Telemedycyna w Euroregionie Pomerania
Strona główna » Informator » Kraj » Telemedycyna w Euroregionie Pomerania

Telemedycyna w Euroregionie Pomerania

INFORMATOR. Kraj

EPR

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 25-01-2010

Fot. naukawpolsce.pl
 
35 szpitali polskich i niemieckich przystąpiło do transgranicznego projektu "Telemedycyna w Euroregionie Pomerania". 18 stycznia w Greifswaldzie w Niemczech uroczyście zainaugurowano program dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej.

Koszt całego zadania to blisko 14 mln euro, w tym ponad 7 mln euro przeznaczono dla Polski.

"Do sieci telemedycyny przystąpiło 35 jednostek medycznych z Polski północno-zachodniej, Meklemburgii Pomorza Przedniego i Brandenburgii. W projekcie uczestniczy 21 szpitali niemieckich i 11 polskich oraz dwie szczecińskie uczelnie: Pomorska Akademia Medyczna i Zachodniopomorski Uniwerystet Technologiczny. PAM jest koordynatorem projektu po stronie polskiej" - poinformowała rzeczniczka Akademii Kinga Brandys.

Program zakłada, że sieć telemedycyny połączy wszystkich jego uczestników. "Głównym celem jest utrzymanie wysokiego poziomu opieki medycznej w zakresie profilaktyki, diagnostyki i terapii, przede wszystkim chorób nowotworowych, ale także wypadków oraz schorzeń serca czy udarów mózgu" - tłumaczy Brandys.

W ramach projektu zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt i odpowiednie oprogramowanie. Poprzez internet odbywać się będą konsultacje ekspertów, możliwe będzie wykorzystanie łączy do wybranych zabiegów chirurgicznych - dodaje rzeczniczka.

Telemedycyna jest rozwijająca się formą leczenia. Jej kliniczne zastosowania są bardzo różnorodne. Przydają się bardzo m.in. wtedy, gdy istnieją bariery uniemożliwiające przekazanie informacji między pacjentem a pracownikiem ochrony zdrowia oraz gdy dostęp do informacji ma podstawowe znaczenie dla wyznaczenia właściwego postępowania. Szczególne miejsce zajmują w telemedycynie systemy wideotelekonferencyjne, służące do realizacji konsultacji na terenach odległych od ośrodków specjalistycznych.

W takich systemach konsultant może komunikować się z chorym i lekarzem w sposób interaktywny. Instalacje telekonsultacyjne mogą łączyć dwa ośrodki (np. ośrodek akademicki i szpital rejonowy) lub stanowić sieć pozwalającą na konsultacje między różnymi ośrodkami specjalistycznymi a placówkami potrzebującymi porady. Telemedycyna jest także cennym narzędziem w edukacji i szkoleniu kadr medycznych.

EPR, 25-01-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe