PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Informator » Kraj » Polacy będą produkować odczynniki do rozróżniania …

Polacy będą produkować odczynniki do rozróżniania grup krwi

PAP - NAUKA W POLSCE

KOL

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 12-08-2009

Fot. naukawpolsce.pl
 
Każdego roku dwa miliony Polaków leczonych jest krwią i preparatami krwiopochodnymi. Bezpieczeństwo pacjentów wymaga, by podawać im wyłącznie krew zgodną z ich grupą. Uniwersytet Jagielloński (UJ) i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK) zawiązały konsorcjum, którego celem jest opracowanie pierwszych w Polsce nowoczesnych odczynników do diagnostyki serologicznej. Prace badawcze grupy dr hab. Joanny Berety dadzą szansę na tańsze leczenie pacjentów. Wspólny projekt UJ i RCKiK ma szanse na uzyskanie 1,5 mln zł dofinansowania w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "IniTech". Wyniki konkursu powinny być znane jesienią.

Jak tłumaczy dr Dominik Czaplicki z Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU), obecnie do oznaczania grup krwi używane są odczynniki o absolutnej specyficzności oparte na przeciwciałach monoklonalnych, które rozpoznają tylko jeden rodzaj antygenów. Nie są one jednak wytwarzane w Polsce, są tu jedynie konfekcjonowane, a produkcja odbywa się zagranicą.

Grupa badawcza dr hab. Joanny Berety z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ jest jedynym zespołem w Polsce, w którym generuje się nowe linie komórek produkujących przeciwciała monoklonalne. UJ posiada specjalistyczne laboratorium, które umożliwia naukowcom rozwijanie projektów tego typu. Z kolei RCKiK w Katowicach to jedyne w Polsce centrum krwiodawstwa, które na tę skalę zajmuje się wytwarzaniem odczynników serologicznych.

Konsorcjum tych dwóch jednostek ma na celu opracowanie technologii oraz wdrożenie jej do produkcji. Choć nie będzie to nowość w skali globalnej, to dzięki współpracy nauki i przemysłu powstanie zestaw polskich, a więc tańszych niż importowane, odczynników do rozpoznawania każdej grupy krwi (0, A, B i AB) oraz antygenu D, czyli tzw. czynnika Rh.

Kierownikiem konsorcjum jest dr hab. Joanna Bereta. Przedstawiciele strony przemysłowej to dr Katarzyna Rothkegel - kierownik Działu Produkcji Odczynników Serologicznych RCKiK w Katowicach oraz dr Stanisław Dyląg, dyrektor naczelny tej jednostki.

"Projekt jest planowany na 4 lata - tyle zajmie opracowanie technologii i wdrożenie produkcji. Liczymy na to, że wydatki budżetowe zwrócą się w około 5-7 lat, a efekty badań przyniosą oszczędności podatnikom" - mówi dr Czaplicki.

Konsorcjum naukowo-przemysłowe będzie realizować projekt w dwóch fazach. Pierwsza, badawcza, będzie realizowana w całości w Krakowie. Faza przygotowań do wdrożenia obejmie certyfikację tych odczynników, ich standaryzację i dopuszczenie do obrotu. Następnie RCKiK będzie zajmowało się wytwarzaniem odczynników w swoich laboratoriach w Katowicach.

KOL, 12-08-2009, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe