System do diagnozowania na odległość w Nowym Targu
INFORMATOR. Kraj
Medyczna Stacja Odbiorcza systemu Lifenet, pozwalająca szybciej i skuteczniej nieść pomoc zawałowcom, została uruchomiona w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu. System umożliwia przesyłanie zapisu EKG z karetki do szpitala.
Jak powiedział ordynator oddziału Kardiologii Inwazyjnej szpitala w Nowym Targu, Artur Klecha, w przypadku zawału mięśnia sercowego liczy się każda minuta, która decyduje o zdrowiu, a często i życiu pacjenta.
„Teletransmisja danych, czyli wyników badania EKG, pozwala na szybką diagnostykę i bezpośredni transport pacjenta na zabieg ratujący życie” – mówi Klecha.
System telemedyczny Lifenet polega na tym, że zespół pogotowia ratunkowego za pomocą specjalnego sprzętu w karetce wykonuje elektrokardiogram (EKG) chorej osoby, a następnie za pomocą telefonu komórkowego przesyła jego zapis do szpitala. Dane odbierane są w szpitalu za pomocą Medycznej Stacji Odbiorczej. Dzięki temu, lekarz może szybko ocenić kondycję pacjenta i podjąć decyzję o dalszym leczeniu, czy ewentualnej operacji.
Cała procedura przesyłania EKG trwa kilka minut i pozwala zaoszczędzić niezbędny i kluczowy dla życia chorego czas. Z szacunków lekarzy wynika, że dzięki systemowi Lifenet, skrócenie czasu od zbadania pacjenta do podjęcia leczenia inwazyjnego wynosi od 40 do około 100 minut.
W całej Polsce działa już ponad 50 podobnych Medycznych Stacji Odbiorczych. System Lifenet funkcjonuje w Polsce od 2004 roku. Pierwszą placówką medyczną w kraju, w której uruchomiono Medyczną Stację Odbiorczą, był Szpital Kliniczny Akademii Medycznej w Białymstoku. W ubiegłym roku w Polsce przeprowadzono 18 tys. transmisji telemedycznych.Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Choroba Parkinsona – coraz więcej chorych, coraz pilniejsza potrzeba uruchomienia programu opieki kompleksowej
- „Ambasadorzy profesjonalnej terapii ran” – konkurs dla pielęgniarek i położnych, które zmieniają standardy leczenia ran
- Plaga niewydolności serca: Statystyki nie pozostawiają złudzeń
- Model skróconej ścieżki pacjenta dla szczepień zalecanych w POZ – wnioski z debaty Vaccine Meeting 2025
- Rak płuca – nowe możliwości chirurgii i leczenia okołooperacyjnego. Czy są dostępne w Polsce?
- Świadomy wybór terapii: bezpłatne konsultacje dla pacjentów z diagnozą chłoniaka, przewlekłej białaczki limfocytowej i szpiczaka
- Neurolodzy i psychiatrzy zacieśniają współpracę na rzecz zdrowia mózgu
- Anna Kupiecka o kwietniowej liście refundacyjnej: bardzo ważne decyzje refundacyjne w onkologii
- 15 000 Pracowników Służby Zdrowia w Polsce narażonych na leki niebezpieczne – kluczowa rola bezpiecznego przygotowania leków
- Rekordowe liczby zgonów z powodu grypy
- Wszystkie w tym dziale
![]() |