Ruszyło Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby
Strona główna » Informator » Kraj » Ruszyło Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby

Ruszyło Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby

INFORMATOR. Kraj

Aleksandra Daniszewska, Katarzyna Pęcherska, Alina Zakrzewska

zdrowemiasto.pl | dodane 17-10-2013

Źródło: wikipedia.org
 
Często zapominamy lub nie wiemy, że wątroba jest jednym z najważniejszych narządów i odpowiada za kluczowe procesy metaboliczne w organizmie. Warto o tym mówić i przypominać – dlatego 14 października 2013 r. ruszyło Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby pod patronatem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Celem projektu jest edukacja społeczeństwa na temat wątroby i jej roli w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. To właśnie od niej uzależnionych jest ponad 5000 funkcji życiowych i ponad 500 procesów chemicznych, które zachodzą wewnątrz ludzkiego ciała. Funkcja tego narządu polega na odpowiednim przetwarzaniu każdej z substancji, która do niej trafi – zarówno tej pożytecznej, poprzez metabolizm m.in. białek, cukrów, tłuszczy, jak i szkodliwej m.in. oczyszczanie organizmu z toksycznych substancji, leków czy alkoholu. Jest magazynem substancji zapasowych dla naszego organizmu (glikogen), jak i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D i K. Można powiedzieć, że wątroba jest największym laboratorium chemicznym ludzkiego ciała, przez które przepływa około jednego litra krwi na minutę[1].

Akcja Pierwszego Ogólnopolskiego Badania Wątroby pn. „Tyle robi dla Ciebie, zrób coś dla niej” rozpoczęła się 14 października i potrwa do 5 listopada. W tym czasie specjalnie przygotowany na tę okazję bus medyczny odwiedzi 15 miast w Polsce. „W ramach inicjatywy pacjenci będą mogli bezpłatnie skorzystać ze specjalistycznego badania ultrasonograficznego wątroby, które pozwala ocenić wielkość i strukturę narządu a także obraz dróg żółciowych. Wczesne wykazanie ewentualnych nieprawidłowości może stanowić podstawę do pogłębienia postępowania diagnostycznego i podjęcia działań leczniczych” – mówi prof. dr hab. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Badania odbędą się w godzinach od 9.00 do 19.00 i każdy będzie mógł wziąć w nich udział pod warunkiem, że 5 godzin przed badaniem pozostanie na czczo (nie wolno nic spożywać ani pić). Podczas badania nie należy żuć gumy ani palić papierosów, natomiast pacjenci przyjmujący leki powinni je nadal przyjmować, popijając ½ szklanki wody, jednak nie później niż 1 godzinę przed badaniem. Na miejscu możliwe będą również zapisy na badania, jednak liczba osób jest ograniczona. Na koniec wizyty pacjenci otrzymają wyniki badania wraz ze zdjęciem z USG, a także materiały edukacyjne.

W ramach pierwszej edycji  Ogólnopolskiego Badania Wątroby pn. „Tyle robi dla Ciebie, zrób coś dla niej” odbędą się darmowe badania USG wątroby w 15 miastach: Augustów – 14.10, Elbląg – 15.10, Słupsk – 16.10, Koszalin – 17.10, Włocławek – 19.10, Płock – 20.10, Piotrków Trybunalski – 21.10, Lubin – 23.10, Zielona Góra – 24.10, Krosno – 27.10, Tarnów – 28.10, Zamość – 29.10, Ostrowiec Świętokrzyski – 30.10, Opole – 4.11, Chorzów – 5.11.

[1] Eldra Pearl Solomon, Linda R. Berg, Diana W. Martin, Claude A. Villee, Biologia, Wydawnictwo Multico, 2000 rok.



Aleksandra Daniszewska, Katarzyna Pęcherska, Alina Zakrzewska, 17-10-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe