Złote płytki do wykrywania przeciwciał
Strona główna » Informator » Kraj » Złote płytki do wykrywania przeciwciał

Złote płytki do wykrywania przeciwciał

INFORMATOR. Kraj

Urszula Rybicka

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 04-03-2011

Dr Agnieszka Michota-Kamińska z Instytutu Chemii Fizycznej PAN z próbkami nowych podłoży sersowskich. (Źródło: IChF PAN/Grzegorz Krzyżewski)
 
Powierzchnia GaN jest następnie poddawana fototrawieniu, które zachodzi wszędzie z wyjątkiem defektów. W rezultacie powstają pionowe kolumny o średnicach kilkudziesięciu nanometrów. Wskutek sił napięcia, swobodne końce sąsiednich nanokolumn łączą się ze sobą, tworząc struktury przypominające stogi na polach. Po tym etapie podłoża są przekazywane do Instytutu Chemii Fizycznej PAN, gdzie napyla się na nie cienką warstwę złota. Rezultatem procesu jest mała (ok. 0,5 na 0,5 cm), cieniutka płytka, która widziana gołym okiem wydaje się zupełnie gładka, ale tak naprawdę pokryta jest równomiernym gąszczem nanometrowych złotych stożków.

Aby na płytkach można było badać obecność przeciwciał w próbkach krwi, chemicy, w porozumieniu z lekarzami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zamierzają dobrać odpowiednie peptydy, które zostaną umieszczone w "dołkach" na powierzchni płytki. Peptydy te będą wiązać się z ewentualnymi przeciwciałami znajdującymi się we krwi. "Analizując widmo światła, emitowanego z naświetlonej odpowiednim laserem próbki będzie można określić które peptydy i w jaki sposób ulegają zmianie. Dzięki temu możliwe będzie precyzyjne wykrywanie kilku rodzajów przeciwciał" - tłumaczyła PAP dr Agnieszka Michota-Kamińska z IChF PAN.

Dodała, że płytki możliwa będzie produkcja płytek przystosowanych do wykrywania konkretnych rodzajów przeciwciał.

Naukowcy zapewniają, że płytki przez nich wynalezione są nie tylko skuteczne, ale też trwałe i niedrogie (koszt jednej szacowany jest na ok. pięć euro). "Podłoża dotychczas dostępne na rynku wymagały wyjątkowo ostrożnego traktowania. Trzeba je było przechowywać w atmosferze azotu, nie wolno było dotykać, a mimo to po rozpakowaniu traciły zdolność wzmacniania w ciągu zaledwie godzin. Nasze podłoża można włożyć na kilka miesięcy do zwykłej szuflady i nadal będą nadawały się do użycia" - podkreśliła dr Michota-Kamińska.

Dr Michota Kamińska tłumaczyła ponadto, że płytki zaprojektowane w IChF nadają się do wielokrotnego użytku. Po wykorzystaniu, np. w szpitalnym laboratorium, będzie można je zwrócić do producenta. "My je oczyścimy i zregenerujemy" - powiedziała.

Naukowcy pracują jednocześnie nad urządzeniem mikroprzepływowym, precyzyjnie operującym niewielkimi ilościami badanej cieczy. "Będzie to szalka, wyposażona w kanaliki, miniaturowe pompy i niezbędną elektronikę. Laborant będzie musiał tylko w odpowiednim miejscu nanieść próbkę" - tłumaczyła dr Michota-Kamińska.

Sam spektroskop, wyspecjalizowany do poszukiwania przeciwciał to również niewielkie urządzenie, mieszczące się na biurku i sprzężone z komputerem.

Pięcioletni grant "Kwantowe nanostruktury półprzewodnikowe do zastosowań w biologii i medycynie - Rozwój i komercjalizacja nowej generacji urządzeń diagnostyki molekularnej opartych o nowe polskie przyrządy półprzewodnikowe" przyznano siedmiu polskim instytucjom naukowym w celu skonstruowania prototypowych urządzeń diagnostycznych na podłożach półprzewodnikowych, przeznaczonych do zastosowań w medycynie, biologii i ochronie środowiska, oraz w celu opracowania podstaw technologii materiałowych dla zastosowań sensorowych i urządzeń diagnostyki molekularnej. Sensory powstające w ramach projektu zostaną zbudowane na powierzchniach półprzewodnikowych wykonanych z azotku galu lub tlenku cynku i zintegrowane z urządzeniami mikroprzepływowymi zapewniającymi przepływ roztworu z badaną próbką. Z uwagi na nowatorski charakter urządzeń przyjmuje się, że prototypowe wersje detektorów do zastosowań medycznych będą wykrywały tylko kilka rodzajów chorób.

Grant, przyznany na lata 2007-2013, jest koordynowany przez Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk i ma wartość ponad 73 mln złotych. 85 proc. tej kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, działającego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013; pozostałą część finansuje budżet państwa. Głównymi uczestnikami grantu są: Instytut Fizyki PAN (26 mln zł), Instytut Chemii Fizycznej PAN (20 mln zł) i Instytut Wysokich Ciśnień PAN (19 mln zł).

wykr.jpg

W realizacji projektu uczestniczą także: Instytut Biologii Doświadczalnej PAN, Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej, Instytut Technologii Elektronowej i Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

* Porównanie wzmocnienia sygnału ramanowskiego nowych podłoży sersowskich (wykres zielony) z jedynymi podłożami komercyjnie dostępnymi na rynku (wykres czerwony). Na osi pionowej natężenie promieniowania ramanowskiego, na osi poziomej częstotliwość rejestrowanych fal elektromagnetycznych. (Źródło: IChF PAN)

Urszula Rybicka, 04-03-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe