Wręczono granty Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny
Strona główna » Informator » Kraj » Wręczono granty Fundacji na rzecz Wspierania Rozwo…

Wręczono granty Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny

INFORMATOR. Kraj

Joanna Morga

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 17-05-2010


 
Granty naukowe na badania nad tętniakami mózgu, uzależnieniem od kokainy, genetycznym podłożem raka piersi, przerostem lewej komory serca, jednego z raków skóry oraz bakterią wywołującą błonicę przyznała Fundacja na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny. Uroczystość wręczenia grantów odbyła się w 13 maja w Warszawie.

Laureatów VIII edycji konkursu Fundacji na finansowanie projektów badawczych wyłoniono spośród 37 zespołów naukowców, które złożyły swoje wnioski. Łączna wartość pieniężna grantów wyniosła 1,7 mln złotych. Przewodniczący Rady Naukowej Fundacji prof. Zbigniew Gaciong zaznaczył, że wyboru każdej z prac dokonano na podstawie opinii dwóch niezależnych recenzentów.

Jedną z laureatek została dr Joanna Pera z Kliniki Neurologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przy pomocy badań genetycznych próbuje wytypować pacjentów szczególnie narażonych na pęknięcie tętniaka wewnątrzczaszkowego. W wyniku tego zdarzenia dochodzi do krwotoku, który nawet u połowy osób kończy się śmiercią. Pera liczy, że badania te ułatwią również opracowanie nowych metod leczenia tętniaków.

Kolejna nagrodzona, dr hab. Małgorzata Filip z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie bada udział jednego z enzymów, tj. kinazy białkowej ERK1/2, w rozwoju uzależnienia od kokainy. "Efektem tych badań może być nowa metoda hamowania głodu kokainowego i skuteczniejsze leczenie uzależnienia od kokainy" - wyjaśniła specjalistka.

Z kolei prace dr. Arkadiusza Piotrowskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego polegają na poszukiwaniu genetycznych czynników odpowiedzialnych za powstawanie spontanicznego (tj. niedziedzicznego) raka piersi, który stanowi większość przypadków tego nowotworu. Specjalista ma nadzieję, że jego badania pomogą opracować testy do diagnozowania raka piersi.

Wśród nagrodzonych znalazł się też dr Grzegorz Placha z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przy pomocy techniki określanej jako macierze DNA będzie on poszukiwał genów, które mogą mieć wpływ na przerost lewej komory serca u osób ze zwężeniem zastawki aortalnej. Dzięki temu można będzie typować pacjentów najbardziej narażonych na przerost oraz związane z nim powikłania i szybko skierować ich na operację.

Prace kolejnego laureata, prof. dr. hab. Jacka Szepietowskiego z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Akademii Medycznej we Wrocławiu dotyczą kolczystokomórkowego raka skóry i mogą zaowocować nową metodą terapii tego powszechnego nowotworu.

Ostatni spośród nagrodzonych, prof. dr hab. Marek Jagielski z Zakładu Bakteriologii Narodowego Instytutu Zdrowia otrzymał grant na badania nad zróżnicowaniem genetycznym bakterii wywołującej błonicę - Corynebacterium diphtheriae (maczugowiec błonicy). Dzięki szczepieniom, chorobę tę udało się w zasadzie wyeliminować z Polski - w ostatniej dekadzie wykrywano tylko pojedyncze przypadki błonicy. Jednak u naszych wschodnich sąsiadów choruje na nią dużo więcej osób, a ponadto pojawiły się szczepy C. diphtheriae o zwiększonej zjadliwości, na które Polacy nie są odporni.

Rozprzestrzenianiu się błonicy sprzyjają migracje dużych grup ludzi. Wystarczą wiec odpowiednie warunki, by epidemia tej choroby wybuchła w naszym kraju. Okazją do tego mogą być np. mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 r. Badania prof. Jagielskiego mogą ułatwić walkę z potencjalną epidemią.

Granty Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny są przyznawane od 2002 r. Dotychczas nagrodzono nimi 51 projektów, z czego 35 zostało już ukończonych. Zaowocowały one licznymi artykułami w renomowanych, międzynarodowych czasopismach medycznych, kilkoma zgłoszeniami patentowymi oraz pracami doktorskimi.

Joanna Morga, 17-05-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe