Jod a cięża. Jod w ciąży. Ponad 40 proc. kobiet w ciąży spożywa za mało jodu
Strona główna » Informator » Kraj » Ponad 40 proc. kobiet w ciąży spożywa za mało jodu…

Ponad 40 proc. kobiet w ciąży spożywa za mało jodu

INFORMATOR. Kraj

PRO

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 02-05-2008

Fot. naukawpolsce.pl
 
Ponad 40 proc. kobiet w ciąży nie przyjmuje zalecanych dawek jodu, niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu - poinformował przewodniczący Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń Niedoboru Jodu, prof. Zbigniew Szybiński. "Kobiety powinny przyjmować zalecaną dawkę jodu (100-150 mikrogramów) od momentu stwierdzenia poczęcia dziecka, do zakończenia karmienia piersią. (...) Dzieci, których matki nie przyjmowały jodu mają m.in. niższy iloraz inteligencji" - podkreślił prof. Szybiński podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia.

Dodał, że jedną z przyczyn zbyt niskiego spożycia jodu, jest mała świadomość środowiska lekarskiego o konsekwencjach niedoboru tego pierwiastka chemicznego. Powiedział także, iż niedobory jodu można zlikwidować za pomocą preparatów dostępnych w aptekach. Zaznaczył, że należy je przyjmować po konsultacji z lekarzem.

Profesor podkreślił, że przyjmowanie jodu może być w Polsce jeszcze mniejsze w związku z koniecznością ograniczenia spożycia soli, która go zwiera. Jest to spowodowane chorobami układu krążenia, cukrzycy, nadciśnieniem tętniczym i otyłością.

Eksperci, którzy dyskutowali w poniedziałek w resorcie zdrowia o problemach profilaktyki jodowej podkreślają, że konieczne jest promowanie soli kuchennej o zmniejszonej zawartości sodu, rozpoczęcie jodowania pasz dla krów, by osiągnąć zwiększenie stężenia jodu w mleku o 100 proc.

Objawy długotrwałego niedoboru jodu to głównie powiększona tarczyca, przewlekłe zmęczenie, drażliwość, zaburzenia nastroju. Deficyt jodu może powodować suchość skóry, łamliwość paznokci i włosów, obrzęk poranny powiek i twarzy, bóle głowy spowodowane spadkami ciśnienia śródczaszkowego. Możemy czuć się bardziej zmęczeni, zniechęceni, mieć problemy z koncentracją i obniżoną odporność.

Jod pełni bardzo ważną rolę w regulacji pracy serca. Gdy w organizmie jest go za mało, może rozwijać się nadciśnienie oporne na terapię i inne problemy kardiologiczne. Osoby, którym brakuje jodu, mają też zaburzenia metabolizmu i skłonność do tycia, niezależnie od diety.

PRO, 02-05-2008, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe