Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. 14 listopada Ziemia zaświeci się na niebiesko
INFORMATOR. Rozmaitości
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą World Diabetes Day
Jednym z pierwszych partnerów, którzy potwierdzili gotowość wsparcia obchodów Dnia Walki z Cukrzycą ONZ jest Empire State Building, który wyróżni się błękitnym światłem w panoramie Nowego Jorku, wieczorem 14 listopada. Za przykładem tego najsłynniejszego budynku na świecie poszły inne miasta. Gotowość poparcia idei walki z cukrzycą zamanifestowana zostanie w Paryżu na Wieży Eiffla, w Japonii na Tokio Tower, w Australii na Operze w Sydney oraz w Nowej Zelandii na Sky Tower. Do organizatorów obchodów codziennie napływają dziesiątki deklaracji udziału. W najbliższą środę, 14 listopada, kula ziemska rozbłyśnie na niebiesko dając świadectwo globalnej jedności w walce o prawa osób chorych na cukrzycę.
W Kanadzie niebieskim kręgiem podświetlony zostanie pięciotonowy monument w kształcie kuli. Znajduje się on przy wjeździe na farmę, na której urodził się 14 listopada 1891 Friderick Banting, który wraz Charles’em Best’em jako pierwszy sformułował przemyślenia prowadzące do odkrycia insuliny w 1921 roku. Monument symbolizuje znaczenie odkrycia insuliny dla poprawy zdrowia na świecie.
Do tej pory zaplanowanych zostało ponad 350 wydarzeń w blisko 200 krajach na całym świecie. Mają one zjednoczyć miliony ludzi i zwrócić uwagę mediów oraz wpływowych polityków na konieczność zwiększenia świadomości zagrożeń, jakie niesie ze sobą cukrzyca zwłaszcza u dzieci i młodzieży oraz zapewnienia odpowiedniej edukacji, opieki medycznej i profilaktyki. Mapa miejsc, w których zaświeci się niebieskie logo oraz program obchodów dostępne są na stronie www.worlddiabetesday.org.
Jednym z zaplanowanych na 14 listopada działań będzie premiera filmu edukacyjnego „Lenny opowiada o cukrzycy”. W 20 minutowym materiale podjęte zostały cztery zagadnienia: „Czym jest cukrzyca?”, „Jak pacjent może kontrolować cukrzycę?”, „Dostępne rodzaje terapii”, „Jak pacjent może poprawić swoje życie z cukrzycą?”. Film powstał z myślą o poprawie jakości leczenia pacjentów poprzez zapewnienie lekarzom diabetologom i pielęgniarkom ciekawego narzędzia edukacyjnego. Ułatwia on kontakt między młodym pacjentem i personelem medycznym, pomaga w prosty sposób zaprezentować ważne problemy i procesy i wzbudza zainteresowanie najmłodszych.
Lenny był również maskotką pierwszych rozgrywek piłkarskich o “Młodzieżowy puchar diabetyków” (www.juniorcup-diabetes.eu), rozegranych na początku października tego roku w Nyon w Szwajcarii.
W Polsce główne obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą zaplanowane są na sobotę, 17 listopada. W Poznaniu w godzinach 11:00 - 14:00 odbędzie się protest - happening demonstrujący problemy nurtujące środowisko młodych diabetyków. Hasło protestu brzmi "Nie pozwólmy umierać dzieciom z powodu cukrzycy". Pretekstem do planowanych działań jest rezolucja ONZ w sprawie cukrzycy, uchwalona w grudniu 2006 roku (tekst BI nr 137) i rzeczywisty problem społeczny opieki diabetologicznej nad dziećmi z cukrzycą. Niestety, dotyczy on również polskich dzieci, głównie z terenów wiejskich i małomiasteczkowych, gdzie opieka - pomimo wielu wysiłków - jest wciąż niezadowalająca. Główne przyczyny tego stanu to brak:
- dostępu do lekarzy - diabetologów pediatrów;
- refundacji najnowszych analogów insulin;
- powszechnego systemu edukacji rodziców dzieci;
- rozwiniętego systemu leczenia sanatoryjnego.
Zaproszone do udziału w proteście dzieci ze szkół w całej Polsce oraz członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków utworzą krąg symbolizujący „jedność w walce z cukrzycą” . Uczestnicy akcji będą mieli transparenty z wypisanymi hasłami: "Żądamy dostępu do specjalistów - diabetologów", "Domagamy się Ustawy o cukrzycy", "Nie - dla dyskryminacji ludzi z cukrzycą", "Domagamy się utworzenia Centrum Leczenia i Edukacji dla matek dzieci z cukrzycą", "Pompy insulinowe - podstawa leczenia cukrzycy u młodych diabetyków", "Cukrzyca to nie katar - niech leczą specjaliści", "Większe nakłady na opiekę diabetologiczną", "Jest nas 2 miliony - tyle samo nie wie, że ma cukrzycę".
Diabetycy do tablicy
Jednym z elementów kampanii na rzecz walki o prawa dzieci z cukrzycą, będącej główną ideą tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, jest projekt „Diabetycy do tablicy”. Jego celem jest doprowadzenie do polepszenia opieki nad dziećmi chorymi na cukrzycę w polskich szkołach i przedszkolach poprzez zwiększenie świadomości skali problemu i poprawę stosunku nauczycieli i dyrektorów polskich placówek oświatowy do chorych uczniów. Pierwszym etapem projektu jest konkurs na teksty przygotowane przez nauczycieli zajmujących się na co dzień takimi dziećmi. Wyróżnione prace opublikowane zostaną w ogólnopolskich mediach, dając tym samym przykłady pozytywnych postaw wśród kadry nauczycielskiej. Te zaczerpnięte z życia historie pokazywać będą, że przy odrobinie dobrej woli ze strony wychowawcy młody diabetyk może się czuć w polskiej szkole bezpiecznie i komfortowo. Kolejnym elementem projektu będzie akcja edukacyjna skierowana do szkół w całej Polsce.
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- 32. Finał WOŚP. 10 książek dla zwycięzcy licytacji
- Czy w gazetkach promocyjnych rzeczywiście natkniemy się na prawdziwe promocje?
- Centrum czy obrzeża - gdzie lepiej kupić mieszkanie?
- Poszukiwanie pracy: idealne CV i list motywacyjny
- Wcześniejsza spłata kredytu - czy spłata długu poza terminem się opłaca?
- Ubezpieczenie telefonu od A do Z
- Ubezpieczenie samochodu po utracie prawa jazdy – czy to możliwe?
- Pakiet medyczny - prezent z głową!
- Uczenie się nowego języka zmienia rozwój mózgu
- Czy Facebook sprawia, że jesteś nieszczęśliwy? Wirus FB
- Wszystkie w tym dziale