Wydział Nauk Medycznych PAN najlepszym przyznał nagrody
Strona główna » Informator » Kraj » Wydział Nauk Medycznych PAN najlepszym przyznał na…

Wydział Nauk Medycznych PAN najlepszym przyznał nagrody

INFORMATOR. Kraj

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 21-11-2011

Fot. NCI
 
Badania nad regulacją funkcji nerek, nad biomarkerami w chorobach nowotworowych i nad chorobami układu nerwowego związanymi z wiekiem - m.in. za takie prace naukowe nagrodził swoich najlepszych naukowców Wydział Nauk Medycznych PAN.

Medal Jędrzeja Śniadeckiego przyznano prof. Januszowi Sadowskiemu z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN w Warszawie. Naukowiec otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia w badaniach nad humoralną i nerwową regulacją funkcji nerek oraz wielki wkład we wdrożenie parametrycznego systemu oceniania działalności naukowej w naukach medycznych i biologicznych w Polsce.

Za badania nad biomarkerami w chorobach nowotworowych nagrodzono Magdalenę Chechlińską, dr Magdalenę Kowalewską i Radosławę Nowak z Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie. Zespół otrzymał nagrodę naukową Wydziału Nauk Medycznych PAN im. Jędrzeja Śniadeckiego. Jak wyjaśnia na swojej stronie PAN, autorki w sposób przejrzysty udowodniły, że szereg genów, których ekspresję uważa się za swoistą dla komórek nowotworowych, wykazuje aktywną transkrypcję i translację w komórkach normalnych, ulegających pobudzeniu. Może to być przyczyną powstawania fałszywych wyników dodatnich w badaniach na obecność nowotworu. Prace mają znaczenie dla krytycznej oceny materiału diagnostycznego i trafniejszych ocen prognostycznych dla pacjentów.

Nagrodę Naukową Wydziału Nauk Medycznych PAN przyznano dr hab. Agnieszce Słowik, dr Aleksandrze Klimowicz-Mrowiec, dr Joannie Pera i dr Tomaszowi Dziedzicowi z Kliniki Neurologii UJ Collegium Medicum w Krakowie, za badania nad czynnikami ryzyka i czynnikami rokowniczymi chorób układu nerwowego związanych z wiekiem. Wyniki przedstawiono w 18 publikacjach oryginalnych w wysoko ocenianych czasopismach międzynarodowych.

"Laur Medyczny im. Doktora Wacława Mayzla" przyznano 5 studentom. Pierwszy z Laurów trafił do Kamila Bojarczuka z Międzywydziałowego Studium Biotechnologii SGGW w Warszawie. Wyniki badań, w których młody naukowiec uczestniczył, zapewne wpłyną na zmianę sposobu stosowania leków w praktyce onkologicznej.

Laur dostał również Michał Grąt z I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczestniczył w badaniach uszkodzeń śródoperacyjnych pacjentów. Wnioski z pracy dotyczą zwiększenia uwagi przy operowaniu w sąsiedztwie dużych naczyń.

Trzeci z Laurów Wydziału Medycznego otrzymała Karolina Kupczyńska z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.Autorka uczestniczyła w badaniach nad zjawiskiem tzw. spontanicznego echa kontrastującego (SEC spontaneus echo contrast). Badania mają znaczenie dla rozwoju diagnostyki kardiologicznej.

Laur trafił też do Marcina Derwicha i Hanny Sobczak, z Oddziału Stomatologii Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W swoich badaniach studenci skupili się nad aktywnością amylazy ślinowej i stężeniem kortyzolu w ślinie młodych, zdrowych osób palących i niepalących. Okazało się, że aktywność amylazy w ślinie osób niepalących jest statystycznie wyższa niż u palaczy, natomiast stężenie kortyzolu jest wyższe u palaczy niż u niepalących. Opisane zjawisko może mieć znaczenie dla procesów biologicznych w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia i jest jeszcze jednym argumentem za porzuceniem palenia.

Szczegółowe informacje na temat nagród znajdują się tutaj.

PAP, 21-11-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe