Skóra poza metryką. Dobroczynne estrogeny
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Skóra poza metryką. Dobroczynne estrogeny

Skóra poza metryką. Dobroczynne estrogeny

INFORMATOR. Rozmaitości

Kostrzewa

zdrowemiasto.pl | dodane 21-01-2008

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Dobroczynne estrogeny
Estrogeny przychodząc skórze na ratunek, poprawiają stan każdej z warstw. W naskórku stymulują procesy proliferacji i różnicowania zasadniczych dla niego komórek – keratynocytów oraz zwiększają prawidłowe ich przyleganie do siebie.
W skórze właściwej poprzez wpływ na kondycję fibroblastów przede wszystkim zostaje unormowana synteza kolagenu, co skutkuje utrzymaniem prawidłowej wytrzymałości i elastyczności tkanki. Kiedy, także w drodze pobudzenia fibroblastów, unormuje się wytwarzanie elementów macierzy zewnątrzkomórkowej (glikozoaminoglikanów, proteoglikanów, kwasu hialuronowego), skóra zachowa swoje prawidłowe nawilżenie, jędrność i gęstość.

Hormony od natury
Preparaty estrogenowe, które uzupełniają niedobór naturalnych estrogenów sprawdzają się bardzo dobrze. Chronią tkanki skóry przed gwałtownymi zmianami (najsilniejszymi w pierwszych miesiącach menopauzy)*. Zastosowanie (fito)hormonalnej zastępczej terapii nie powinno więc budzić wątpliwości. Zatem jaki preparat? Stosowane powszechnie w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) estrogeny pomagają zmniejszyć dolegliwości menopauzalne. Ale i fitoestrogeny (izoflawonoidy), czyli estrogeny pochodzenia roślinnego, których bogatym źródłem jest między innymi soja, są bardzo dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem. Udokumentowano badaniami klinicznymi (Cristina Kaari et al. „Randomized clinical trial comparing conjugated equine estrogens and isoflavones in postmenopausal woman: a pilot study”), że równie skutecznie jak estrogenowa terapia hormonalna fitoestrogeny łagodzą objawy menopauzy, a przy tym są bezpieczne w stosowaniu (w badaniu nie wykazano skutków ubocznych) oraz dobrze tolerowane przez organizm. Terminem fitoestrogeny określa się niesteroidowe związki pochodzenia roślinnego, wywierające szereg efektów estrogenopodobnych. Są ważnymi, biologicznie aktywnymi składnikami diety. Niektóre flawonoidy mają budowę zbliżoną do hormonów estrogenowych i można je stosować analogicznie jak estrogeny zarówno doustnie jak i w postaci kremów - twierdzi dr n. med. Dominik Rachoń z Katedry Histologii i Immunologii AM w Gdańsku.

Nie trzeba namawiać
Gwałtowne zmiany w skórze do jakich dochodzi na skutek utraty ochronnego wpływu estrogenów powodują poważne pogorszenie jej kondycji. Według badaczy* gęstość kolagenu w skórze spada średnio o 2% rocznie. Inni naukowcy* podają, że w ciągu pierwszych 5 lat menopauzy ilość włókien kolagenowych w skórze obniża się o 30-35%. Liczby te mówią same za siebie. To już nie powolna, stopniowa utrata atrakcyjności. Kobiecie, która dotąd zauważała łagodne zmiany w swoim ciele trudno się z nimi pogodzić. Niewątpliwie wpływa to na gorszą jej samoocenę, a zatem pogorszenie komfortu życia. Sięgnięcie po bezpieczne preparaty, które w sposób naturalny uzupełnią niedobory estrogenów, to niewątpliwie decyzja, którą warto rozpatrzyć.

*űródło: Barbara Zegarska, Magdalena Woźniak„The influence of estrogen on skin changing”. Przegląd Menopauzalny 2007, 233-238.

Kostrzewa, 21-01-2008, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe