Osoby sparaliżowane będą miały łatwiej
Strona główna » Informator » Kraj » Osoby sparaliżowane będą miały łatwiej

Osoby sparaliżowane będą miały łatwiej

INFORMATOR. Kraj

Natalia Osica

zdrowemiasto.pl | dodane 05-10-2011

Fot. SWPS
 
Studentki neurokognitywistyki ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zakończyły grant badawczy finansowany ze środków Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wspólnie z naukowcami z Zakładu Fizyki Biomedycznej UW uzyskały wyniki, które usprawnią działanie interfejsu mózg-komputer, umożliwiającego osobom cierpiącym na całkowity paraliż ciała kontakt ze światem zewnętrznym.

Interfejs mózg-komputer (ang. Brain-Computer Interface) to urządzenie umożliwiające sterowanie komputerem za pomocą samej aktywności mózgu – bez użycia klawiatury czy myszki. Ta technologia zapewniająca komunikację z otoczeniem za pomocą fal mózgowych, nie wymaga aktywności mięśni. Dzięki temu osoby cierpiące na syndrom zamknięcia (stan, w którym pacjent jest całkowicie sparaliżowany, ale w pełni przytomny i  świadomy) mają możliwość komunikacji ze światem zewnętrznym.

Interfejs, na którym prowadzono badania, opiera się na mechanizmie, w którym badany patrząc na migające bodźce, koncentruje swoją uwagę tylko na jednym z nich. Częstotliwość, z którą miga wybrane przez niego pole, pojawia się w korze wzrokowej mózgu. Sygnał jest rejestrowany ze skóry głowy za pomocą EEG. Dzięki odpowiedniej analizie mechanizm wyłapuje, na którym polu koncertuje się badana osoba i uruchamia przypisaną do danego pola funkcję – np. napisanie litery czy włączenie światła.

Naszym celem było odkrycie tego, jak powinny wyglądać migające pola, na które patrzy użytkownik interfejsu, tak aby działał on możliwie jak najlepiej i był jak najprzyjemniejszy w użyciu – tłumaczy Zofia Radzikowska, studentka V roku neurokognitywistyki w SWPS i kierownik dofinansowanego projektu, która wspólnie z Anną Duszyk i Marią Bierzyńską zrealizowała roczny projekt badawczy. – Okazało się, że najlepsze efekty przynoszą duże i okrągłe pola. Zgodnie z preferencjami badanych, powinien znaleźć się na nich także punkt fiksacji, czyli mały krzyżyk, na którym użytkownik może skoncentrować wzrok. Podczas eksperymentu wykazaliśmy także, że najmniej efektywne jest stosowanie bodźców w kolorze niebieskim, które pogarszają działanie interfejsu – dodaje.

Radzikowska podkreśla, że dokonane odkrycia pozwolą nie tylko na poprawę działania interfejsu mózg-komputer poprzez zwiększenie szybkości jego odpowiedzi, ale również zmniejszą prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. Umożliwią również dostosowywanie jego wyglądu oraz ustawień do wymogów użytkownika. Przede wszystkim jednak pozwolą na wprowadzenie ustawień domyślnych, które przynoszą najlepsze efekty u większości zbadanych osób. Badaczka zaznacza, że jeśli użytkownik stwierdzi, że nie przynoszą one oczekiwanych efektów lub są dla niego męczące, będzie mógł je zmienić. Co najważniejsze, nie będzie jednak możliwe ustawienie opcji, przy których interfejs mógłby przestać sprawnie funkcjonować.

zdj_SWPS_mozg_komputer1.jpg
Fot. SWPS

Projekt „Optymalizacja bodźców do interfejsu mózg – komputer bazującego na potencjałach SSVEP w oparciu o psychofizjologię zjawiska" był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Priorytet 1. Badania i rozwój nowoczesnych technologii, Działanie 1.2 Wzmocnienie potencjału kadrowego nauki, Program Ventures.

Natalia Osica, 05-10-2011, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe