30. Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
Strona główna » Informator » Spotkania » 30. Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

30. Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

INFORMATOR. Spotkania

REN

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 19-09-2009
Problemy prawa i etyki w związku z medycyną, leczenie nowotworów szyjki macicy, jajników i piersi - to niektóre z zagadnień poruszanych podczas 30. Jubileuszowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), który rozpoczął się 17 września w Lublinie.

W kongresie, który odbywa się pod hasłem "Jakość życia kobiety", bierze udział ponad 2,7 tys. uczestników - głównie lekarzy i naukowców. Jak powiedział prezes PTG prof. Jan Kotarski, wykłady, pokazy i warsztaty (w tym bezpośrednie transmisje z sal operacyjnych) prowadzą specjaliści z całego świata.

"Mamy program bardzo wszechstronny. Poruszamy też te tematy, które są trudne ze względów etycznych czy politycznych, w tym ten najbardziej aktualny związany z metodą in vitro" - powiedział prof. Kotarski.

Jak zastrzegł, problemy związane m.in. z określeniem, kiedy zaczyna się życie i kiedy musi być ono chronione, na dzisiejszym poziomie wiedzy nie zawsze dają się jednoznacznie zdefiniować i rozstrzygnąć, dlatego nie powinny być wykorzystywane "do załatwiania spraw politycznych czy wywierania presji przez Kościół na parlamentarzystów do takich czy innych rozwiązań".

Do projektu ustawy zakazującej stosowania in vitro w Polsce odniósł się kierownik Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marian Szamatowicz, nazywając go "światowym kuriozum". "Jeśli niepłodność uznana jest za chorobę, a podstawową cechą tej choroby jest brak ciąży i urodzenia dziecka, to kiedy pozbawia się narzędzia, żeby pomóc kobietom, to jest to zakaz leczenia. Jest to łamanie podstawowego prawa kobiety do ciąży i do porodu" - ocenił.

Odnosząc się do akceptowanej przez Kościół katolicki metody naprotechnologii (opierającej się na analizie fizjologicznej i biochemicznej cyklu miesiączkowego kobiety, co następnie jest podstawą do innych działań leczniczych - PAP) prof. Szamatowicz podkreślił, że jest ona do zaakceptowania w nielicznej grupie przypadków. Jak tłumaczył, metoda ta jest nieskuteczna w sytuacji, gdy np. kobieta ma uszkodzone jajowody, cierpi na ciężką endometriozę, a także w sytuacji niepłodności u mężczyzny.

Prof. Kotarski dodał, że jednym z najtrudniejszych problemów dla lekarzy i dla społeczeństwa jest sprawa wpływu światopoglądu lekarza na jego postępowanie medyczne. "Czy w ogóle światopogląd lekarza może być elementem, który wpływa na wybór sposobu leczenia i czy jest to do zaakceptowania przez społeczeństwo? To wymaga głębokiej społecznej dyskusji" - powiedział.

"Tu nie chodzi o represjonowanie ludzi wierzących, ale pacjentka wchodząc do gabinetu ginekologicznego musi wiedzieć, czy w tym gabinecie spotka się z totalną odmową wypisania recepty na tabletkę antykoncepcyjną tylko dlatego, że lekarz ma takie poglądy, czy uzyska bardzo wiarygodną informację o metodach regulacji urodzeń" - zaznaczył prof. Kotarski.

Kongres PTG potrwa do soboty.

REN, 19-09-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe