Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy przekazała swoje rekomendacje. Los Polek w rękach Ministra Zdrowia
Strona główna » Informator » Kraj » Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Mac…

Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy przekazała swoje rekomendacje. Los Polek w rękach Ministra Zdrowia

INFORMATOR. Kraj

Elżbieta Brzozowska

zdrowemiasto.pl | dodane 09-02-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Wczoraj Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy przekazała na ręce Ministra Zdrowia – Bartosza Arłukowicza „Rekomendacje kompleksowych zmian w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce”. Po sześciu miesiącach wytężonych prac pięciu Grup Eksperckich w obszarach: edukacji, profilaktyki pierwotnej (szczepienia), wtórnej (cytologia), rejestrów oraz finansowania i organizacji systemu, powstała kompleksowa propozycja zmian do istniejącego w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, których wdrożenie pozwoli na zmniejszenie o połowę umieralności (z 1800  do 900) i znaczne ograniczenie zachorowalności na raka szyjki macicy w Polsce do 2020 roku. Teraz Koalicja RSM będzie czekać na ostateczne stanowisko Ministra Zdrowia w tej sprawie, oferując równocześnie wsparcie merytoryczne szeregu ekspertów zaangażowanych w jej prace.
Narodowy Program Zdrowia przyjęty Uchwałą Nr 90 / 2007 Rady Ministrów 15 maja 2007 r., zakłada ograniczenie liczby zgonów z powodu RSM w 2015 roku do 500 . Jednak pomimo znacznych nakładów finansowych i wysiłków wielu instytucji, nie ma rezultatów, które dawałyby nadzieję na osiągnięcie tego celu.

- Udało nam się zdiagnozować przyczynę tej sytuacji – podkreśla prof. Ryszard Poręba, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Przewodniczący Rady Programowej Koalicji RSM. - Efektywne działania możliwe są jedynie, jeśli oparte zostaną w spójny i przemyślany sposób na trzech filarach: edukacji, profilaktyce wtórnej (cytologii) oraz profilaktyce pierwotnej (szczepienia). Wszelkie aktywności powinny być skoordynowane, wsparte przez właściwie prowadzone rejestry i narzędzia finansowania, a podmioty działające w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy powinny działać zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami. Do tej pory wszelkie ruchy prowadzone były chaotycznie, co nie przyczyniało się do poprawy zastraszających statystyk – ocenia.

Eksperci Koalicji RSM są przekonani, że zaproponowane przez nich udoskonalenia do istniejącego programu, który obowiązywać będzie do 2015 roku, będą tylko pierwszym krokiem w walce o pełen sukces. Mają nadzieję, że ich szczegółowe rekomendacje zostaną wzięte pod uwagę, podczas tworzenia programu profilaktyki raka szyjki macicy na kolejne lata.

- Rak szyjki macicy to jedyny nowotwór, który dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym może zostać całkowicie wyeliminowany – mówi prof. Przemysław Oszukowski, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. - Wierzymy, że dzięki wspólnej, skoordynowanej pracy i przychylności Ministra Zdrowia, uda nam się pójść śladem Finlandii i wygrać walkę z tym okrutnym nowotworem -  podkreśla.

Postulaty Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy zyskały szerokie społeczne poparcie. Na stronie http://koalicjarsm.pl/wesprzyj-nas.html wciąż można oddawać głosy dla tej społecznej inicjatywy i jej rekomendacji.

Elżbieta Brzozowska, 09-02-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe