Muzeum Farmacji wzbogaciło się o zabytkowe meble apteczne
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Muzeum Farmacji wzbogaciło się o zabytkowe meble a…

Muzeum Farmacji wzbogaciło się o zabytkowe meble apteczne

INFORMATOR. Rozmaitości

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 28-09-2011

Otwarcie nowej ekspozycji stałej w Muzeum Farmacji im. Antoniny Leśniewskiej, oddziału Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. PAP/Leszek Szymański
 
Zabytkowe meble apteczne z drugiej połowy XIX w. wzbogaciły wystawę warszawskiego Muzeum Farmacji. Stała ekspozycja zostanie udostępniona zwiedzającym w środę.

"Jest bardzo ważne dla Warszawy, że w ogóle istnieje takie muzeum" - powiedziała Joanna Bojarska, dyrektor Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, którego częścią jest Muzeum Farmacji.

"Ludzie, którzy przychodzą, siłą rzeczy wciągani są w charakter tego miejsca. Dzieci uczą się, jak robi się mieszanki ziołowe. W muzeum można zobaczyć, jak wyglądał punkt opatrunkowy z okresu Powstania Warszawskiego. Jest też ekspozycja japońska, co daje pojęcie o zawodzie aptekarza w innym kręgu kulturowym. Można zobaczyć po prostu codzienne życie ludzi, którzy zajmują się opieką nad chorymi" - uzupełniła Bojarska.

Prezentowane meble były elementem wyposażenia nieistniejącej już apteki, założonej w 1835 r., która znajdowała się na placu Trzech Krzyży. W 1860 r., jej właścicielem został Henryk Klawe, polski farmaceuta, jeden z pionierów przemysłu farmaceutycznego w Polsce. Najprawdopodobniej to on zamówił wykonanie kompletu mebli. W rękach jego rodziny apteka znajdowała się przez ok. 60 lat.

W połowie lat 70. XX w. apteka została zlikwidowana. Meble wpisano do rejestru zabytków i przeniesiono do prowadzonej przez CEFARM apteki na Krakowskim Przedmieściu. Jej wnętrze można było zobaczyć m.in. w filmie "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego. Tam pozostały do czerwca, kiedy okazało się, że także ta apteka ulega likwidacji. Ostatecznie trafiły do Muzeum Farmacji.

muzeumfarmacji.jpeg
Otwarcie nowej ekspozycji stałej w Muzeum Farmacji im. Antoniny Leśniewskiej, oddziału Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. PAP/Leszek Szymański

Wartość rynkowa mebli wynosi ok. 130 tys. zł. Przekraczało to możliwości Muzeum Farmacji. W pozyskaniu kompletu pomogły CEFARM, oraz Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie. W połowie czerwca rozpoczęło się przenoszenie mebli do Muzeum Farmacji na ul. Piwnej. Po przetransportowaniu, przeprowadzone zostały trwające ponad dwa miesiące prace renowacyjne i konserwacyjne.

W skład wykonanego z mahoniowego i sosnowego drewna kompletu wchodzą m.in. tzw. pierwszy stół apteczny, nazywany potocznie ladą, witryny, szafy, pomocnik aptekarza, czyli rodzaj komody, oraz zabytkowa kasa. Z powodu braku miejsca w Muzeum, część mebli musiano umieścić w magazynach muzealnych w Pruszkowie.

PAP, 28-09-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe