PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Informator » Kraj » W Krakowie powstaje Centrum Leczenia Szpiczaka

W Krakowie powstaje Centrum Leczenia Szpiczaka

PAP - NAUKA W POLSCE

Joanna Morga

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 04-08-2009

Fot. naukawpolsce.pl
 

"Na razie Centrum Leczenia Szpiczaka ma bardziej charakter wirtualny. Są to głównie plany i założenia. Obecnie zbieramy środki, organizujemy różne akcje. W tym roku koncentrujemy się głównie na działalności edukacyjnej i szkoleniowej. Co miesiąc mamy spotkania z różnymi specjalistami - mieliśmy już spotkanie z kardiologiem, neurochirurgiem, ortopedą, psychoterapeutą" - tłumaczy dr Jurczyszyn. W planie są spotkania z transplantologiem, onkologiem, radioterapeutą, gastrologiem, immunologiem oraz innymi lekarzami.

Specjalista zastanawia się, jak zrealizować swój pomysł od strony logistycznej. Jego zdaniem, Centrum Leczenia Szpiczaka mogłoby się znajdować w jakimś już istniejącym ośrodku medycznym, np. szpitalu lub centrum onkologii. "Musi to być koniecznie miejsce, gdzie pacjentom można podać nie tylko chemioterapię, ale też wykonać radioterapię (u ok. 20-30 pacjentów bóle kostne łagodzi się naświetlaniem) i zabiegi ortopedyczne (kyfoplastykę i wertebroplastykę)" - wyjaśnia. Centrum można też zbudować od nowa.

"Nie ukrywam, że powstanie tego centrum to moje marzenie. Nie ma czegoś takiego w Polsce i w Europie" - podkreśla dr Jurczyszyn. Sama idea została poparta przez znane autorytety zagraniczne w dziedzinie leczenia szpiczaka, jak prof. Kenneth C. Anderson z USA, prof. Anders Waage z Norwegii, prof. Heinz Ludwig z Austrii, prof. Bart Barlogie z USA.

"Niestety, inne jest nastawienie Ministerstwa Zdrowia. W zeszłym roku, gdy powstawała fundacja napisałem list do MZ z zapytaniem, czy jest zainteresowane wsparciem tej inicjatywy. I dostałem odpowiedź, że w Krakowie są już dwa ośrodki hematologiczne i nie ma potrzeby tworzenia takiej placówki. Moja idea nie została zrozumiana i po prostu grzecznie mi odmówiono" - ubolewa specjalista.


Joanna Morga, 04-08-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Szpiczak mnogi jest nowotworem hematologicznym, który dotyka około 750.000 osób na całym świecie. W Polsce w 2006 roku odnotowano prawie 1500 nowych przypadków zachorowań. Aktualnie liczba pacjentów w naszym kraju szacowana jest na około 10.000 osób. W okresie ostatnich dziesięciu lat średnia długość życia pacjentów ze szpiczakiem mnogim znacznie się wydłużyła, między innymi dzięki wprowadzeniu nowych leków, takich jak: talidomid, bortezomib, lenalidomid oraz terapii z wykorzystaniem auto-przeszczepiania szpiku kostnego. Obecnie szpiczak mnogi jest chorobą przewlekłą, zaś prowadzenie pacjenta z tym schorzeniem wymaga indywidualnego podejścia, wiedzy oraz dużego doświadczenia ze strony zespołu leczącego. Źródło: www.szpiczak.org

fund_szpiczak_org_small.jpg
Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego
KRS: 0000317005
Możesz przekazać 1% podatku na rzecz Fundacji Leczenia Szpiczaka
Więcej informacji na www.szpiczak.org

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe