Zaburzenia równowagi wieku podeszłego. Diagnostyka i Leczenie
Strona główna » Informator » Kraj » Projekt „Zaburzenia równowagi wieku podeszłego. D…

Projekt „Zaburzenia równowagi wieku podeszłego. Diagnostyka i Leczenie”

INFORMATOR. Kraj

Łucja Faszczewska

zdrowemiasto.pl | dodane 08-01-2015

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Niechęć do wstawania, szukanie podparcia przy poruszaniu się, a nawet zwiększony nacisk na podane podczas spaceru ramię, to tylko niektóre z wielu objawów zaburzenia równowagi. U osób w podeszłym wieku zaburzenia równowagi prowadzą do upadków, których następstwem są niebezpieczne dla życia urazy. Trudności z utrzymaniem równowagi powodują ograniczenie aktywności życiowej, pozostawanie w domu, a w dłuższym czasie społeczne wykluczenie i samotność. Zawroty głowy i zaburzenia równowagi można skutecznie leczyć. Zapoznaj się z najnowszymi badaniami zrealizowanymi przez zespół specjalistów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dowiedz się więcej, jak pomóc swoim bliskim.

Projekt „Zaburzenia równowagi wieku podeszłego. Diagnostyka i Leczenie” zrealizowany  pod kierownictwem prof. Kazimierza Niemczyka w Klinice i Katedrze Otolaryngologii WUM to odpowiedź na jeden z najważniejszych problemów cywilizacyjnych naszych czasów. Przy  wsparciu w postaci grantu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju możliwe stało się opracowanie innowacyjnych procedur diagnostycznych i rehabilitacyjnych, dzięki którym osoby z zaburzeniami równowagi mogą wrócić do normalnego, aktywnego życia.  

Człowiek, z uwagi na osiągniętą w drodze ewolucji pionową postawę ciała, przez całe życie narażony jest na upadki. Począwszy od wieku dziecięcego, po późną starość. Wyprostowana postawa ciała i wysokie ułożenie środka ciężkości ponad stosunkowo niewielką podstawą podparcia powodują, że podczas każdego ruchu środek ciężkości łatwo przemieszcza się poza granice podstawy podparcia, grożąc utratą równowagi i upadkiem.

Zadaniem układu równowagi jest więc nieustanne przywracanie środka ciężkości do pozycji zrównoważonej. Pomimo, że upadki są doświadczeniem osób w każdym wieku, to –  z uwagi na procesy starzenia, zachodzące we wszystkich składowych układu równowagi oraz współistniejące procesy chorobowe, mogące upośledzać sprawność posturalną – znacznie częściej występują u  starszych osób. Upadki są jedną z głównych dolegliwości tej grupy wiekowej.

Blisko 30% osób po 60 roku życia cierpi na zaburzenia równowagi lub stałe zawroty głowy. Niesie to za sobą wiele negatywnych konsekwencji lecz najgorszym i najczęstszym urazem występującym w obrębie narządu ruchu jest złamanie szyjki kości udowej 40% pacjentów umiera w czasie krótszym niż 6 miesięcy od chwili urazu.

Upadki i strach przed nimi powodują izolacje społeczną oraz ograniczenie aktywności życiowej – osoby starsze często wstydzą się tego problemu, zwlekają z poproszeniem o pomoc swoich bliskich. Ograniczanie poruszania się, rezygnacja ulubionych aktywności życiowych  przekładają się na spadek jakości życia i w końcu utratę zdolności samodzielnego funkcjonowania. Poza niebezpieczeństwem wystąpienia urazów, stwarzają dla osób starszych zagrożenie utraty niezależności i skierowania do domów opieki.

Wynikiem projektu  „Zaburzenia równowagi wieku podeszłego. Diagnostyka i Leczenie” są skuteczne, innowacyjne procedury diagnostyczne i rehabilitacyjne, których stosowanie pozwala na znacznie zmniejszenie liczby upadków u pacjentów po 60. roku życia. Mając na uwadze konieczność wczesnego wykrywania skłonności do upadków i zapobiegania im, opracowano specjalny schemat diagnostyki i leczenia, który może być realizowany już przez lekarza pierwszego kontaktu.

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpicie na dolegliwości związane z zawrotami głowy bądź zaburzeniami równowagi zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i poproś o skierowanie do laryngologa z rozpoznaniem „Zawroty głowy lub zaburzenia równowagi”.

Obejrzyj film pokazujący w jaki sposób współczesna medycyna może pomoc Twoim bliskim, osobom z zaburzeniami równowagi.



Więcej informacji, relacja z przeprowadzanych badań i wiele ciekawych materiałów jak przykładowy test do przeprowadzenia w warunkach domowych znajdziesz na stronie projektu. Przeczytaj więcej: www.otolaryngology.pl/zaburzeniarownowagi

Łucja Faszczewska, 08-01-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe