Stopa cukrzycowa. Na zdrowej stopie
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Na zdrowej stopie

Na zdrowej stopie

iNFORMATOR. Rozmaitości

Toolbox

zdrowemiasto.pl | dodane 26-10-2007

Zdrowe stopy. Fot. zdrowemiasto.pl
 
Na cukrzycę cierpią już blisko 2 miliony Polaków. U 10% chorych rozwija się tzw. zespół stopy cukrzycowej - jedno z najczęstszych powikłań związanych z cukrzycą. Zwiększona podatność na infekcje grzybicze, ból, trudno gojące się rany i owrzodzenia to tylko część objawów choroby, która jest przyczyną blisko połowy wszystkich amputacji kończyn dolnych w Polsce. Aby uniknąć drastycznych konsekwencji wszystkie osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny przywiązywać szczególną uwagę do właściwej profilaktyki i terapii schorzenia.

Jak dochodzi do powstania stopy cukrzycowej?
Zbyt wysoki poziom cukru we krwi przy jednoczesnym długotrwałym zaniedbywaniu właściwej terapii jest przyczyną poważnych zmian w ścianach dużych (tzw. makroangiopatia) i małych (mikroangiopatia) naczyń krwionośnych. Zmiany te przyczyniają się do ich trwałego uszkodzenia, a w konsekwencji – zwiększonej podatności na choroby układu sercowo-naczyniowego. Uszkodzenia małych naczyń krwionośnych prowadzą do powstania zmian w soczewce oka (retinopatia), upośledzenia funkcji nerek (nefropatia) lub układu nerwowego objawiające się zaburzeniami czucia, drętwieniem i bólem kończyn. Natomiast wynikiem uszkodzenia dużych naczyń jest choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego, a także jedno z najpowszechniej występujących powikłań cukrzycy, czyli zespół stopy cukrzycowej. Choroba charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem stóp, co zmniejsza ich podatność na ból, utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń świadczących o postępującym procesie martwiczym. Osłabieniu ulega struktura kości i stawów, w efekcie czego dochodzi do deformacji stopy uniemożliwiającej chodzenie.
Problem dotyka częściej pacjentów z cukrzycą typu 2, czyli insulinoniezależną, i dotyka nawet 10% wszystkich diabetyków. Z reguły pojawia się po wielu latach źle leczonej cukrzycy, choć często zmiany na stopach są pierwszym zauważalnym objawem tego schorzenia. Stopa cukrzycowa objawia się silnymi dolegliwościami bólowymi, utrudnia chodzenie, a w skrajnych przypadkach – nieleczona – prowadzi do amputacji kończyny.

Objawy
Zespół stopy cukrzycowej występuje w dwóch odmianach:
  1. Zespół stopy niedokrwiennej, który powstaje w wyniku pogorszenia ukrwienia w obrębie stopy.
  2. Zespół stopy neuropatycznej, którego przyczyną jest uszkodzenie obwodowego układu naczyniowego.
Wśród najczęstszych objawów tego schorzenia wymienia się:
  • Ból nasilający się nocy, z towarzyszącymi bolesnymi kurczami mięśni, uczucie mrowienia i kłucia w nodze;
  • Łuszczenie i wysuszanie się skóry;
  • Pojawienie się licznych pęknięć z ogniskami martwicy i owrzodzenia;
  • Gorsze gojenie się ran;
  • Zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku;
  • Deformację kości.
Wraz z rozwojem choroby stopa przestaje pełnić podstawową funkcję narządu, który podpiera i pomaga zachować w równowadze organizm człowieka. Staje się natomiast źródłem bólu i cierpienia. Kluczowym elementem profilaktyki i leczenia schorzenia jest szczególna dbałość o zdrowie i dobrą kondycję stóp, a przede wszystkim – konsekwentnie prowadzona terapia mająca na celu obniżenie poziomu cukru we krwi.

Zdrowe stopy to stopy zadbane
Wszystkie osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny przynajmniej raz w roku badać stopy u lekarza specjalisty. Podczas codziennej pielęgnacji należy zwracać szczególną uwagę na drobne pęknięcia, zmiany zabarwienia skóry, odciski, nagniotki i wszelkie stwardnienia naskórka. Osoby z cukrzycą muszą zawsze dbać o to, by ich stopy były suche i czyste, a gdy ulegną nadmiernemu wysuszeniu lub są zbyt wilgotne - używać odpowiednio kremu nawilżającego lub talku.
Ze względu na możliwość zranienia się cążkami lub innym przedmiotem służącym do pedicure paznokcie należy skracać używając jedynie pilniczka.
Wskazane jest noszenie miękkiego, dobrze dopasowanego obuwia. Buty powinny mieć szeroki nosek i bezwzględnie nie mogą uciskać stopy.
W przypadku wykrycia jakiejkolwiek zmiany na stopie należy dokładnie zdezynfekować ją wodą utlenioną lub jodyną. Czynność powinno się powtarzać 2-krotnie w ciągu doby, aż do wizyty u lekarza, który po dokładnym badaniu zaleci odpowiednie środki. W podręcznej apteczce diabetyka – obok leków przeciwcukrzycowych – powinny znaleźć się sterylne gaziki do przemywania ran i otarć, środki dezynfekujące oraz wspomagające leczenie ran. Dzięki wykorzystaniu leczniczych właściwości cynku i kwasu hialuronowego, preparat ten doskonale sprawdza się w terapii objawów stopy cukrzycowej. Cynk wspomaga odporność skóry na infekcje, wpływa korzystnie na działanie mechanizmów regulujących m.in. funkcje wydzielnicze, a także poprawia metabolizm i przyspiesza gojenie się ran, a zwłaszcza ubytków skóry. Natomiast kwas hialuronowy warunkuje syntezę kolagenu, odpowiedzialnego za utrzymanie elastyczności skóry i jej regenerację po urazach.

Toolbox, 26-10-2007, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe