Spotkanie polskich alergologów w Wiśle
Strona główna » Informator » Kraj » Spotkanie polskich alergologów w Wiśle

Spotkanie polskich alergologów w Wiśle

INFORMATOR. Kraj

Katarzyna Czechowicz

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 26-04-2010

Fot. naukawpolsce.pl
 
Około 1500 alergologów, dermatologów, laryngologów, pediatrów, pulmonologów oraz lekarzy rodzinnych wzięło udział w III Konferencji Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA), która odbywała się w Wiśle w dniach 21-24 kwietnia. Temat przewodni tegorocznej imprezy brzmiał: "Choroby Alergiczne - od Pediatrii do Geriatrii".

Jak tłumaczy prezydent PTA prof. Barbara Rogala, niemal każdy człowiek chociaż raz w swoim życiu doświadcza alergii, a połowa z nas jest narażona na nią okresowo. I właśnie to miał podkreślić tytuł konferencji - że alergia to choroba, która nie wyróżnia ani nie oszczędza żadnej grupy wiekowej. I choć zdaniem prof. Rogali w większości przypadków nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, to jej uciążliwość wywiera negatywny wpływ na jakość życia chorych i ich rodzin.

Tematyka konferencji adresowana była jednak nie tylko do alergologów; organizatorzy podkreślali interdyscyplinarny charakter imprezy i to, że osiągnięcia współczesnej alergologii oparte są na dokonaniach wielu dyscyplin medycyny. Ich zdaniem, tylko takie - wielodziedzinowe - podejście do leczenia chorób układu oddechowego zapewnia poprawę jakości życia pacjentów. Program konferencji obejmował zresztą także zagadnienia skierowane bezpośrednio do tych ostatnich.

Główną część czterodniowego spotkania specjalistów stanowiły sesje szkoleniowe, dotyczące przede wszystkim najnowszych metod rozpoznania i leczenia chorób alergologicznych. Podzielono je na kilka różnych bloków, m.in.: "Strategiczny sojusz przeciw astmie i nieżytowi nosa", "Trudności alergologii praktycznej", "Chory i lekarz w procesie leczenia - razem czy osobno?", "Problemy dermatologiczne w praktyce alergologa", "Czerwone oko od pediatrii do geriatrii".

Specjaliści omawiali tematy - jak podkreślali organizatorzy - zawsze aktualne, m.in. alergie pokarmowe, alergie u dzieci czy alergie na leki. Tradycyjnie już wiele uwagi poświęcono astmie oraz niedocenianemu problemowi nieżytu osa. Podkreślano np. niebagatelny wpływ schorzeń alergicznych oraz chorób górnych dróg oddechowych na ryzyko rozwoju astmy, a także kwestie wysiłku fizycznego i otyłości u chorych na astmę.

O interdyscyplinarnym charakterze konferencji świadczy to, że w rozważania włączono problemy okulistyczne i dermatologiczne w praktyce alergologicznej (wysypki, zespół czerwonego oka itp.), kwestie immunologiczne, związane z niedoborami odporności u dzieci z astmą, oraz aspekt psychologiczny - w szczególności terapeutyczną rolę kontaktu lekarza z pacjentem oraz problemy w nauce dzieci z alergiami.

Poza 13 głównymi sesjami planarnymi odbyło się również wiele warsztatów szkoleniowych dla lekarzy, seminaria, dwa sympozja naukowe, tzw. "hot topics". Zorganizowano również wystawę, prezentacje najnowszego sprzętu medycznego i środków farmaceutycznych, pokazy slajdów oraz imprezy towarzyszące.

Podczas warsztatów poruszano głównie zagadnienia z zakresu spirometrii oraz najnowszych sposobów leczenia astmy. Na tym ostatnim skupiły się też wykłady z cyklu "hot topics", podczas których przedstawiono aktualne wytyczne Global Initiative for Asthma (GINA) oraz omówiono sam proces powstawania takich wytycznych - jego rys historyczny, aktualne zasady, którymi kierują się międzynarodowe gremia naukowców, oraz popełniane błędy i potrzebne modyfikacje.

Wykłady w Wiśle poprowadzili eksperci z kraju i zagranicy, w sumie ponad 50 osób, wśród nich międzynarodowe sławy alergologii: prof. Jan L"tvall ze Szwecji - prezydent Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI), prof. mer Kalayci z Turcji - członek komitetu wykonawczego EAACI, prof. Anna Nowak-Węgrzyn z USA oraz dr Dave Singh z Wielkiej Brytanii.

Polskę reprezentowali profesorowie z najważniejszych krajowych ośrodków medycznych, m.in. z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Collegium Medicum w Bydgoszczy, Collegium Medicum UJ, uniwersytetów medycznych w Lublinie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Białymstoku. Prelekcje mieli także przedstawiciele stowarzyszeń pacjentów chorych na astmę i POChP.

Nowością tegorocznej konferencji były wideokonferencje, dzięki którym uczestnicy mogli "na żywo" wysłuchać np. prowadzonego bezpośrednio ze Szwecji wykładu prof. Jana L"tvalla.

Tegoroczna konferencja była trzecią imprezą tego typu. Pierwsza odbyła się w 2007 roku, druga - pod hasłem "Alergia od kliniki do praktyki" - rok później.

Katarzyna Czechowicz, 26-04-2010, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe