W Krakowie powstaje Centrum Leczenia Szpiczaka
PAP - NAUKA W POLSCE
Fot. naukawpolsce.pl
SZPICZAK - CHOROBA, Z KTÓRĄ MOŻNA ŻYĆ
"Historia leczenia szpiczaka mnogiego zmieniała się na przestrzeni lat i choć ciągle jest to choroba nieuleczalna, to obecnie u wielu pacjentów można ją przekształcić w chorobę przewlekłą, z którą żyje się przez wiele lat. W ostatnim dziesięcioleciu długość życia z tym nowotworem wzrosła z 3-4 lat do 7-8 lat, a nawet dłużej. Zawdzięczamy to nowym lekom przeciwnowotworowym, takim jak talidomid, czy nowsze - lenalidomid i bortezomib" - wyjaśnia PAP prof. Kenneth C. Anderson z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie (Maryland), światowej sławy specjalista w leczeniu tego nowotworu.
Jego zdaniem, pacjenci chorzy na szpiczaka mnogiego powinni mieć dostęp do najnowszych leków i terapii. Tylko dzięki nim mogą bowiem prowadzić normalne życie bez objawów choroby i przykrych toksycznych skutków leczenia.
Według prof. Andersona, takie było główne przesłanie XII Międzynarodowych Warsztatów nt. Szpiczaka Mnogiego. Spotkania te odbywają się raz na dwa lata i gromadzą największych specjalistów w dziedzinie leczenia szpiczaka z całego świata.
Niestety, jak ocenia dr Jurczyszyn, w Polsce dostępność do najnowszych leków jest bardzo zła. "Są one drogie, ale skutek ich działania jest bardzo dobry - przede wszystkim wydłużają życie. Minister Ewa Kopacz powiedziała kiedyś, że jeśli jest jakiś lek, który potrafi przedłużyć życie o ileś tygodni, to w naszym kraju pacjent ten lek dostanie. Praktyka jest jednak inna, co widać na przykładzie lenalidomidu, który ostatnio - mimo obietnic - nie znalazł się w programie lekowym dla pacjentów" - ubolewa hematolog.
W przeciwieństwie do talidomidu i bortezominu, lenalidomid nie wywołuje polineuropatii. "Owszem jest to lek o wiele, wiele droższy niż talidomid, ale mamy tu na szali to, że po dłuższym stosowaniu talidomid u wielu pacjentów doprowadzi do kalectwa" - wyjaśnia dr Jurczyszyn.
Jak dodaje, lenalidomid jest obecnie dostępny dla chorych na szpiczaka we wszystkich krajach Unii, również u naszych sąsiadów. Jedynie polscy pacjenci ciągle nie mogą z niego w pełni korzystać.
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Warto wiedzieć
Szpiczak mnogi jest nowotworem hematologicznym, który dotyka około 750.000 osób na całym świecie. W Polsce w 2006 roku odnotowano prawie 1500 nowych przypadków zachorowań. Aktualnie liczba pacjentów w naszym kraju szacowana jest na około 10.000 osób. W okresie ostatnich dziesięciu lat średnia długość życia pacjentów ze szpiczakiem mnogim znacznie się wydłużyła, między innymi dzięki wprowadzeniu nowych leków, takich jak: talidomid, bortezomib, lenalidomid oraz terapii z wykorzystaniem auto-przeszczepiania szpiku kostnego. Obecnie szpiczak mnogi jest chorobą przewlekłą, zaś prowadzenie pacjenta z tym schorzeniem wymaga indywidualnego podejścia, wiedzy oraz dużego doświadczenia ze strony zespołu leczącego. Źródło: www.szpiczak.orgFundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego KRS: 0000317005
Możesz przekazać 1% podatku na rzecz Fundacji Leczenia Szpiczaka
Więcej informacji na www.szpiczak.org
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Eksperci apelują o usprawnienie procesu oceny i wprowadzania innowacyjnych szczepionek do Programu Szczepień Ochronnych
- Immunoterapie wysokiej skuteczności od początku choroby – czy to już obowiązujący standard postępowania w SM?
- Nowoczesne leczenie i optymizm – najlepsze antidotum na SM
- Choroba poznana 80 lat temu - wciąż nieznana. Rusza pierwsza w Polsce kampania edukacyjna dla pacjentów z ultrarzadkim nowotworem krwi: „Makroglobulinemia Waldenströma. Śladami Doktora Jana”
- Choroba Gauchera – wizytówka polskiego podejścia do chorób ultrarzadkich
- Antykoncepcja awaryjna nabiera tempa: Nowe dane Centrum e-Zdrowia
- Kardiolożka: o serce trzeba dbać od najmłodszych lat
- Ponad 600 tys. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie
- Refundacja na papierze. Pacjentki tylko z jednego województwa mogą liczyć na leczenie zgodne z listą refundacyjną, która weszła w życie kilka miesięcy temu
- Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji arytmii z zastosowaniem technologii CARTOSOUND FAM. „Niezwykle ważny krok w rozwoju elektrofizjologii”
- Wszystkie w tym dziale