Zakażenia dróg rodnych. Myślisz o potomstwie – zadbaj o zdrowie intymne
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Myślisz o potomstwie – zadbaj o zdrowie intymne

Myślisz o potomstwie – zadbaj o zdrowie intymne

INFORMATOR. Rozmaitości

Kostrzewa

zdrowemiasto.pl | dodane 19-11-2007

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Większość problemów zdrowotnych dotyczy w podobnym stopniu obu płci. Są jednak problemy specyficzne dla kobiet, mające dla nich istotne znaczenie i konsekwencje. Jeśli podjęłaś decyzję, że chcesz być mamą, musisz odpowiednio przygotować swój organizm do tej ważnej roli. Istotne jest, by zawczasu zadbać o swój organizm, a także zdrowie intymne. Podczas ciąży zwracasz też baczniejszą uwagę na to, co i kiedy jesz i pijesz, jaki tryb życia prowadzisz i jakich kosmetyków używasz. Masz więcej czasu, by wsłuchać się w rytm swego organizmu, nie zapominając o codziennej aktywności i pielęgnacji. Organizm w tym czasie jednak łatwiej ulega zakażeniom bakteryjnym, zwłaszcza infekcjom dróg moczowo-płciowych, wyjątkowo zagrażającym nienarodzonemu dziecku. Dlatego należy jeszcze przed zajściem w ciąże, jak i w jej trakcie pomyśleć o profilaktyce przeciw zakażeniom dróg rodnych. Odpowiednie zabezpieczenie intymnego zdrowia jest niezwykle istotne także dla kobiet, które już urodziły dziecko.

Pochwa kobiety w wieku rozrodczym jest doskonałym miejscem do bytowania wielu mikroorganizmów. Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w pochwie dorosłej, zdrowej kobiety występuje ok. 100 gatunków bakterii. Najliczniejsze są pałeczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy. Kwas ten jest odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy i jest zaporą przed nadmiernym wzrostem innych bakterii. Oprócz Lactobacillus środowisko pochwy zasiedlają inne bakterie tlenowe i beztlenowe oraz, w niewielkiej liczbie, drożdże. Kwas mlekowy jest naturalną zaporą antybakteryjną i nie pozwala rozmnożyć się zbyt mocno innym bakteriom.

Zapalenie pochwy może być spowodowane infekcją, alergią lub brakiem równowagi hormonalnej. Choroba zwykle charakteryzuje się zwiększoną ilością wydzieliny z pochwy (upławy), zróżnicowanej pod względem koloru, konsystencji i zapachu co zależne od tego z jakim typem zakażenia mamy do czynienia (bakteryjne czy grzybicze). Niezwykle istotne zatem z punktu widzenia dalszej terapii jest prawidłowe rozpoznawanie a w konsekwencji dalsze właściwe leczenie zakażenia.
I tak na przykład bakteryjne zakażenie pochwy (BV - bacterial vaginosis – waginoza bakteryjna) mimo często niewielkich dolegliwości, braku prawidłowej diagnozy i leczenia może przejść w przewlekłe często utajone zakażenie a z czasem spowodować poważne powikłania. Zaliczamy do nich: zwiększone ryzyko wystąpienia poronienia, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych i porodu przedwczesnego, a także zapalenie błony śluzowej macicy oraz przydatków, nawracające zapalenia dróg moczowych i powikłania pooperacyjne. Przewlekłe zapalenie pochwy może spowodować bezpłodność, jeśli infekcja dojdzie do szyjki macicy i jajowodów, natomiast w przypadku ciąży może być przyczyną przeniesienia infekcji od matki na noworodka. Tak więc ważne jest zadbanie o prawidłowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego w każdym wieku kobiety: przed ciążą, w jej trakcie, w czasie połogu i tuż po.


Kostrzewa, 19-11-2007, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Probiotyki. Już z początkiem dwudziestego wieku, urodzony niedaleko Kharkowa (dzisiejsza Ukraina), rosyjski zoolog i mikrobiolog - Ilia J. Miecznikow (ang. Élie Metchnikoff, z ros. Ilya Ilich Mechnikov, 1845-1916), współpracujący od 1888 r. z Pasteurem, uważany za jednego z ojców immunologii dzięki pracy nad odpornością komórkową, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1908 r. za odkrycie zjawiska fagocytozy, wspomniał o bakteriach uważanych dzisiaj w ogólnym mniemaniu za probiotyczne. W ostatniej dekadzie przed swoją śmiercią zajmował się on tematyką wydłużania życia i koncentrował na florze przewodu pokamowego jako źródle tzw. „autointoksykacji" dla organizmu a szczególnie dla układu nerwowego i naczyniowego, która miała przyczyniać się do procesu starzenia. Wg noblisty „autointoksykacja" miała być wywoływana przez bakterie jelitowe wytwarzające różne szkodliwe substancje. Postulował on, że przyjmowanie z pokarmem bakterii rozkładających cukry i wytwarzających kwas mlekowy, o niskim działaniu proteolitycznym mogło „wszczepiać korzystne" bakterie do układu pokarmowego, tym samym zastępując bakterie działające niekorzystnie. Teorię tę opierał na przykładach z Europy wschodniej, konkretnie Bułgarii, gdzie dieta długowiecznych mieszkańców składała się ze sfermentowanych produktów mlecznych. W tym samym czasie Henry Tissier, francuski pediatra, zaobserwował, że u dzieci z biegunką w stolcu znajdowało się mniej bakterii, cechujących się dziwnym kształtem literki „Y". Te dwudzielne („bifid") bakterie były z kolei liczne u dzieci zdrowych. Zasugerował, że bakterie te mogłyby być podawane pacjentom z biegunką w celu przywrócenia prawidłowej flory jelitowej.
Probiotyk pochodzi z greki od słów pro - „dla" i bios - „życie". Chociaż pierwszy raz o „korzystnych bakteriach" wspomniano na początku dwudziestego wieku, badania nad bakteriami trwały przez cały dwudziesty wiek i trwają nadal. Mówiąc o probiotykach mamy zazwyczaj na myśli bakterie z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium, chociaż istnieją doniesienia o skuteczności stosowania drożdży Saccharomyces boulardii.
Pierwsza definicja probiotyków została opublikowana w roku 1965 przez badaczy Lilly i Stillwelli była dosyć daleka od obecnej, która brzmi: „Probiotyki to żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza." (WHO/FAO 2001) .
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe