Polacy będą produkować odczynniki do rozróżniania grup krwi
PAP - NAUKA W POLSCE
Fot. naukawpolsce.pl
Jak tłumaczy dr Dominik Czaplicki z Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU), obecnie do oznaczania grup krwi używane są odczynniki o absolutnej specyficzności oparte na przeciwciałach monoklonalnych, które rozpoznają tylko jeden rodzaj antygenów. Nie są one jednak wytwarzane w Polsce, są tu jedynie konfekcjonowane, a produkcja odbywa się zagranicą.
Grupa badawcza dr hab. Joanny Berety z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ jest jedynym zespołem w Polsce, w którym generuje się nowe linie komórek produkujących przeciwciała monoklonalne. UJ posiada specjalistyczne laboratorium, które umożliwia naukowcom rozwijanie projektów tego typu. Z kolei RCKiK w Katowicach to jedyne w Polsce centrum krwiodawstwa, które na tę skalę zajmuje się wytwarzaniem odczynników serologicznych.
Konsorcjum tych dwóch jednostek ma na celu opracowanie technologii oraz wdrożenie jej do produkcji. Choć nie będzie to nowość w skali globalnej, to dzięki współpracy nauki i przemysłu powstanie zestaw polskich, a więc tańszych niż importowane, odczynników do rozpoznawania każdej grupy krwi (0, A, B i AB) oraz antygenu D, czyli tzw. czynnika Rh.
Kierownikiem konsorcjum jest dr hab. Joanna Bereta. Przedstawiciele strony przemysłowej to dr Katarzyna Rothkegel - kierownik Działu Produkcji Odczynników Serologicznych RCKiK w Katowicach oraz dr Stanisław Dyląg, dyrektor naczelny tej jednostki.
"Projekt jest planowany na 4 lata - tyle zajmie opracowanie technologii i wdrożenie produkcji. Liczymy na to, że wydatki budżetowe zwrócą się w około 5-7 lat, a efekty badań przyniosą oszczędności podatnikom" - mówi dr Czaplicki.
Konsorcjum naukowo-przemysłowe będzie realizować projekt w dwóch fazach. Pierwsza, badawcza, będzie realizowana w całości w Krakowie. Faza przygotowań do wdrożenia obejmie certyfikację tych odczynników, ich standaryzację i dopuszczenie do obrotu. Następnie RCKiK będzie zajmowało się wytwarzaniem odczynników w swoich laboratoriach w Katowicach.Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Podnośniki koszowe, usługi dźwigowe. Bydgoszcz REKLAMA
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ortopeda. Chirurgia ortopedyczna. Medycyna sportowa. Warszawa REKLAMA
- Eksperci apelują o usprawnienie procesu oceny i wprowadzania innowacyjnych szczepionek do Programu Szczepień Ochronnych
- Immunoterapie wysokiej skuteczności od początku choroby – czy to już obowiązujący standard postępowania w SM?
- Nowoczesne leczenie i optymizm – najlepsze antidotum na SM
- Choroba poznana 80 lat temu - wciąż nieznana. Rusza pierwsza w Polsce kampania edukacyjna dla pacjentów z ultrarzadkim nowotworem krwi: „Makroglobulinemia Waldenströma. Śladami Doktora Jana”
- Choroba Gauchera – wizytówka polskiego podejścia do chorób ultrarzadkich
- Antykoncepcja awaryjna nabiera tempa: Nowe dane Centrum e-Zdrowia
- Kardiolożka: o serce trzeba dbać od najmłodszych lat
- Ponad 600 tys. Polaków zaszczepiło się przeciw grypie
- Refundacja na papierze. Pacjentki tylko z jednego województwa mogą liczyć na leczenie zgodne z listą refundacyjną, która weszła w życie kilka miesięcy temu
- Pierwsze w Polsce zabiegi ablacji arytmii z zastosowaniem technologii CARTOSOUND FAM. „Niezwykle ważny krok w rozwoju elektrofizjologii”
- Wszystkie w tym dziale