Wczesne rozpoznawanie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)
Strona główna » Informator » Kraj » Wczesne rozpoznawanie Przewlekłej Obturacyjnej Cho…

Wczesne rozpoznawanie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)

INFORMATOR. Kraj

dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska

zdrowemiasto.pl | dodane 28-06-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
POChP jest czwartą a wkrótce będzie trzecią przyczyną zgonów na świecie. Na świecie na POChP umiera około 3 milionów ludzi rocznie. W Polsce około 14 000.

Choroba trwa kilkadziesiąt lat. Przez pierwsze 30 lat jedynym objawem choroby jest przewlekły kaszel, traktowany przez palącego jako niewinne następstwo palenia. Choroba jest rozpoznawana bardzo późno, kiedy ponad połowa oddechowych rezerw płucnych została bezpowrotnie utracona. Głównym powodem choroby jest palenie tytoniu.

Udowodniono, że całkowite zaprzestanie palenia zatrzymuje postęp choroby. Nie ma innej choroby spowodowanej paleniem tytoniu, w której zaprzestanie palenia zatrzymuje je postęp.

Badanie spirometryczne jest pewnym, prostym i tanim sposobem rozpoznania choroby we wczesnym stadium. Nieprawidłowy wynik badania spirometrycznego jest także ważnym czynnikiem ryzyka przedwczesnego zgonu, tak jak wysoki poziom cholesterolu, otyłość i nadciśnienie tętnicze.

Choroba powinna być rozpoznawana wcześnie, aktywnie, bez oszczędzania środków. Leczenie chorego na zaawansowaną postać choroby kosztuje NFZ około 5000 PLN rocznie. Wczesne, aktywne rozpoznanie jednego chorego w warunkach polskich kosztuje 200 PLN. Leki pomagające odejść od palenia powinny być refundowane. Spowodowanie zaprzestania palenia jest najtańszą procedurą medyczną spośród ratujących życie i zdrowie.

Kogo badać?

Palacze tytoniu, obecni lub byli, z łączną ekspozycją na dym tytoniowy ponad 10 paczkolat palenia są grupą, na której należy się skupić w aktywnym rozpoznawaniu POChP. Stwierdzono również, że osoby, które nigdy nie paliły papierosów, ale mają przewlekły kaszel i/lub duszność podczas wysiłku, a także które są lub były narażone na palenie bierne, pracownicy narażeni na wdychanie pyłów, dymów i gazów podczas pracy oraz kobiety używające kuchni węglowych, palące drewnem lub używającymi do palenia biomasy zachorowują na POChP.

POChP jest chorobą trwającą kilkadziesiąt lat. Można ją już rozpoznać u palącego tytoń w wieku 30. lat. Biorąc pod uwagę wskaźnik koszty/korzyści, to optymalny wynik tego wskaźnika uzyskuje się ustalając dolną granicę wieku osób, u których poszukuje się choroby na 40 lat. Konieczne jest rozszerzenie wczesnego rozpoznawania na byłych palaczy. Zwykle mają cięższą postać choroby niż młodzi aktualni palacze.

Gdzie badać?

Wczesne rozpoznanie POChP powinni prowadzić lekarze rodzinni lub lekarze rejonowi (interniści). Konieczne jest szkolenie pielęgniarki wykonującej badanie spirometryczne z okresowym sprawdzaniem, czy jakość techniczna badania spirometrycznego jest dobra.

Wczesne rozpoznawanie POChP jest prowadzone w przynajmniej kilku krajach Europy: w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i we Włoszech. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii otrzymują dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie badań spirometrycznych i poradnictwo antynikotynowe. Polska jest liderem we wczesnym rozpoznawaniu (Lancet 2009;374:721-732.).

dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska, 28-06-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe