Tłumaczenie języka migowego
Strona główna » Informator » Kraj » Tłumaczenie języka migowego

Tłumaczenie języka migowego

Z ARCHIWUM PRZEGLĄDU EUREKA

(KTL)

zdrowemiasto.pl / Przegląd EUREKAzdrowemiasto.pl / Przegląd EUREKA | dodane 03-04-2009
Już piąty rok na Politechnice Śląskiej tworzony jest program przekształcający tekst pisany w animacje języka migowego dla nie słyszących. Zespół informatyków i lingwistów otrzymał właśnie kolejny grant KBN na kontynuację tych prac. Aktualnie trwają testy drugiego, udoskonalonego prototypu automatycznego tłumacza. Na bazie projektu, w ramach 6 Programu Ramowego UE została nawiązana współpraca z naukowcami z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii dotycząca wykonania programu umożliwiającego komunikację dwustronną z niesłyszącymi.

Ludzie posługujący się językiem migowym mają kłopoty z czytaniem. Dotyczy to szczególnie dzieci dopiero zaczynających naukę. Brak automatycznego systemu przekształcającego pliki tekstowe w animacje gestów języka migowego jest również poważną przeszkodą, utrudniającą nie słyszącym pracę przy komputerze i korzystanie z internetu. Ten problem postanowiono rozwiązać na Politechnice Śląskiej tworząc odpowiedni program, przydatny w sytuacjach gdy zatrudnienie żywego tłumacza jest niemożliwe lub zbyt kłopotliwe.

Główna trudność polega na tym, że język pisany i język migowy różnią się składnią, więc nie wystarczy prosta zamiana znaków pisma na znaki gestów. Potrzebny jest również system rozpoznający struktury gramatyczne języka pisanego i wyszukujący ich odpowiedniki w gramatyce języka migowego. Pracuje nad tym odrębny zespół lingwistów pod kierunkiem dr Niny Suszczańskiej.
Ponadto, istnieją również narodowe języki migowe, więc system automatycznego tłumacza znaków pisanych na gesty należy tworzyć niezależnie dla każdego języka narodowego. Pewne reguły ustalone przy pracach na polską wersją są jednak uniwersalne i mogą stanowić podstawę systemów tłumaczących w innych językach. W chwili obecnej przedmiotem prac są hiszpański i angielski.

Oprócz rozwiązywania problemów lingwistycznych doskonalony jest system animacji komputerowych, tak aby postać animowanego tłumacza poruszała się w sposób jak najbardziej naturalny, np. podkreślając gesty dłoni mimiką twarzy. Pierwsza, prototypowa wersja tłumacza zamiast twarzy miała jedynie biały owal.

Projekt jest jeszcze na etapie testów wewnętrznych. Wciąż odkrywane są i usuwane różne nieadekwatności tłumaczenia. W dalszej perspektywie przewiduje się opracowanie systemu tłumaczenia mowy na język migowy, a następnie odwrócenie kierunku komunikacji i przekształcanie w mowę, gestów rejestrowanych przez kamerę. Wdrożeniem projektu zainteresowana jest hiszpańska firma Telefonica


/Przegląd EUREKA Nr 2(36)/2004, ELEKTRONIKA, AUTOMATYKA i ROBOTYKA, INFORMATYKA i TELEKOMUNIKACJA, Informatyka/

(KTL), 03-04-2009, zdrowemiasto.pl / Przegląd EUREKA

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe