" - zaznaczyła ginekolog.

Od kilku lat istnieje szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy. Jednak przeznaczona jest tylko dla dziewcząt poniżej 25 roku życia i chroni przed dwoma - spośród 16 znanych - typami wirusa HPV. Jej skuteczność wynosi zatem około 70-80 proc. Zagrożonych zostaje więc pozostałych 20 proc. oraz te kobiety, których szczepienie nie obejmuje. Dlatego, co podkreślała wielokrotnie Rokosz, żadnej kobiecie nie wolno zrezygnować wykonywania z badania cytologicznego. Nawet po zaszczepieniu należy regularnie się badać.

"Ideałem byłby, gdyby to matka przyprowadzała nastoletnią córkę na pierwszą wizytę u ginekologa. Jednak tak nie jest - dodała lekarka. - Znając polskie realia można raczej mieć nadzieję, że to córki będą przypominać swym matkom o konieczność regularnego badania się".

"Od lat w naszym kraju dochodzi do około 4 tys. nowych (zarejestrowanych) zachorowań na raka szyjki macicy. Zgonem kończy się połowa z nich" - podsumowała lekarka. Tymczasem, jak dodała Barbara Czerska, w innych rozwiniętych krajach już prawie nikt nie umiera z powodu tej choroby!

"W USA istnieje obowiązek badania cytologicznego. Wymagają go pracodawca i ubezpieczyciel. Dlatego muszą robić je wszystkie kobiety, nawet jeśli nie za bardzo wiedzą, czemu takie badanie służy. W Polsce żądnego obowiązku nie ma. I choć badanie jest bezpłatne, zgłaszalność na nie w ubiegłym roku wyniosła zaledwie 10 proc."

Katarzyna Czechowicz, 17-06-2008, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Tanoreksja - uzależnienie od opalania, odczuwanie potrzeby częstego przebywania na słońcu bądź, gdy nie można już opalać się w naturalny sposób - w solarium. Tanorektycy mają ciągłe uczucie bladości ich skóry, która wydaje im się mało atrakcyjna, mniej opalona niż u innych, co starają się zmienić coraz częściej odwiedzając solarium, zwiększając czas opalania, tłumacząc to dbałością o zdrowie i wygląd skóry.
Leczenie tanoreksji polega na konsultacjach z psychologiem i psychoterapeutą.
Nadmierne opalanie skóry prowadzić może do nowotworów skóry.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe