Dermatolodzy: 5 mln osób z chorobami skóry spychanych w Polsce na margines
INFORMATOR. Spotkania
Fot. naukawpolsce / Wikipedia
Dla porównania, w Rumunii terapia biologiczna jest w 100 proc. refundowana dla 2,5 tys. chorych z łuszczycą, a w Czechach dla 1,5 tys. chorych.
Prof. Lidia Rudnicka, kierownik Kliniki Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie zaznacza, że w województwie mazowieckim leki biologiczne otrzymuje tylko 6 pacjentów. Niektórzy biorą kredyty na terapię. Terapia biologiczna jest bowiem bardzo droga. Jej roczny koszt szacuje się na ok. 50-60 tys. u jednego pacjenta, a leczenie musi być kontynuowane w dawce podtrzymującej nawet wtedy, gdy u pacjenta dojdzie do poprawy. Aktualnie łuszczyca jest uważana za chorobę nieuleczalną.
LEPSZA TERAPIA - WIĘKSZE OSZCZĘDNOŚCI
"Mimo wysokich kosztów terapii biologicznej pacjentów z ciężką postacią łuszczycy czy łuszczycą stawową opłaca się leczyć jak najlepiej, bo oszczędza się na kosztach pobytu w szpitalu, kosztach rent i emerytur, rehabilitacji w sanatoriach" - tłumaczy prof. Zygmunt Adamski, Konsultant Regionalny w Dziedzinie Dermatologii i Wenerologii dla Województwa Wielkopolskiego.
Danuta Nowakowska, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów Chorych na Łuszczycę "Wyjdź z cienia", która cierpi na tę chorobę od 18. roku życia, przyznaje, że do szpitala trafiła aż 50 razy - na pobyty od 3 tygodni do kilku miesięcy. "Za to można by sfinansować ok. 10 terapii biologicznych" - ocenia prof. Kaszuba. Podkreślił, że na początek Krajowy Zespół Ekspertów ds. Dermatologii będzie się ubiegał o programy lekowe dla grupy ok. 700 najciężej chorych pacjentów z łuszczycą.
"Zmiany łuszczycowe zajęły cale moje ciało. Moja skóra wyglądała jakbym była polana gorącą wodą i nie chodzi tu tylko o efekt kosmetyczny, ale też o ogromne cierpienie" - wspomina Nowakowska. Od kiedy podano jej terapię biologiczną, bolesne zmiany na skórze ustąpiły. Elżbieta Popradzka z Łodzi, chorująca na łuszczycę od 31 lat, może poruszać się bez kuli, od kiedy zaczęła stosować lek biologiczny.
Według prof. Rudnickiej, w Polsce podstawą w leczeniu łuszczycy są maści ze sterydami, które po dłuższym czasie niszczą skórę i zwiększają jej podatność na infekcje. "Ostatnio ograniczono nawet wykorzystanie fototerapii w leczeniu łuszczycy. Jest to związane z tym, że za wizytę u dermatologa, podczas której stosuje się fotochemioterapię PUVA, czyli naświetlanie skóry UVA po podaniu związku uczulającego na światło - psoralenu, Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca 9 zł. Natomiast za zwykłą wizytę u dermatologa - od 18 do 36 zł. Któremu lekarzowi opłaca się zatem kupić lampę za 8 tys. złotych, aby naświetlać pacjentów?" - tłumaczy prof. Kaszuba.
POMYSŁ NA ZMIANY
Jak przypomina prof. Rudnicka, z powodu widocznych dolegliwości osoby z chorobami skóry spotykają się w Polsce z dyskryminacją społeczną i często nie mogą prowadzić normalnego życia towarzyskiego czy zawodowego. Z badań wynika też, że jest to grupa szczególnie narażona na ryzyko depresji i próby samobójcze. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by zapewnić im jak najlepsze możliwości leczenia.
Lekarze zrzeszeni w Krajowym Zespole Ekspertów ds. Dermatologii wypracowali w tym celu specjalne stanowisko, które "ma być pierwszym krokiem do nawiązania konstruktywnej współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia". W swoim stanowisku eksperci precyzują najważniejsze problemy polskiej dermatologii, proponują rozwiązania i wskazują możliwości ich wdrożenia tak, by poprawić opiekę nad polskimi pacjentami z chorobami dermatologicznymi.
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Konferencja „Opieka Wytchnieniowa w Wyspecjalizowanej Pediatrycznej Opiece Paliatywnej”
- XII Międzynarodowa Konferencja „Kompleksowa terapia dyskrazji plazmocytowych w 2024 roku”
- Arytmie na Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego 2023
- Łódź. Spotkanie poświęcone tematyce badań klinicznych w onkologii
- III Forum Serce Pacjenta PTK rusza 8 września 2021
- e-POLSTIM 2021: Elektrofizjologia i elektroterapia XXII wieku
- PET-CT w chłoniaku Hodgkina pomaga badać dokładniej i leczyć skuteczniej
- Konferencja "COVID-19 u chorych z wrodzonymi wadami serca"
- Amyloidoza. Zapraszamy na ogólnopolskie webinarium ekspertów medycyny
- Zapraszamy na VIII Charytatywe Spotkanie Górskie w Dolinie Roztoki
- Wszystkie w tym dziale