Jak się chronić przed rakiem, czyli profilaktyka onkologiczna na wakacje
Strona główna » Informator » Spotkania » Jak się chronić przed rakiem, czyli profilaktyka o…

Jak się chronić przed rakiem, czyli profilaktyka onkologiczna na wakacje

INFORMATOR. Spotkania

Katarzyna Czechowicz

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 17-06-2008

Fot. zdrowemiasto.pl
 
O tym w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz wystarczająco wcześnie wykryć raka szyjki macicy, raka skóry i raka piersi rozmawiali z dziennikarzami specjaliści onkolodzy podczas warsztatów profilaktyki onkologicznej pt. "Żeby się Pani latem zdrowie nie zgubiło", które odbyły się 13 czerwca w Warszawie. Organizatorem spotkania było Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi.

"Nowotwór to choroba, która wymaga pewnego skupienia na sobie i umiejętności autoobserwacji - powiedziała dr Barbara Czerska, filozof i rzecznik prasowy Centrum Onkologii w Warszawie. - Dlatego spotkanie to zorganizowaliśmy w przeddzień sezonu urlopowego, czyli w okresie, kiedy mamy szansę poświęcić więcej czasu i uwagi sobie".

RAK PIERSI

"Urlop to dobry moment, że zwrócić uwagę na pewne rzeczy, które na co dzień nam umykają, np. zmiany skórne czy guzki - dodał doc. Tadeusz Pieńkowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Instytutu Onkologii w Warszawie oraz prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi. - To też okazja, żeby spróbować zmienić niektóre swoje nawyki, np. palenie papierosów, siedzący tryb życia, niezdrową dietę i to, że nie oglądamy własnego ciała".

Wszystkie wymienione zachowania, jak podkreślił docent, sprzyjają rozwojowi raka piersi w dużo większym stopniu niż czynniki genetyczne. "Grób kopiemy sobie sami łyżką, widelcem kieliszkiem i papierosem - powiedział Pieńkowski. - Geny mają znaczenie w przypadku niewielkiej grupy ludzi. U reszty liczą się przede wszystkim nawyki żywieniowe, zwyczaje prokreacyjne (późne rodzenie pierwszego dziecka) i niezdrowy tryb życia".

"Czy mamy jakikolwiek wpływ na to, czy zachorujemy na nowotwór? Mamy. Możemy unikać palenia, utrzymywać prawidłową wagę ciała, nie przekraczać dopuszczalnych dziennych dawek alkoholu".

Katarzyna Czechowicz, 17-06-2008, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Tanoreksja - uzależnienie od opalania, odczuwanie potrzeby częstego przebywania na słońcu bądź, gdy nie można już opalać się w naturalny sposób - w solarium. Tanorektycy mają ciągłe uczucie bladości ich skóry, która wydaje im się mało atrakcyjna, mniej opalona niż u innych, co starają się zmienić coraz częściej odwiedzając solarium, zwiększając czas opalania, tłumacząc to dbałością o zdrowie i wygląd skóry.
Leczenie tanoreksji polega na konsultacjach z psychologiem i psychoterapeutą.
Nadmierne opalanie skóry prowadzić może do nowotworów skóry.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe