Gdy brakuje tchu - happening w Warszawie
Strona główna » Informator » Spotkania » Gdy brakuje tchu - happening w Warszawie

Gdy brakuje tchu - happening w Warszawie

INFORMATOR. Spotkania

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 27-02-2012
Happening edukacyjny pod hasłem "Gdy brakuje tchu" na temat nadciśnienia płucnego odbędzie się 28 lutego we wtorek w centrum Warszawy (przy wejściu do Metra Centrum) w godzinach od 12.00 do 14.00.

Organizatorem spektaklu jest Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół. Odbędzie się ono z okazji Międzynarodowego Dnia Chorób Rzadkich, które od pięciu lat obchodzone jest 29 lutego.

"Nadciśnienie płucne to rzadka, ale wyjątkowo ciężko przebiegającą choroba" - wyjaśnia Piotr Manikowski, prezes Stowarzyszenia. Wywołuje je wysokie ciśnienie krwi w tętnicach płucnych. Jednym z jego objawów jest brak tchu. Tak samo objawia się również nadciśnienie tętnicze krwi, ale w przypadku nadciśnienia płucnego chorym brakuje tchu prawie przez cały czas, nie tylko podczas większego wysiłku fizycznego.

Według Manikowskiego, osoby chore na nadciśnienie płucne czują się we własnym ciele jak w więzieniu. Trudności sprawiają im nawet zwykłe codzienne czynności.

Objawy i nasilenie choroby zależy od rodzaju nadciśnienia płucnego. Jednym z nich jest tętnicze nadciśnienie płucne. To rzadka choroba, dotykająca jedynie 50 osób na milion mieszkańców, ale jej śmiertelność jest wyższa niż niektórych nowotworów, takich jak rak piersi i rak jelita grubego.

Osoby cierpiące na tę chorobę często zdane są na pomoc innych ludzi na spacerach, gdy wchodzą po schodach, a nawet podczas ubierania się. Typowe objawy tej choroby to duszności, sine usta i zmęczenie, często mylone z astmą lub innymi chorobami, przez co postawienie właściwej diagnozy trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Ponieważ nadciśnienie płucne szybko może postępować, skuteczność leczenia często zależy od wczesnego jej wykrycia. Dostępne metody terapii umożliwiają wydłużenie czasu aktywności fizycznej, podnoszą sprawność i jakość życia chorym oraz przedłużają im życie. Ponad połowa nieleczonych pacjentów cierpiących umiera w ciągu dwóch lat.

W Polsce prowadzony jest program terapeutyczny finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Objęci są nim pacjenci zakwalifikowani do III i IV klasy ciężkości objawów niewydolności serca (według skali NYHA stworzonej przez Nowojorskie Towarzystwo Kardiologiczne - New York Heart Association).

Są to chorzy ze znacznym ograniczeniem aktywności fizycznej, gdy trudności sprawia im nawet najmniejszy wysiłek, jak mycie i ubieranie się. Do IV klasy zaliczani są pacjenci, którzy nie są w stanie podjąć już żadnej aktywności fizycznej.

PAP, 27-02-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe