Wiosna – przygotuj serce na lato
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Wiosna – przygotuj serce na lato

Wiosna – przygotuj serce na lato

INFORMATOR. Rozmaitości

On Board

zdrowemiasto.pl | dodane 01-05-2008

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Wiosna to ostatni moment na przygotowanie serca na obciążenie związane z letnimi upałami. Osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości układu krążenia już teraz powinny pomyśleć o fitoterapii - łagodnej kuracji lekami roślinnymi wspomagającej układ krążenia.

Miłorzęb japoński, głóg, kasztanowiec - to tylko kilka z 200 leczniczych roślin posiadających udokumentowane badaniami klinicznymi działanie terapeutyczne i pozytywne monografie Komisji Europejskiej i ESCOP (The European Scientific Cooperative on Phytotherapy). Rośliny te, regularnie stosowane, mogą w znacznym stopniu wspomagać krążenie, pracę serca, leczyć objawy niewydolności żylnej takie jak żylaki, kurcze łydek, obrzęki.

Układ krążenia jest jedną z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych naszego wieku. Statystyki są alarmujące. W Polsce, w porównaniu do pozostałych krajów Unii Europejskiej dwa razy częściej umieramy z powodu chorób układu krążenia. W 2001 r. z powodu chorób układu krążenia zmarło 82 692 mężczyzn i 91 117 kobiet, co stanowiło 43% wszystkich zgonów mężczyzn i 54% wszystkich zgonów kobiet. Co trzeci zgon mężczyzn i co dziesiąty zgon kobiet dotyczył osób młodych i w średnim wieku (poniżej 64 roku życia) - wykazały wieloośrodkowe ogólnopolskie badania stanu zdrowia ludności” WOBASZ, przeprowadzone w ramach „Narodowego programu profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego” Ministerstwa Zdrowia RP „POLKARD 2003-2005”.
Według ekspertów regularne stosowanie leków roślinnych wspomagających pracę układu krążenia przyczyniłoby się do poprawy zastraszających polskich statystyk.

- Fitoterapia jest szybko rozwijającą się dziedziną medycyny akademickiej opartą na dowodach płynących z badań naukowych. Niestety, jej potencjał nadal nie jest wystarczająco wykorzystywany, a nierzadko zdarza się, że jest lekceważony - zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy – twierdzi prof. Iwona Wawer, kierownik Zakładu Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Fitoterapia jest uznaną na świecie gałęzią medycyny opartą na lekach roślinnych. W Europie stanowi integralną część lecznictwa. Jej początki wiążą się z ziołolecznictwem. Jako odrębna dziedzina medycyny wydzieliła się w latach 90. XX wieku. Impulsem do tego był intensywny rozwój badań nad roślinami leczniczymi. W odróżnieniu od tradycyjnego ziołolecznictwa nowoczesna fitoterapia opiera się na produktach pochodzenia roślinnego, których właściwości lecznicze zostały potwierdzone podczas badań naukowych przez Komisję Europejską. Jednocześnie powołano instytucję ESCOP (THE EUROPEAN SCIENTIFIC COOPERATIVE ON PHYTOTHERAPY), która zajmuje się przygotowaniem monografii poszczególnych roślinnych surowców leczniczych.

Kampanię informacyjną „Fitoterapia – uznana gałąź medycyny współczesnej” merytorycznie wspierają: Prof. Iwona Wawer, kierownik Zakładu Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Jadwiga Nartowska, z Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii WUM oraz dr Małgorzata Horoszkiewicz-Hassan z Działu Informacji Naukowej Europlant PhytoPharm Sp. z o.o. Ważnymi elementami kampanii „Fitoterapia – uznana gałąź współczesnej medycyny” będą między innymi „Zielone gabinety” - spotkania pacjentów z ekspertami z dziedziny fitoterapii w placówkach medycznych oraz wykłady na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Organizatorem programu jest Europlant PhytoPharm Sp. z o.o.

On Board, 01-05-2008, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Miłorząb japoński (Ginkgo bilobae) jest najstarszą rośliną leczniczą. Uważa się go za żywą skamielinę, bo ślady jego występowania na terenie Chin sięgają mezozoiku. Jest to również roślina długowieczna, poszczególne drzewa mogą dożyć nawet 2 tys. lat. Jego właściwości lecznicze znane były już 2800 lat p.n.e. Surowiec leczniczy stanowi liść miłorzębu o charakterystycznym wachlarzowatym kształcie. Efekt terapeutyczny wyciągów z liści miłorzębu przypisuje się dwóm grupom związków: glikozydom flawonoidowym oraz laktonom terpenowym (ginkgolidom), których stężenie w preparacie leczniczym powinno być ściśle kontrolowane. Liść miłorzębu japońskiego zawiera związki czynne wykazujące wyraźny wpływ na krążenie mózgowe i układ sercowo-naczyniowy. Surowiec działa na naczynia krwionośne, zarówno tętnicze, jak i żylne, wzmacnia ściany naczyń, hamuje ich przepuszczalność. Poprawia przepływ krwi, a wraz z nią ilość tlenu i substancji odżywczych dostarczanych do tkanek, szczególnie układu nerwowego.
Wyciąg z surowca poprawia koncentrację, procesy myślenia i pamięci, likwiduje objawy związane z problemami krążenia jak: drętwienie kończyn, długotrwały ból i obrzęk kończyn. Liczne badania kliniczne wykazały również wpływ miłorzębu na komórki układu nerwowego, stwierdzono jego działanie lecznicze w uszkodzeniach pracy mózgu na tle naczyniowym oraz w demencji lekkiego i średniego stopnia.
W Chinach miłorząb japoński uznawany jest za symbol odporności i długowieczności. Miłorzęby japońskie popularne również w Japonii jako drzewa ozdobne przetrwały nawet wybuch bomby jądrowej zrzuconej w Hiroszimie, w czasie II wojny światowej.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe