Przechytrzyć wroga. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV
Strona główna » Informator » Kraj » Przechytrzyć wroga. Szczepienia przeciwko wirusowi…

Przechytrzyć wroga. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV

INFORMATOR. Kraj

Elżbieta Brzozowska, Marta Winiarska

zdrowemiasto.pl | dodane 06-10-2011

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Wiele kobiet zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV i rak szyjki macicy. Niestety niewiele robią, aby ustrzec siebie i swoje córki przed chorobą. Tylko 11% z nich zaszczepiło swoje dzieci przeciwko wirusowi HPV. Większość nie korzysta z tej możliwości uznając, że szczepienia są za drogie, że zbyt mało wiedzą na temat szczepienia lub lekarz ich o takich metodach profilaktycznych nie poinformował.

Powinniśmy budować system motywacji społecznej. Kobiety powinny traktować poważniej profilaktykę pierwotną i wtórną raka szyjki macicy. Taka jest rola naszej Koalicji.” – podkreślał prof. Mariusz Bidziński, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej .

Nasza fundacja finansuje szczepienia przeciwko HPV dla dziewcząt w województwie łódzkim. Z własnego doświadczenia wiemy, że nie sprawdzają się żadne zaproszenia imienne, ani ulotki. Jeśli chcemy trafić do dziewczynek, musimy sięgnąć po bardziej nowoczesne metody komunikacji, takie jak e-learning, sms, czy ciekawą reklamę społeczną w telewizji, której twarzą będzie znana i lubiana przez nastolatków postać” – radziła Maria Kaczmarska specjalista ds. PR i marketingu z Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka”.

Grupa Ekspercka „Szczepienia” uznała również, że edukacja w zakresie profilaktyki pierwotnej musi wypływać również od nauczycieli w szkołach, a także od całego personelu medycznego, w tym lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, rodzinnych, ginekologów, pielęgniarek, położnych, a przede wszystkim pediatrów. Profilaktyka raka szyjki macicy nie powinna być ich zdaniem domeną onkologów.

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV są zalecane przez światowych i krajowych ekspertów, dlatego każdy lekarz powinien poinformować swoją nastoletnią pacjentkę i jej rodziców o możliwości immunizacji, a także odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej.  „W zakresie szczepień przeciwko wirusowi HPV trzeba ustawicznie szkolić lekarzy i personel medyczny  i  aktualizować bieżące informacje, aby mogli rzetelnie informować swoje pacjentki o korzyściach wynikających ze szczepienia i zagrożeniach wynikających z jego zaniechania” – apelowała prof. Anna Dobrzańska.

Rozmawiałam wielokrotnie z matkami i ich córkami, które zwierzały mi się, że nie zdecydowały się wcześniej na szczepienie, ponieważ odradzali im je sami lekarze. Nie jestem przecież w stanie podważyć opinii specjalisty… Dlatego zgadzam się, że lekarzy trzeba stale doszkalać, aby stali się ambasadorami profilaktyki pierwotnej” – potwierdzała Elżbieta Budny, Prezes Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka”.

Eksperci zastanawiali się również, w jaki sposób rozmawiać na temat raka szyjki macicy i szczepień przeciwko wirusowi HPV. „O szczepieniach trzeba na pewno mówić tak, żeby osoby postronne, a szczególnie przedstawiciele Kościoła nie uznali, że dajemy zielone światło dla seksu, szczególnie wśród nastolatków” – podkreślał prof. Marek Spaczyński.

Nasza fundacja w Łowiczu program szczepień rozpoczęła od rozmów z hierarchami Kościoła. Myślę, ze powoli udaje nam się ich przekonywać, ze nam zależy na ochronie życia i zdrowia, a nie namawianiu do rozwiązłości” – opowiadała Maria Kaczmarska.

IMG_0018_hpv_2.jpg

Kampania społeczna motywująca do aktywnej profilaktyki raka szyki macicy, w opinii Grupy Eksperckiej „Szczepienia”, powinna być długodystansowym, wielosektorowym projektem edukacyjnym, wykraczającym poza ściśle medyczne ramy.

Rekomendacje zaproponowane podczas spotkania przez ekspertów, zarówno w zakresie finansowania, rejestrów i edukacji społecznej na temat szczepień przeciwko wirusowi HPV, po zatwierdzeniu przez Radę Programową Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, zostaną włączone do kompleksowego programu zmian systemowych, który Koalicja RSM chce do końca roku przedstawić Ministerstwu Zdrowia.

Elżbieta Brzozowska, Marta Winiarska, 06-10-2011, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe