Warszawa. Poród po pierwszej fetoskopowej laseroterapii
Strona główna » Informator » Kraj » Warszawa. Poród po pierwszej fetoskopowej laserote…

Warszawa. Poród po pierwszej fetoskopowej laseroterapii

INFORMATOR. Kraj

PMW

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 17-06-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
W czwartek 16 czerwca 27-letnia pacjentka, u której pod koniec marca wykonano pierwszą w Warszawie i województwie mazowieckim operację z zakresu chirurgii wewnątrzmacicznej płodu, urodziła dwóch zdrowych synów.  Jak poinformowała PAP Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dzieci przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie w 33 tygodniu ciąży. Waga dzieci wynosi: 1880 g i 1860 g.

"Po marcowym zabiegu, który odbył się w 22 tygodniu ciąży (29 marca 20011) i polegał na oddzieleniu połączeń naczyniowych w łożysku obu płodów metodą laserową, stan dzieci uległ bardzo dużej poprawie. Przed pionierskim w naszym regionie zabiegiem różnica w wadze dzieci była dwukrotna, obecnie ważą niemal tyle samo - powiedział prof. Mirosław Wielgoś, Kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w której przeprowadzono oba zabiegi.

Zespół przetoczenia między bliźniętami jest powikłaniem występującym w ok. 20 proc. ciąż jednokosmówkowych (jednozygotycznych). Jeden z jednojajowych bliźniaków "pasożytuje" na drugim, co często źle się kończy dla obu. Wiąże się to z występowaniem połączeń (anastomoz) tętniczo-żylnych, które prowadzą do "przecieku" krwi od jednego płodu do drugiego.

W rezultacie jeden z płodów - "dawca" otrzymuje za mało krwi, a drugi - zwany "biorcą" - za dużo, co prowadzi do nadciśnienia i wielowodzia. W nieleczonym zespole przetoczenia śmiertelność sięga 80-100 proc. płodów. Metodą leczenia z wyboru jest laserowa koagulacja anastomoz - dzięki niej krew przestaje przepływać od jednego dziecka do drugiego. Dawniej pacjentki w ciąży bliźniaczej powikłanej zespołem przetoczenia były leczone wyłącznie za granicą, od pewnego czasu w Gdańsku i Łodzi, a od marca także w Warszawie.

Prof. Wielgoś dodaje, że tak naprawdę dopiero dzisiaj, kiedy dzieci są już na świecie, można mówić o pełnym sukcesie. "Sam zabieg, przeprowadzony prawidłowo przed 11 tygodniami, był jedynie narzędziem do tego, aby urodziło się dwóch zdrowych chłopców, co szczęśliwie nastąpiło dzisiaj rano" - powiedział. W najbliższych dniach planowane są takie zabiegi u 2 kolejnych pacjentek w ciąży bliźniaczej, hospitalizowanych obecnie w Klinice w związku z zespołem przetoczenia pomiędzy płodami.

Zabieg fetoskopowej laserowej koagulacji anastomoz naczyniowych łączących układy krążenia obu płodów wykonał zespół I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii w składzie prof. dr hab. Mirosław Wielgoś i dr hab. Piotr Węgrzyn, pod kierunkiem prof. dr Jacquesa Jani, kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Brukseli.

Prof. dr Jacques Jani jest jednym z najlepszych specjalistów w dziedzinie małoinwazyjnej chirurgii płodowej na świecie, uczniem prof. Kyprosa Nicolaidesa z Londynu, doktora honoris causa naszej uczelni i prof. Iana Depresta z Leuven (Belgia).

Prof. Mirosław Wielgoś - Kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii, Przewodniczący Sekcji Perinatologii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, od wielu lat zajmuje się medycyną matczyno-płodową, szczególnie w aspekcie wewnątrzmacicznej terapii choroby hemolitycznej płodu. Jest członkiem zarządów kilku perinatologicznych gremiów międzynarodowych, a jako konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii od dawna zabiega o stworzenie pełnoprofilowego ośrodka diagnostyki i terapii płodu na Mazowszu. Dr hab. Piotr Węgrzyn jest również uczniem prof. Kyprosa Nicolaidesa, spędził ponad dwa lata w kierowanym przez niego ośrodku w londyńskim King's College Hospital, gdzie szkolił się w zakresie medycyny płodu oraz terapii wewnątrzmacicznej i uzyskał Diploma in Fetal Medicine.

Zakup sprzętu fetoskopowego i lasera do zabiegów wewnątrzmacicznych został sfinansowany ze środków Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

PMW, 17-06-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe