Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ)
Strona główna » Informator » Kraj » Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ)…

Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ)

INFORMATOR. Kraj

Paulina Sychniak

zdrowemiasto.pl | dodane 20-05-2013

Fot. NCI
 
Wczoraj (19 maja) obchodzony był Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ). Jest to inicjatywa organizacji pacjentów w wielu krajach świata w tym także Polski zrzeszających osoby zmagające się z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Na całym świecie na NZJ cierpi ponad 5 milionów osób. W Polsce liczba chorych jest szacowana na 50 tys. Choroba dotyka głównie ludzi młodych, będących w pełni aktywności zawodowej, w tym również dzieci i młodzież. Schorzenia te ze względu na objawy – częste i niespodziewane biegunki – negatywnie wpływają na wiele aspektów życia chorych, w tym na sferę społeczną, psychologiczną oraz finansową.

Czym są nieswoiste zapalenia jelita?

Nieswoiste zapalenia jelita to grupa przewlekłych chorób autoimmunizacyjnych, do których zaliczamy: m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna (Ch.L-C) .

jelita300.gif

Szacuje się, że w Polsce na chorobę Leśniowskiego-Crohna cierpi około 10-15 tys. osób, natomiast z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego zmaga się od 35 do 40 tys. chorych. Najczęściej na NZJ zapadają osoby między 20 a 40 rokiem życia1, , , czyli będące w pełni aktywności zawodowej. Obserwuje się także wzrost zachorowań u małych dzieci.

Charakterystycznymi objawami choroby są: wycieńczająca długotrwała biegunka, bóle brzucha o charakterze kolki, utrata masy ciała, gorączka . W trakcie rozwoju choroby mogą wystąpić groźne powikłania, takie jak: krwawienia z odbytu, przetoki, ropnie6. Często zachodzi konieczność interwencji chirurgicznych.

Nieswoistym zapaleniom jelita towarzyszą często powikłania ze strony innych narządów: zmiany stawowe, oczne, skórne, płucne a także choroby wątroby i nerek. Objawy te mogą towarzyszyć zaostrzeniom, ale czasami pojawiają się jako pierwsze na długo przed wystąpieniem dolegliwości jelitowych.

Opanować chorobę

Nieswoiste zapalenia jelita są chorobami o podłożu autoimmunologicznym, jednak przyczyna ich występowania nie jest znana. Obecnie nie istnieje terapia, która może NZJ wyleczyć, ale dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny w większości przypadków można kontrolować przebieg NZJ. Leczenie zależy od przebiegu choroby u konkretnego pacjenta. Terapia metodami standardowymi nie w każdym przypadku jest skuteczna, ze względu na występujące działania niepożądane lub trudności w uzyskaniu remisji. Zalecane jest wtedy leczenie biologiczne, które powoduje ustąpienie objawów oraz zapobiega ich nawrotom u większości pacjentów. Jest to alternatywa dla operacji chirurgicznych i szansa na uniknięcie niebezpiecznych powikłań.

jelita600.gif

Wykluczenie społeczne

Choroba, ze względu na swój przebieg, utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz niejednokrotnie pozbawia szans na kontynuację nauki, realizację zawodowych aspiracji i życiowych pasji. W miarę postępowania choroby pacjenci mogą także borykać się
z problemami finansowymi, spowodowanymi przez absencję w pracy i obniżoną produktywność . Wśród chorych na NZJ większa jest także stopa bezrobocia.

Wstydliwe objawy NZJ powodują, że świadomość społeczna problemu jest znikoma. Pogłębia to poczucie wyobcowania, osamotnienia i często prowadzi do depresji. Dlatego niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia, by nie doprowadzić do wyniszczenia organizmu, poprawić jakość życia pacjenta oraz dać mu szansę na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Paulina Sychniak, 20-05-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe