„TAK” dla profilaktyki grypy
Strona główna » Informator » Kraj » „TAK” dla profilaktyki grypy

„TAK” dla profilaktyki grypy

INFORMATOR. Kraj

Karolina Grochowska

zdrowemiasto.pl | dodane 07-05-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 
16 kwietnia 2013 w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH, w trakcie konferencji inaugurującej Europejski Tydzień Szczepień, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz, Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce Paulina Miśkiewicz oraz przedstawiciele: Naczelnej Izby Lekarskiej, Narodowego Instytutu Leków, Związku Powiatów Polskich, licznych towarzystw naukowych, jak również inni zgromadzeni uczestnicy konferencji powiedzieli „TAK” dla intensyfikacji profilaktyki grypy i szczepień ochronnych wspierając zaprezentowaną zgromadzonym propozycję  Narodowy Program Zwalczania Grypy.

Konferencja GRYPA 2013/2014

16 kwietnia 2013r. o godzinie 11:00, w siedzibie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH, odbyła się konferencja inaugurująca Europejski Tydzień Szczepień. Podsumowano na niej ostatni sezon epidemiczny grypy oraz zaprezentowano projekt Narodowego Programu Zwalczania Grypy, będącego propozycją usystematyzowanych i zintegrowanych działań mających
na celu poprawienie kontroli epidemiologicznej naszego kraju w zakresie zachorowań na grypę oraz ograniczenie skutków medycznych, społecznych i ekonomicznych z tym związanych.

W konferencji wzięło udział ponad 160 osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele instytucji takich jak: Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny, WHO, Narodowy Instytut Leków, Naczelna Izba Lekarska, stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz reprezentanci towarzystw naukowych, samorządów lokalnych, Sejmu RP i wielu innych. Licznie przybyli eksperci medyczni, lekarze, epidemiolodzy. Wszyscy, którym bliska jest tematyka profilaktyki zdrowotnej.

Kluczowe punkty spotkania

Inauguracja Europejskiego Tygodnia Szczepień


Uroczystego otwarcia konferencji dokonał dyrektor NIZP - PZH prof. dr hab. n. med. Mirosław Wysocki, który nawiązał w swoim wystąpieniu do rozpoczynającego się Europejskiego Tygodnia Szczepień. Wspólnie z gościem honorowym, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia Igorem Radziewiczem –Winnickim, podkreślił aktualność problemu profilaktyki grypy w Polsce i konieczność podjęcia działań w kierunku stworzenia systemowego rozwiązania w tym zakresie.

Podsumowanie sezonu epidemicznego 2012/13

W swoim wystąpieniu prof. dr hab.  Lidia Brydak, Kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy. Krajowego Ośrodka ds. Grypy, NIZP-PZH wskazała na alarmujące dane epidemiologiczne, dotyczące minionego sezonu zachorowań, a w szczególności na ponad dwukrotny wzrost liczby zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz wysoką liczbę zgonów. W ubiegłym sezonie epidemicznym w Polsce odnotowano ponad 2,4 miliona zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, ponad 11 tysięcy związanych z grypą hospitalizacji oraz 123 zgony. Dane te, zwłaszcza w zestawieniu z niskim poziomem wyszczepialności przeciw grypie w Polsce (3,7% populacji) jednoznacznie wskazują na realną potrzebę wzmożonych działań mających na celu zwiększenie liczby osób korzystających ze szczepień przeciw grypie.

Prezentacja założeń Narodowego Programu Zwalczania Grypy


W kolejnej części konferencji prof. dr hab. Adam Antczak, przewodniczący Grupy Roboczej ds. Grypy, po raz pierwszy oficjalnie przedstawił szczegółowe propozycje działań, które należałoby podjąć w ramach implementacji zaleceń opisanych w projekcie Narodowego Programu Zwalczania Grypy w Polsce. Zalecenia te opracowano na podstawie uznanych i sprawdzonych standardów europejskich. Jako cel Programu wskazano zmianę świadomości społecznej w zakresie profilaktyki zachorowań na grypę, jak również formalne ułatwienie dostępu do szczepień oraz zwiększenie poziomu wyszczepialności przeciw grypie.

Następnie, po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano kluczowe elementy Narodowego Programu Zwalczania Grypy. Eksperci z Grupy Roboczej ds. Grypy wielokrotnie podkreślali, że funkcjonujący w Polsce system walki z wirusem grypy w obecnym kształcie znacząco odbiega od europejskich standardów. Zwracali uwagę na pilną potrzebę wdrożenia skutecznego rozwiązania systemowego. W obliczu przedstawionych danych, prelegenci konferencji wskazali na konieczność wprowadzenia  w Polsce jasnych zaleceń, dotyczących poszczególnych grup, które powinny poddawać się systematycznym szczepieniom oraz nadania tym zaleceniom rangi prawnej.

Jako ważny warunek wdrożenia Narodowego Programu Zwalczania Grypy wskazano współpracę pracowników ochrony zdrowia. Stwierdzono, że w środowisku tym należy działać na rzecz zmiany sceptycznych postaw wobec szczepień przeciw grypie. Działania edukacyjne skierowane do lekarzy i pracodawców w służbie zdrowia powinny doprowadzić do podniesienia poziomu wyszczepialności w tej grupie. Kolejnym celem zdefiniowanym przez zgromadzonych ekspertów było zwiększenie odsetka osób korzystających ze szczepień ochronnych przeciwko grypie w grupach szczególnego ryzyka i populacji otwartej.

W pracach Grupy Roboczej ds. Grypy, poza ekspertami medycznymi, uczestniczyli doradcy z firmy Ernst &Young oraz prawnicy z Kancelarii Domański Palinka Zakrzewski, którzy w czasie konferencji zaprezentowali aspekty ekonomiczne i wyzwania legislacyjne, stojące przed Narodowym Programem Zwalczania Grypy.

Dr Mariusz Janikowski z Naczelnej Izby Lekarskiej zwrócił uwagę na rolę pracodawców w działaniach na rzecz podniesienia wyszczepialności przeciw grypie. Głos zabrał również Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich, który nakreślił zasady prowadzenia profilaktyki zdrowotnej na poziomie regionalnym.

Prof. dr hab.  Andrzej Cylwik z CASE-Doradcy przekonywał, że szczepienia w Polsce powinny być refundowane podobnie jak w wielu innych krajach. Jego zdaniem, to specjaliści powinni określić grupy, które powinny być szczepione w pierwszej kolejności.

Pani dr Iwona Paradowska-Stankiewicz poświęciła swoje wystąpienie niepożądanym odczynom poszczepiennym. Dr Paradowska-Stankiewicz podkreśliła, że zgodnie z definicją, zgłoszeniu podlegają wszystkie objawy, które pojawią się u osoby zaszczepionej w okresie do 4 tygodni od podania szczepionki, natomiast końcowa weryfikacja zgłoszeń i kwalifikacja odbywa się w Zakładzie Epidemiologii NIZP - PZH po szczegółowej analizie każdego przypadku. Dr Paradowska-Stankiewicz podkreśliła, że zazwyczaj przyczyną wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych jest  indywidualna reakcja, zjawiska niezależne od szczepionki, czy błędy przechowywania lub podania szczepionki. Jeśli np. w przypadku leków wystąpią objawy niepożądane to są one w percepcji społecznej lepiej tolerowane, niż niejednokrotnie mniej  uciążliwe i przejściowe reakcje poszczepienne.

Głos zabrał również dr hab. Rafał Gierczyński zastępca Dyrektora NIZP-PZH ds. Epidemiologii i Mikrobiologii, który przedstawił symboliczne kalendarium odkryć nowych antybiotyków i okresów, po których bakterie uodporniły się na nie. Zwrócił również uwagę, że co prawda kilkadziesiąt lat temu walkę z wirusami i bakteriami wygrywali ludzie, lecz w ostatnim okresie sytuacja się odwróciła. Jak dowodził, jest to dodatkowy argument przemawiający za szczepieniami.

Szczegółowe założenia projektu zostały opublikowane w formie raportów pt. „Grypa i jej koszty” oraz „Narodowy Program Zwalczania Grypy – Raport”, dostępnych na stronie internetowej Narodowego Programu Zwalczania Grypy:  www.npzg.pl.

Na zakończenie konferencji Prof. Adam Antczak wyraził swoje głębokie przekonanie, że jedynie wspólne działania instytucji publicznych, środowiska medycznego, władz samorządowych i innych grup interesariuszy, pozwolą zmienić obecną sytuację i znacząco poprawić poziom wyszczepialności przeciw grypie.

Karolina Grochowska, 07-05-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe