Jak nie dać się dolegliwościom układu moczowego
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Jak nie dać się dolegliwościom układu moczowego…

Jak nie dać się dolegliwościom układu moczowego

INFORMATOR. Rozmaitości

Kostrzewa

zdrowemiasto.pl | dodane 17-12-2007

Żurawina. Fot. zdrowemiasto.pl
 
Z pewnością każdy z nas miał kłopoty z zapaleniem pęcherza. Zakażenia układu moczowego należą do jednych z najpowszechniejszych dolegliwości infekcyjnych.
Niestety, problem dysfunkcji układu moczowego jest przez nas wciąż niesłusznie bagatelizowany. Nie zdajemy sobie sprawy ze skali problemu oraz jego konsekwencji. W niektórych przypadkach zaniedbania mogą nawet zagrażać życiu.


Dolegliwości układu moczowego są wyjątkowo dokuczliwe, nieprzyjemne, a także krępujące dla osoby, którą dotykają. Zmuszają go do częstego oddawaniu moczu, czemu towarzyszą silne bóle oraz pieczenie. Innymi objawami sygnalizującymi niepożądane dolegliwości dróg moczowych są zmieniony zapach moczu, wygląd, a niekiedy czerwony kolor wydalanego moczu.
Grupą szczególnie narażoną na bolesne dolegliwości układu moczowego o podłożu bakteryjnym są kobiety, ze względu na ich budowę anatomiczną. Szacuje się, że u kobiet między 20 a 50. rokiem życia infekcje układu moczowego występuje kilkanaście (20-50) razy częściej niż u mężczyzn. Według statystyk aż 30% kobiet między 20. a 40. rokiem życia zapada na tego rodzaju dolegliwości, a wartość ta dodatkowo wzrasta po ukończeniu 50 lat. Co więcej, u jednej na cztery kobiety dochodzi do nawrotu przykrych dolegliwości w ciągu kolejnych 6 – 12 miesięcy.

Układ moczowy i jego rola w naszym organizmie
Objawy kliniczne, rozpoznanie, leczenie i późne następstwa dolegliwości układu moczowego różnią się w zależności od miejsca infekcji oraz współistniejących schorzeń i zaburzeń czynnościowych w układzie moczowym. Dlatego, aby skutecznie zapobiegać i odpowiednio leczyć wszelkie zakażenia, warto lepiej poznać pracę, funkcjonowanie, budowę oraz potrzeby naszego organizmu, w tym układu moczowego. Jest on bez wątpienia jednym z ważniejszych organów w naszym organizmie. Odpowiada za powstanie, gromadzenie i wydalanie moczu. W jego skład wchodzą nerki, wytwarzające mocz oraz drogi, które go wyprowadzają, tj. moczowody, pęcherz i cewka moczowa. Nerki usytuowane są na tylnej ścianie jamy brzusznej. Do ich głównych zadań należy zabezpieczenie stałości środowiska wewnętrznego naszego organizmu poprzez wydalanie nadmiaru wody, soli mineralnych i substancji szkodliwych dla zdrowia, które powstają podczas procesów metabolicznych albo są przyjmowane np. wraz z pokarmem.
Nerki odpowiadają za utrzymanie stałej objętości płynów ustrojowych, stałego ciśnienia osmotycznego oraz składu elektrolitowego płynów ustrojowych. Powstały mocz wydostaje się następnie z nerek i przepływa przez moczowody aż do pęcherza moczowego. Ten ostatni wypełnia się moczem w ciągu kilku godzin. Z pęcherza mocz wydalany jest na zewnątrz podczas miksacji przez cewkę. To właśnie pęcherz moczowy jest elementem dróg moczowych, który najczęściej ulega infekcji.

Przyczyny dolegliwości układu moczowego
Do infekcji układu moczowego dochodzi bardzo łatwo. Bakterie powodujące zakażenie docierają w większości przypadków do pęcherza moczowego przez cewkę moczową z przewodu pokarmowego, z przestrzeni ponadnapletkowej i pochwy.
Infekcja układu moczowo-płciowego obejmuje wiele stanów wywołanych wtargnięciem patogennych drobnoustrojów do dróg moczowych. Za najbardziej powszechną dysfunkcję układu moczowego uważa się zakażenie o podłożu bakteryjnym. Stąd tak częste występowanie tych dolegliwości u kobiet. Bliska odległość cewki moczowej od odbytu oraz krótsze przewody moczowe ułatwiają migrację bakterii. Najpopularniejszym patogenem odpowiadającym za dysfunkcję układu moczowego jest Escherichia coli. Zakażenia wywoływane są również przez inne drobnoustroje, w tym przenoszone drogą płciową takie jak (zarazek jaglicy), rzęsistek pochwowy, pałeczka pochwowa czy bielnik biały.
Czynnikami, które mogą dodatkowo zwiększyć prawdopodobieństwo występowania dysfunkcji układu moczowego, w tym w szczególności o podłożu bakteryjnym, mogą być: stosunek płciowy, stosowanie antykoncepcji (spermicydy, kapturek), leczenie przeciwdrobnoustrojowe, estrogeny, a także czynniki genetyczne. Wśród innych czynników predysponujących do zakażeń układu moczowego wyróżnia się także obniżoną odporność organizmu, cukrzycę, wady anatomiczne w zakresie układu moczowego (np. zwężenie cewki), ciążę, dużą aktywność seksualną kobiet, czy też kamienicę nerkową sprzyjającą infekcjom.


Kostrzewa, 17-12-2007, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe