Okulista. Badaj dno oka
Strona główna » Informator » Kraj » Specjaliści zachecają Polaków: „Badaj dno oka”…

Specjaliści zachecają Polaków: „Badaj dno oka”

INFORMATOR. Kraj

Joanna Morga

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 25-09-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Tylko regularne badanie dna oka może pomóc wykryć zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), które jest najważniejszą przyczyną utraty widzenia u osób po 50. roku życia w krajach rozwiniętych - podkreślają organizatorzy IV edycji kampanii Tydzień Retina AMD, która kończy się w niedzielę.

Podczas organizowanych z tej okazji pikników dla mieszkańców ośmiu miast Polski przygotowano bezpłatne badania dna oka z użyciem najnowszych urządzeń pozwalających uzyskać kolorowy i bardzo dokładny obraz.

Dotychczas z nowoczesnych metod diagnostycznych mogli skorzystać mieszkańcy Sopotu, Olsztyna, Bydgoszczy i Poznania oraz Łodzi. W sobotę kampania zawita do Krakowa, a w niedzielę do Katowic. Mieszkańcy stolicy będą mogli brać udział w pikniku edukacyjnym w sobotę i niedzielę na Placu Zamkowym.

Jak powiedział PAP prof. Andrzej Stankiewicz kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, AMD to choroba zwyrodnieniowa dotycząca małego fragmentu siatkówki (o średnicy 0,5 mm) - tzw. plamki, zlokalizowanej w tylnej części gałki ocznej. "Centralna część plamki, czyli dołeczek to uprzywilejowane miejsce, które odpowiada za ostre i precyzyjne widzenie szczegółów i barw" - zaznaczył.

Zwyrodnienie plamki objawia się niewyraźnym widzeniem w polu centralnym oraz znacznym zniekształceniem obrazu. "Chorzy z AMD widzą na przykład zamiast twarzy plamę, przy czytaniu środkowa część książki lub gazety jest rozmazana, na ulicy nie widzą tego, co przed nimi, przez co są narażeni na różne wypadki. Z powodu zniekształceń obrazu trudność sprawiają im również prace domowe, jak krojenie jedzenia czy schodzenie po schodach, bo cały obraz przed nimi faluje" - wyjaśnił Stankiewicz.

W Polsce na AMD choruje 1 mln ludzi, z czego 80-85 proc. to pacjenci z tzw. postacią suchą, a 15-20 proc. - z groźniejszą postacią wysiękową.

Podstawowym czynnikiem ryzyka AMD jest wiek - prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta po 50. roku życia, co jest związane ze starzeniem się narządu wzroku. Innym istotnym czynnikiem ryzyka AMD jest palenie tytoniu. Badania wskazują, że na ryzyko AMD wpływa też niewłaściwa dieta już w wieku dziecięcym. Na przykład niedobór w diecie ryb morskich, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3.

Jak podkreślił Stankiewicz, tylko regularne badanie dna oka pozwala wcześnie wykryć AMD. Dlatego pacjenci po 50. roku życia oraz z nadciśnieniem, cukrzycą czy chorobami krwi powinni je wykonywać co roku.

Niestety, z badań Stowarzyszenia AMD wynika, że aż jedna trzecia Polaków po 40.roku życia wcale nie odwiedza okulisty. Większość chorych nie słyszała o AMD do czasu zdiagnozowania choroby (w tym osoby regularnie chodzące do okulisty).

Joanna Morga, 25-09-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD - ang. Age-Related Macular Degeneration) - choroba dotyczy obszaru na dnie oka zwanego plamką i jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty osób dorosłych.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe