Alergologia. Co nowego w alergologii? - X Kongres PTA
Strona główna » Informator » Spotkania » Co nowego w alergologii? - X Kongres PTA

Co nowego w alergologii? - X Kongres PTA

INFORMATOR. Spotkania

Katarzyna Czechowicz

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 12-10-2009

Fot. naukawpolsce.pl
 
Ok. 1,5 tys. osób - m.in. lekarze pierwszego kontaktu, specjaliści alergologii, pulmonologii, pediatrii, okulistyki, laryngologii, dermatologii, medycyny rodzinnej z Polski i z zagranicy - wzięło udział w X Jubileuszowym Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). Spotkanie odbyło się w dniach 7-10 października w Bydgoszczy. Kongres przebiegał pod hasłem: "Diagnostyka i leczenie chorób alergicznych - najnowsze trendy".

"Co roku w alergologii pojawia się mnóstwo nowości, czasem wręcz rewolucyjnych zmian, o których wiedzę chcemy przekazać polskim lekarzom. Stąd motto kongresu" - wyjaśniał podczas uroczystości otwarcia prezydent PTA, prof. Piotr Kuna.

"To właśnie w Bydgoszczy z inicjatywy prof. Bogdana Romańskiego 27 lat temu zostało powołane do życia PTA - przypomniał prof. Kuna. - W ciągu tych 27 lat choroby alergiczne stały się najważniejszym tematem zdrowia publicznego w Polsce. Ostatnie badania epidemiologiczne (ECAP) udowodniły, iż odsetek chorujących na alergie w naszym kraju jest jednym z najwyższych na świecie. Prawie połowa z nas cierpi na związane z tym schorzenia. Tymczasem nie mówi się o tym wystarczająco dużo (...) Największym problemem pozostaje wczesna diagnoza alergii, wczesne leczenie, ciężka astma i nietypowe odmiany choroby, np. alergie na leki. Chcemy to zmienić".

Kongres zorganizowały władze PTA, we współpracy z Katedrą i Kliniką Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych Colegium Medicum UMK.

W programie Kongresu znalazło się kilkadziesiąt wykładów, pogrupowanych w bloki tematyczne, oraz wiele sesji plakatowych. Odbyły się także sympozja plenarne i firmowe, a także "ringi alergologiczne", podczas których pary specjalistów toczyły polemikę na zadany temat. Imprezie towarzyszyła też wystawa medyczna i ciekawe wycieczki tematyczne. W ostatnim dniu kongresu odbył się cykl sympozjów naukowych, podejmujących tematykę alergologii, kierowanych do specjalistów medycyny rodzinnej.

Dużym zainteresowaniem przybyłych do Bydgoszczy lekarzy cieszyły się takie bloki, jak np: "Czy wiemy już wszystko o wpływie nieżytów nosa na organizm?", "Co nowego w alergologii na pokarmy", "Astma - czy nadal jest wyzwaniem dla lekarza", "Czy w Polsce osiągane są cele terapeutyczne w leczeniu alergii" oraz ""Trendy swoistej immunoterapii alergenowej".

"To bardzo ważna inicjatywa. Jedyna okazja do podzielenia się swoimi doświadczeniami, posłuchania, jak z podobnymi przypadkami medycznymi radzą sobie inni lekarze, jakie są najnowsze światowe trendy w leczeniu alergii i co robić, aby poprawić życie naszych pacjentów" - oceniła jedna z uczestniczących w Kongresie lekarek.

Katarzyna Czechowicz, 12-10-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe