Cukrzyca. Specjaliści: Polsce potrzebny narodowy program leczenia cukrzycy
Strona główna » Informator » Kraj » Specjaliści: Polsce potrzebny narodowy program lec…

Specjaliści: Polsce potrzebny narodowy program leczenia cukrzycy

INFORMATOR. Kraj

Joanna Morga

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 18-11-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Bez narodowego programu leczenia cukrzycy i jej powikłań Polsce trudno będzie sobie poradzić z epidemią cukrzycy - uznali uczestnicy debaty zorganizowanej w Warszawie przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą.  Jak przypomniał prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Władysław Grzeszczak, cukrzyca została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za pierwszą niezakaźną epidemię cywilizacyjną. "Jeszcze w 1985 r. dane wskazywały, że na cukrzycę choruje na świecie 30 mln osób. Po 15 latach, w 2000 r., liczbę tę określano już na 150 mln, a obecnie, czyli niecałe 10 lat później, na niemal 300 mln" - podkreślił diabetolog.

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IFD) ocenia, że jeśli to tempo się utrzyma, to w 2030 r. na cukrzycę będzie cierpieć 435 mln osób na świecie.

Według wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dra hab. Leszka Czupryniaka szacuje się, że w Polsce cukrzycę ma 2,5 mln osób, ale o chorobie wie 60 proc. z nich.

"Cukrzyca stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Co roku jest przyczyną 4 mln zgonów, głównie z powodu powikłań sercowo-naczyniowych, jak udary mózgu i zawały serca. Choroba istotnie skraca długość życia i pogarsza jego jakość. Jest wiodącą przyczyną amputacji nóg, niewydolności nerek i istotną przyczyną utraty wzroku" - podkreślił Grzeszczak.

Z obliczeń wynika, że w 2010 r. cukrzyca pochłonie ok. 12 proc. wszystkich wydatków na służbę zdrowia na świecie. "Choroba ta zagraża dobrobytowi państw i żaden kraj nie jest przygotowany na poradzenie sobie z tym wrogiem" - zaznaczył diabetolog.

Jak podkreślił Ceistian Andriciuc, przedstawiciel IFD, w walce z cukrzycą w poszczególnych krajach mogłyby pomóc narodowe programy leczenia tej choroby. Z audytu przeprowadzonego przez tę organizację w 2008 r. wynika jednak, że w Unii Europejskiej wdrożyło je tylko 13 z 27 państw, czyli mniej niż połowa. Polska nie znalazła się na tej liście.

Według prof. Krzysztofa Strojka, konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii, kilka lat temu w Polsce zostały opracowane założenia narodowego programu leczenia cukrzycy i jej powikłań na lata 2006-2008, ale środki na jego realizację były bardzo małe i szybko się skończyły. Jedynym elementem programu, który udało się wprowadzić w życie, jest stworzenie rejestru chorych na cukrzycę. Od 2007 r. zgromadzono w nim dane dotyczące zaledwie 7606 pacjentów. Utworzono też rejestr chorych na cukrzycę dzieci.

Zdaniem byłego ministra zdrowia i posła na Sejm, Marka Balickiego, wdrożenie tego programu wymagałoby regulacji ustawowej, np. przyjęcia go jako rozporządzenia Rady Ministrów. To może nadać programowi długoletnie ramy czasowe, a nie charakter krótkotrwałej akcji - zaznaczył przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha. Zapowiedział też, że przedstawi propozycję takiego rozwiązania podczas prac komisji.

Joanna Morga, 18-11-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

 
Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą
Ponad 2 miliony polaków, czyli około 5 procent społeczeństwa ma cukrzycę. Niestety występowanie choroby z roku na rok wzrasta. I właśnie dlatego powstała Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą. Co to za choroba i jakie zadania stawia przed sobą koalicja, sprawdzał Tomasz Słodki.

Zapraszamy do zapoznania się
z materiałem filmowym.
 
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe