Styczniowa lista refundacyjna: potrzebne kolejne terapie m.in. w nowotworach kobiecych
Strona główna » Informator » Kraj » Styczniowa lista refundacyjna: potrzebne kolejne t…

Styczniowa lista refundacyjna: potrzebne kolejne terapie m.in. w nowotworach kobiecych

INFORMATOR. Kraj

Fundacja OnkoCafe – Razem lepiej

zdrowemiasto.pl | dodane 31-12-2024

Zdjęcie ilutracyjne
 
Znamy już ostateczny kształt styczniowej listy leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie, które wchodzi w życie od 1 stycznia. W refundacji pojawi się 31 nowych cząsteczek, z czego 13 to terapie stosowane w onkologii. Chociaż pozytywny trend refundacyjny wciąż jest utrzymywany, to na styczniowej liście nie znalazło się kilka terapii, na które pacjenci czekają od wielu miesięcy, np. leki stosowane w nowotworach kobiecych.

Jak wynika z podsumowania przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia, od 1 stycznia 2025 r. na liście leków refundowanych pojawi się 31 nowych cząsteczko-wskazań, z czego 13 z nich stosowanych w onkologii. W tej grupie 7 terapii to leki dla pacjentów z nowotworami krwi, m.in. chłoniakami B-komórkowymi czy ostrą białaczką szpikową.

Ważną zmianą, która wchodzi w życie od 1 stycznia 2025 r. jest refundacja cemiplimabu w nawrotowym raku szyjki macicy. Na styczniowej liście leków refundowanych pojawiły się także nowe terapie finansowane ze środków Funduszu Medycznego, który w szczególny sposób miał wspierać leczenie właśnie pacjentów onkologicznych oraz z chorobami rzadkimi. Jak zauważa Anna Kupiecka, chociaż pozytywny trend refundacyjny z ostatnich lat jest utrzymywany, to wciąż są obszary, które wymagają pilnego zaadresowania, jeśli chodzi o możliwości leczenia.

- Z perspektywy pacjentów onkologicznych, na najnowszej liście leków refundowanych brakuje terapii trastuzumabemderukstekanem dla pacjentek z zaawansowanym hormonozależnym rakiem piersi z niską ekspresją HER2. Leczenie, o które apelujemy to jedyna nadzieja na życie, na poprawę rokowania, na oddalenie w czasie paliatywnej chemioterapii. W obszarze raka piersi liczymy również na refundację tzw. podwójnej blokady w formie podskórnej. Zastosowanie form doustnych i podskórnych tam, gdzie jest to możliwe, odciąża kadry medyczne i pozwala wygenerować oszczędności finansowe, co powinno być szczególnie istotne w obliczu sytuacji finansowej NFZ. Wciąż czekamy także na przesunięcie do wcześniejszej linii immunoterapii dostarlimabem w raku endometrium – wylicza Anna Kupiecka, Prezes Fundacji Fundacja OnkoCafe – Razem lepiej.

- Jako środowisko ginekologów-onkologów czujemy rozczarowanie, że dostarlimab nie pojawił się na styczniowej liście leków refundowanych. Możliwości leczenia pacjentek z rakiem endometrium są ograniczone tylko do nawrotu, nie mamy dostępu do immunoterapii w pierwszej linii. Mając na uwadze bardzo dobre wyniki badania rejestracyjnego dla tego leku, liczyliśmy, że od Nowego Roku będziemy mogli zaoferować pacjentkom terapię, która potencjalnie daje nadzieje nawet na wyleczenie choroby w zaawansowanym stadium – powiedziała prof. dr hab. n. med. Anita Chudecka-Głaz, Konsultant wojewódzka w województwie zachodniopomorskim w dziedzinie ginekologii onkologicznej. – To leczenie potrzebne w szczególności dla pacjentek z zaawansowanym rakiem endometrium w III i IV stopniu zaawansowania klinicznego – dodała.

Nowe obwieszczenie leków refundowanych wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Kolejna lista refundacyjna będzie ogłaszana w marcu i będzie dotyczyła terapii, które mogą zyskać finansowanie od 1 kwietnia 2025 r.

- Wierzymy, że zgodnie z obietnicami Ministerstwa, resort będzie dążył do lepszego zaopiekowania grup, które nie maja pełnej szansy na innowacje oraz zostanie położony większy nacisk na profilaktykę – np. poprzez refundację szczepionki na półpasiec czy szerszy dostęp do bezpłatnych szczepień. Liczymy na to, że styczniowa lista to przedsmak kolejnych zmian i w 2025 r. trend poszerzania dostępu do terapii zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej będzie utrzymywany – podsumowała Anna Kupiecka.

Fundacja OnkoCafe – Razem lepiej, 31-12-2024, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe