Pół miliarda oszczędności kosztem cukrzyków typu 2. Chorzy na cukrzycę typu 2 znowu pominięci mimo obietnic
Strona główna » Informator » Kraj » Pół miliarda oszczędności kosztem cukrzyków typu 2…

Pół miliarda oszczędności kosztem cukrzyków typu 2. Chorzy na cukrzycę typu 2 znowu pominięci mimo obietnic

INFORMATOR. Kraj

Elżbieta Brzozowska

zdrowemiasto.pl | dodane 27-12-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt wykazu leków refundowanych, w którym po raz kolejny nie znalazły się nowoczesne leki inkretynowe niezbędne do prawidłowej kontroli choroby. Kpina czy ignorancja? Jak wynika z danych NFZ na leczenie cukrzycy od stycznia do sierpnia br. wydano z budżetu państwa o 343 mln. zł. mniej niż w roku 2011 (biorąc pod uwagę leki doustne, insuliny, paski), prognozuje się, że do końca roku oszczędności wyniosą 485 mln złotych! Niestety, są to oszczędności poczynione kosztem chorych, którzy NIC w zamian nie otrzymali.

Dla chorych z cukrzycą typu 2 rok 2012 to rok porażki, poczucia totalnego zignorowania przez Ministerstwo Zdrowia. Tak niedawno przedstawiciele MZ obiecywali, że w końcu cukrzycy doczekają się nowoczesnych leków inkretynowych, dzięki którym można lepiej kontrolować chorobę i uniknąć wielu, niepotrzebnych powikłań, które narażają zdrowie pacjentów i nadwerężają budżety szpitalne. Znowu musimy zagrzmieć, zaprotestować, pokazać, że jesteśmy. Kolejna lista leków refundowanych, na których nie ma dla chorych na cukrzycę typu 2 żadnych nowoczesnych leków, odbiera nadzieję, że coś się zmieni. Liczą się tylko oszczędności. Celem MZ jest przeniesienie kosztów leczenia cukrzycy typu 2 na pacjenta. Z raportów NFZ wynika, że w 2012 roku z budżetu państwa wydano o 485 mln złotych mniej na leczenie cukrzycy niż w roku poprzednim. Co dano w zamian? Chorym na cukrzycę typu 1 długo oczekiwane analogi insulin, na które wydano kilkadziesiąt mln złotych, to wspaniała wiadomość, ale co z chorymi na cukrzycę typu 2, których jest zdecydowanie więcej?

- Pytam publicznie Pana Ministra Zdrowia, kiedy nasze państwo poczuje się w obowiązku zadbać o zdrowie chorych na cukrzycę typu 2, czyli ten najbardziej powszechny typ choroby? – pyta rozczarowany Andrzej Bauman, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków - Nie pomagają apele i protesty ani nas chorych, ani  lekarzy diabetologów. Czy mamy przywieźć pod MZ chorych z amputowanymi stopami z powodu powikłań cukrzycy, których przybywa rocznie 5 tys.? Co mamy zrobić, by zaczęto nas traktować poważnie?

Na cukrzycę w Polsce choruje  ok. 3 miliony osób, prawie 80% z nich na cukrzycę typu 2. Od ponad 10 lat na listach leków refundowanych nie pojawił się żaden nowy lek na cukrzycę typu 2. Szacuje się, że ok. 100 tys. pacjentów powinno być leczonych inkretynami, co obciążyłoby państwo wydatkiem kilkudziesięciu milionów złotych. To chyba niewiele przy oszczędnościach sięgających 0.5 miliarda na samą tylko cukrzycę?

Elżbieta Brzozowska, 27-12-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe