Przewlekła białaczka szpikowa \"bohaterką\" wystawy eduakcyjnej
Strona główna » Informator » Kraj » Przewlekła białaczka szpikowa "bohaterką" wystawy …

Przewlekła białaczka szpikowa "bohaterką" wystawy eduakcyjnej

INFORMATOR. Kraj

Adriana Misiewicz

zdrowemiasto.pl | dodane 24-09-2013

Wystawa przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie
 
Postęp medycyny i nowoczesne metody leczenia zmieniły przewlekłą białaczkę szpikową (PBSz) z choroby śmiertelnej w przewlekłą. Postęp leczenia (PBSz) wizualizują olbrzymie kule przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Przewlekła białaczka szpikowa (PBSz) to choroba nowotworowa szpiku kostnego i krwi, która charakteryzuje się nadmiernym
i niekontrolowanym rozrostem białych krwinek, który może rozwijać się latami. 

Prawie u wszystkich pacjentów z PBSz stwierdza się występowanie, tzw. chromosomu filadelfijskiego (Ph+), który powoduje powstawanie wadliwego białka bcr-abl. To białko jest odpowiedzialne za wytwarzanie nieprawidłowych białych krwinek w szpiku kostnym.

W momencie rozpoznania choroby ilość komórek nowotworowych we krwi jest tak duża, że odpowiadałaby guzowi litemu wielkości 10 cm, czyli wielkości pięści dorosłego człowieka. Ich ilość to ok. 1 bilion. Już po trzech miesiącach leczenia widać pierwsze efekty. Liczba komórek nowotworowych spada do ok. 100 miliardów, co dałoby guza litego wielkości 5 cm, czyli wielkości jaja kurzego. Po roku leczenia choroba jest opanowana na tyle, że ilość komórek nowotworowych to 32 miliony, a guz, który można byłoby z nich stworzyć miałby średnicę 0,5 cm, czyli byłby wielkości ziarenka pieprzu.

Wystawa_PBSz_88.jpg
 
Celem leczenia PBSz jest przywrócenie prawidłowiej liczby komórek krwi oraz redukcja i utrzymanie niskiego poziomu genu BCR-ABL. Lekarze do walki z chorobą mają leki I generacji oraz nowoczesne leki II generacji, tzw. inhibitory kinazy tyrozynowej.

Wystawa_PBSz_110.jpg

Przez wiele lat, mimo prób leczenia, PBSz była chorobą śmiertelną. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych pacjentom proponowano jedynie terapię hydroksymocznikiem, allogeniczne przeszczepienie komórek krwiotwórczych czy leczenie interferonem alfa4. Rewolucją było wprowadzenie inhibitorów kinazy tyrozynowej I generacji w postaci tabletek, których stosowanie zmieniło oblicze PBSz z choroby śmiertelnej na przewlekłą. Kolejnym krokiem było wprowadzenie nowoczesnego leczenia w postaci leków II generacji. Obecnie trwają badania nad potencjalną możliwością czasowego odstawienia leczenia u pewnej grupy pacjentów.

Wystawa_PBSz_55.jpg
 
Pacjenci z przewlekłą białaczką szpikową prawidłowo leczeni prowadzą aktywne życie i potrafią się nim w pełni cieszyć.

Na przewlekłą białaczkę szpikową może zachorować każdy, w każdym wieku. Szczyt zachorowań przypada na 5. dekadę życia, ale może wystąpić w każdym okresie życia. Występuje nieco częściej u mężczyzn niż u kobiet. Przewlekła białaczka szpikowa nie jest chorobą przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a jedynym udowodnionym czynnikiem ryzyka jest promieniowanie jonizujące. Przewlekłą białaczkę szpikową może wykryć podstawowe badanie krwi, dlatego warto co roku robić morfologię. W Polsce PBSz wykrywa się co roku u 350 osób. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich, takich jak Francja, Włochy, czy Niemcy. To dlatego, że choć wiemy, że morfologia może wykryć chorobę, wciąż wykonujemy ją zbyt rzadko.

Adriana Misiewicz, 24-09-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe