Jak poskromić astmę? Czyli farmakologia i praktyka...
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Jak poskromić astmę? Czyli farmakologia i praktyka…

Jak poskromić astmę? Czyli farmakologia i praktyka „wespół – zespół”.

INFORMATOR. Rozmaitości

Nycomed

zdrowemiasto.pl | dodane 20-05-2008

Akcja wokalna dla chorych na astmę i sympatyków - CO TCHU. Konkurs wokalny w ramach CO TCHU przeznaczony jest wyłącznie dla osób chorych na astmę, natomiast warsztaty wokalne są otwarte dla wszystkich zainteresowanych tą problematyką. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się 7 czerwca br. w Gdańsku, podczas Pikniku Zdrowia Akademii Medycznej. Kolejne warsztaty planowane są podczas wakacji. Inicjatorem akcji CO TCHU jest firma Nycomed, a patronem i „dobrym duchem” Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP. Więcej informacji na www.serwisonoff.pl.
 
Zgodnie z danymi Światowej Inicjatywy dla Astmy (GINA), na świecie choruje na astmę ponad 300 mln ludzi. Corocznie z jej powodu umiera 180 tys. osób, mimo iż od paru dziesiątków lat w leczeniu astmy stosuje się leki bardzo skuteczne. W Polsce na astmę choruje prawie 2 miliony osób, w tym około 1 mln dzieci. Częstość jej występowania wynosi około 4,2-5,4% u dorosłych i 8,6-9,6% u dzieci.

Astma to choroba o podłożu zapalnym, dlatego podstawą jej leczenia są leki przeciwzapalne - glikokortykosteroidy wziewne. Według GINA (Global Initiative for Asthma – Światowa Strategia Rozpoznawania, Leczenia i Prewencji Astmy) steroidy wziewne są lekami pierwszego wyboru w jej opanowaniu. Konieczność ich przyjmowania przewlekle skłoniła naukowców i lekarzy do poglądu, iż dawki steroidów wziewnych powinno się zmniejszać i aplikować jak najrzadziej, najlepiej raz na dobę, przy jednoczesnym zachowaniu silnego działania przeciwzapalnego. Obecnie terapia astmy pozwala już na prowadzenie tak przyjaznego modelu leczenia chorych z astmą.

Mimo, farmakologicznych możliwości kontroli astmy, wszystko zawodzi, gdy chory po prostu nie przyjmuje leków. Podobnie, jak w innych chorobach przewlekłych, tak i przy leczeniu astmy, pojawiają się problemy – niedopasowanie terapii do chorego, jego zniecierpliwienie długotrwałym, często niewygodnym leczeniem, obawy dot. działań niepożądanych, czy przed uzależnieniem od leczenia, błędy np. odstawianie leków, bo ustąpiły objawy lub samodzielne zmniejszanie dawek.

A tymczasem, ustąpienie objawów astmy to wynik prawidłowego stosowania dobrze dobranych leków, który nie oznacza wygaśnięcia choroby. Leki należy stosować nadal w przepisanej dawce. Przedwczesne zaprzestanie stosowania leczenia wg przepisanego schematu grozi nawrotem objawów astmy. Również obawy przez „uzależnieniem” w leczeniu astmy są nieuzasadnione. Do leków na astmę nie można się ”przyzwyczaić”. W ciągu lat ich przyjmowania nie osłabiają one swojego działania. Regularne leczenie pozwala zawsze na stosowanie najmniejszych dawek, takich, które utrzymują dobry stan chorego. Ważnym sygnałem dla chorego i lekarza jest reakcja - zapotrzebowanie na leki przeciw duszności, czyli szybko rozszerzające oskrzela. Jeśli chory zauważa, że musi je stosować częściej niż zwykle i w większych dawkach – powinien zgłosić się do lekarza, bo oznacza to zagrażające zaostrzenie choroby. Należy na pewien czas zmienić leki podstawowe tak, aby sytuacja wróciła do normy.

Nycomed, 20-05-2008, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe