Statuetki „Teraz Polska” rozdane! Jubileusz 20-lecia uroczyście świętowano na Gali w Teatrze Wielkim
Strona główna » Informator » Kraj » Statuetki „Teraz Polska” rozdane! Jubileusz 20-lec…

Statuetki „Teraz Polska” rozdane! Jubileusz 20-lecia uroczyście świętowano na Gali w Teatrze Wielkim

INFORMATOR. Kraj

Karolina Sieniawska

zdrowemiasto.pl | dodane 15-06-2012
11 czerwca w Teatrze Wielkim w Warszawie po raz kolejny rozdane zostały nagrody konkursu „Teraz Polska”. Podczas uroczystej Gali finałowej poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji. Z okazji 20-lecia Godła „Teraz Polska” nie zabrakło także wyjątkowego akcentu jubileuszowego.

teraz_polska_3.jpg

Coroczna Gala organizowana przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego to okazja do ogłoszenia wyników konkursu oraz nagrodzenia Laureatów – w tym roku Godło otrzymało 25 firm oraz 6 gmin.

W tym roku po raz trzeci nagrodzono także "Wybitnych Polaków" - osoby, które swoją działalnością przyczyniają się do promowania Polski za granicą. Laureatami zostali: pracujący w Singapurze prof. Wiesław L. Nowiński - twórca komputerowych map mózgu, oraz wybitny otolaryngolog prof. Henryk Skarżyński - twórca m.in. Światowego Centrum Słuchu. Statuetki wręczył marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

teraz_polska_tort.jpg

Ze względu na 20-lecie Godła „Teraz Polska” oprócz 31 Laureatów konkursu w kategoriach produkty, usługi, innowacje, gminy i inwestycje zagraniczne Kapituła postanowiła przyznać także wyróżnienia honorowe wydarzeniom specjalnym, promującym Polskę.  Znalazły się wśród nich: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Czwartki Lekkoatletyczne oraz Tour de Pologne. Pamiątkowe statuetki  z rąk marszałek Sejmu Ewa Kopacz przyjęli: Jerzy Owsiak, Marian Woronin i Czesław Lang.

Podczas Gali w Teatrze Wielkim uhonorowani zostali za wkład w rozwój Polskiego Programu Promocyjnego Prezydenci RP, którzy pełnili dotychczas rolę Patronów Honorowych nad Konkursem. Lech Wałęsa odebrał nagrodę osobiście z rąk Jerzego Buzka i Michała Kleibera. W imieniu Aleksandra Kwaśniewskiego statuetkę przyjęła jego córka Aleksandra Kwaśniewska. Jerzy Buzek poinformował zebranych, że za wyróżnienie dla Lecha Kaczyńskiego listownie podziękowała Marta Kaczyńska.

W Teatrze Wielkim wśród gości wieczoru byli m.in. Waldemar Dąbrowski, Jan Pietrzak z żoną Katarzyną,  Rafał Olbiński, Ryszard Kalisz, prof. Jerzy Rużyłło, Agata Młynarska, Iwona Buchner, Aleksandra Nieśpielak,  Adam Szeinfeld i Marcelina Zawadzka – Miss Polonia 2011.

Wieczór uświetnił koncert duetu: sopranistki Aleksandry Kurzak oraz Sebastiana Karpiela-Bułecki, którym towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Teatru Wielkiego. Galę poprowadzili: Agata Konarska i Grzegorz Miśtal.

Każdego roku do rywalizacji stają firmy, które liczą na potwierdzenie walorów jakościowych, technologicznych i użytkowych swoich produktów oraz usług.  Konkurs „Teraz Polska” do dziś pozostaje jedynym niekomercyjnym konkursem gospodarczym, a jego finał w Teatrze Wielkim - jednym z największych wydarzeń biznesowych. Przez dwie dekady wyłonionych zostało blisko 500 Laureatów.

* * *

Nowinski_300.jpgProfesor Wiesław L. Nowiński
jest światowej sławy radiologiem, autorem powszechnie znanej komputerowej mapy mózgu.
W roku 1977 ukończył Politechnikę Warszawską. Specjalizował się w elektronice. Najpierw pracował w Polskiej Akademii Nauk nad tzw. współbieżną rekonstrukcją obrazów w tomografii komputerowej. Ponieważ nie udało mu się zrealizować swoich pierwszych w tej dziedzinie pomysłów podjął pracę w Laboratorium Obrazowania Biomedycznego w rządowej singapurskiej Agencji A*STAR (dziś jest jego dyrektorem).
Efektem współpracy naukowej agencji z m.in. John Hopkins Hospital w USA było ukazanie się w roku 1997 pierwszego, opracowanego przez prof. Nowińskiego, komputerowego atlasu mózgu.
Dziś profesor jest autorem 450 publikacji naukowych, właścicielem 50 patentów, laureatem 30 prestiżowych nagród, w tym m.in. Magna cum Laude (nagrody uważanej za Oscara radiologicznego), przyznanej przez Radiological Society of North America, oraz Europejski Kongres Radiologiczny.
Jego atlasy, ciągle uszczegóławiane i uzupełniane oraz programy komputerowe do ich tworzenia i obsługi kupiło już ponad półtora tysiąca szpitali na całym świecie. Korzysta z nich coraz więcej neurologów i neuroradiologów. Są niezwykle pomocne w leczeniu udarów mózgu, choroby Parkinsona, podczas operacji rozdzielania bliźniąt syjamskich i wielu innych przypadkach.

Skarzynki_300.jpgProf. Henryk Skarżyński
światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Od 1994 Specjalista Krajowy a następnie Konsultant Krajowy ds. Audiologii i Foniatrii, od 2011 Konsultant Krajowy ds. Otorynolaryngologii. Pierwszy w Polsce wszczepił implanty: ślimakowe (1992), pniowe (1998), ucha środkowego (2003). W 2002 opracował po raz pierwszy w świecie program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, w 2004 zoperował pierwsze w świecie dziecko. Metoda ta uważana za polską specjalność jako „metoda Skarżyńskiego”, do której opracował nową elektrodę i procedurę kliniczną, została wdrożona w 9 światowych ośrodkach. Ponadto wprowadził kilkadziesiąt nowych rozwiązań klinicznych co przyczyniło się do rozwoju dziedziny implantów słuchowych, otochirurgii i audiologii w Polsce i na świecie. Inicjator i organizator drugiego w Europie ośrodka „Cochlear Center” - 1993, resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słychu - 1996, Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy - 2003. Dzięki 2 dekadom Jego działań Polska znajduje się w światowej czołówce krajów, które realizują badania przesiewowe słuchu u dzieci.
Autor i współautor ponad 2500 krajowych i zagranicznych doniesień naukowych. Prowadzi rozległą działalność edukacyjną dla studentów i lekarzy z kraju i z zagranicy.
Profesor Honorowy Uniwersytetu w Provo, USA (1998), Doctora honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej (2011). Członek najważniejszych krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych –Przewodniczący Komitetu Nauk Klinicznych PAN, honorowy członek polskiego i słowackiego towarzystwa otolaryngologów, pierwszy w historii pochodzący z Polski członek amerykańskiego towarzystwa otologów, członek CORLAS, POLITZER, ISA, IAO, EAONO i EFAS. Laureat nagród państwowych - Premiera, Ministrów Zdrowia, Nauki i Spraw Zagranicznych, środowiska medycznego oraz wielu prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim OOP oraz państwowymi odznaczeniami przyznanymi przez Króla Belgii, Prezydenta Gruzji i Ukrainy. Honorowy Obywatel Warszawy.
Zainicjował i koordynował program „Wyrównywania szans dzieci z zaburzeniami komunikacyjnymi w krajach europejskich” – zagadnienia włączonego do priorytetu prezydencji Polski w UE . Główny inicjator przyjęcia w 2011 Europejskiego Konsensusu Naukowego w tym zakresie – podpisanego przez liderów europejskich środowisk audiologów, foniatrów, terapeutów mowy i okulistów. Zwieńczeniem działań było przyjęcie w 2011 Konkluzji Rady UE nt. „Wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń komunikacyjnych u dzieci, z uwzględnieniem zastosowania narzędzi e-zdrowia i innowacyjnych rozwiązań”.
Kierowany przez prof. Skarżyńskiego Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu otrzymał (2012) Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii „Innowacyjność”. Nagroda została przyznana za opracowanie przez prof. Henryka Skarżyńskiego oryginalnej koncepcji rozbudowy infrastruktury Instytutu i opracowanie nowej  - oryginalnej metody chirurgicznej oraz nowych narzędzi  (elektrody) do leczenia częściowej głuchoty i przeprowadzenia pierwszych w świecie operacji u dzieci i dorosłych.
Największym osiągnięciem w działalności naukowej, klinicznej i dydaktycznej było przygotowanie koncepcji, wybudowanie i uruchomienie Światowego Centrum Słuchu w maju 2012.

Karolina Sieniawska, 15-06-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe