Wirtualna sekcja zwłok?
Strona główna » Informator » Kraj » Wirtualna sekcja zwłok?

Wirtualna sekcja zwłok?

INFORMATOR. Kraj

Kamil Szubański

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 14-09-2011

Fot.Technopark Łódź
 
Metoda przetwarzania obrazów z tomografii komputerowej na wirtualne modele może służyć do wykonania wirtualnych sekcji zwłok. W łódzkim Technoparku stworzono tą metodą trójwymiarowy model mózgowia zmarłego po postrzale w głowę.

Model opracowano w Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych. Zdaniem prezesa Technoparku Andrzeja Stycznia, dzięki współpracy radiologów, specjalistów medycyny sądowej oraz pracowników Technoparku istnieje możliwość wykorzystania tej nowoczesnej technologii m.in. dla celów polskiego sądownictwa.

Jak podkreśla dr Marcin Elgalal z Technoparku, ogromny rozwój w ciągu ostatnich lat metod diagnostyki obrazowej, tj. tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, pozwolił na dokładne zobrazowanie struktur anatomicznych i patologicznych zmian ciała ludzkiego.

"Na podstawie takich badań obrazowych, z jednoczesnym wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, możliwe stało się stworzenie trójwymiarowych modeli struktur anatomicznych oraz dokonanie ich dokładnej oceny" - zaznacza Elgalal.

W łódzkiej Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych projektowane i wykonywane są indywidualne implanty. Do tego celu wykorzystywane są badania z tomografii komputerowej oraz technologia szybkiego prototypowania, czyli drukowanie 3D.

Jednym z ważniejszych etapów tworzenia indywidualnych implantów jest przetwarzanie obrazów z tomografii komputerowej na wirtualne modele. Właśnie ta metoda, razem z dokładną oceną radiologiczną, może posłużyć do wykonania wirtualnych sekcji zwłok, czyli wirtopsji, która staje się co raz powszechniejsza na świecie.

Dane z takiego badania mogą być dodatkową informacją dla specjalistów medycyny sądowej w ustaleniu przyczyny śmierci czy mechanizmu urazów, a wirtopsja może być uzupełnieniem metody tradycyjnej.

"Przykład zgonu, która nastąpił w wyniku postrzału. Tradycyjną metodą patolog penetruje tkanki w poszukiwaniu pocisku. Wirtualna sekcja, polegająca na skanowaniu ciała ofiary, pozwala komputerowo określić tor pocisku oraz miejsce, w którym on lub jego fragmenty się znajdują. Następnie, kiedy lekarz wykonuje sekcję właściwą, może ukierunkować miejsce poszukiwania pocisku i go zidentyfikować bez utraty istotnych informacji dotyczących toru kuli" - powiedział PAP prof. Ludomir Stefańczyk z Katedry Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

sezw9_jpg.jpeg
Fot.Technopark Łódź

W Polsce wykonano dotychczas jedynie pojedyncze takie wirtualne sekcje zwłok. Ostatnio, dzięki współpracy Katedry Medycyny Sądowej i Katedry Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Technoparku Łódź, wykonano badanie tomografii komputerowej mózgowia osoby postrzelonej.

"Na podstawie tego badania stworzono trójwymiarowy model mózgowia, pokazując między innymi fragmenty tkanki kostnej oraz kanał rany postrzałowej" - opisał dr Marcin Elgalal.

Zdaniem prezesa Technoparku, metoda ta może być zastosowana np. w postępowaniach sądowych, gdzie dotąd wykorzystywane są pisemne opinie biegłych w zakresie medycyny sądowej. Modele wirtualne - w jego ocenie - mogłyby ułatwić wyobrażenie i zrozumienie sposobu powstania obrażeń przez osobę, która nie jest specjalistą w tym zakresie.

"Metoda wykorzystywana w oparciu o model wirtualny 3D pozwalałaby zaprezentować w czasie rozprawy dane części anatomiczne ciała zmarłego tak, żeby było to czytelne dla sądu i uczestników rozprawy" - przekonuje Styczeń.

Praktycznie, choć łódzcy naukowcy jeszcze tego nie wykonywali, istnieje także możliwość wydrukowania takiego fragmentu ciała i stworzenie trówymiarowego modelu np. czaszki czy fragmentu kręgosłupa.

Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych w przyszłości znajdzie swoją docelową siedzibę w powstającym kompleksie biurowo-laboratoryjnym - Bionanoparku. Ogólna wartość jego budowy to ponad 76 mln zł. Inwestycja ma powstać do końca 2012 roku.

W Bionanoparku znajdą się dwa duże laboratoria: Biotechnologii Przemysłowej oraz Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Naukowcy z łódzkich uczelni będą badać w nich m.in. wpływ najnowszych materiałów wykorzystujących nanotechnologię (produkty przemysłowe, produkty medyczne, odzież, kosmetyki) na ludzkie zdrowie. Z ich usług będą mogły korzystać firmy z branż: farmaceutycznej, kosmetycznej, medycznej, wojskowej, chemicznej, spożywczej czy energetycznej.

Technopark Łódź istnieje od 2003 roku. Największym jego udziałowcem jest gmina Łódź a współudziałowcami są: Urząd Marszałkowski, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny.

Kamil Szubański, 14-09-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe