Zasady dobrego żywienia. Zdrowe odżywianie a słodycze
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Zasady dobrego żywienia. Zdrowe odżywianie a słody…

Zasady dobrego żywienia. Zdrowe odżywianie a słodycze

INFORMATOR. Rozmaitości

Aleksandra Kubacka, Katarzyna Okręglicka / On Board

zdrowemiasto.pl | dodane 13-05-2008

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Czekolada
Podstawowym surowcem do produkcji czekolady jest tzw. miazga kakaowa, czyli palone, odtłuszczone i zmielone ziarno kakaowe. Do miazgi kakaowej dodaje się tłuszcz, cukier, ewentualnie mleko w proszku, a także różnego rodzaju dodatki smakowe i aromatyczne np. bakalie, owoce, alkohol, kawę. O rodzaju czekolady decyduje ilość dodanego kakao, jego ilość nie powinna być niższa niż 35%. Zawartość kakao w czekoladzie gorzkiej kształtuje się na poziomie 75-90%, w deserowej 30-70%, natomiast w czekoladzie mlecznej znajduje się ok. 25% kakao i nie mniej niż 14% mleka. Podczas produkcji czekolady białej zamiast kakao dodaje się większe ilości masła kakaowego, stąd jej jasny kolor.
Czekolada jest produktem wysokokalorycznym. Na wysoką wartość energetyczną czekolady wpływa głównie obecność tłuszczu i węglowodanów, zwłaszcza sacharozy. 100g czekolady (zależnie od gatunku) dostarcza ok. 530-560 kcal, zawartość tłuszczu wynosi ok. 30-35%, a węglowodanów 53-64%. Czekolada jest źródłem wielu składników mineralnych. Główny składnik czekolady - kakao, dostarcza sporych ilości magnezu i potasu, a także cynku i żelaza.
Ponadto czekolada zawiera substancje naturalne, o działaniu pobudzającym organizm - kofeinę i teobrominę. Kakao jest także źródłem substancji o działaniu przeciwutleniającym - bioflawonoidów. Czekolada gorzka zawiera największe ilości kakao, a więc odznacza się największą zawartością bioflawonoidów. Biała czekolada, ze względu na brak kakao, nie posiada takich właściwości.

Batony czekoladowe
Batony czekoladowe należą do produktów wysokokalorycznych. Możliwość szybkiego zaspokojenia głodu i ich łatwa dostępność oraz atrakcyjność smakowa powoduje, że są one bardzo chętnie spożywane zarówno przez dzieci i dorosłych.
Batony dostarczają średnio ok. 500 kcal/100g. W swym składzie zawierają duże ilości węglowodanów (ok. 60%) i tłuszczu ok. 30% oraz wiele substancji dodatkowych. Tłuszcz cukierniczy używany do produkcji batonów jest źródłem niekorzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą przyczyniać się do rozwoju miażdżycy i innych chorób cywilizacyjnych.

Aleksandra Kubacka, Katarzyna Okręglicka / On Board, 13-05-2008, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Żywienie dzieci w szkołach i przedszkolach cz.1z2
To, że dzieci najchętniej jedzą słodycze, wiemy nie od dziś. Jednak jak sprawić, aby jadły zdrowo? Jak wyglądają nawyki żywieniowe dzieci w dzisiejszych szkołach i przedszkolach? O tym w rozmowie Pawła Brugera ze specjalistką ds. żywienia.
 
 
 
Żywienie dzieci w szkołach i przedszkolach cz.2z2
O tym co nasze dziecko lubi jeść decyduje również nasze zachowanie: jeśli uczymy nasze pociechy jeść zdrowe i różne pokarmy to takie nawyki będą one miały również w szkole i przedszkolu. Jeśli zaś w domu nasze dziecko widzi, że rodzice jedzą wyłącznie pizzę to i w przedszkolu będą problemy z odżywianiem. O tym jak wyglądają nawyki żywieniowe dzieci w przedszkolach rozmawia Paweł Bruger ze specjalistką z sieci stołecznych przedszkoli.
 
 
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
 
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe