Optymalizacja aerozoloterapii
Strona główna » Informator » Kraj » Optymalizacja aerozoloterapii

Optymalizacja aerozoloterapii

Z ARCHIWUM PRZEGLĄDU EUREKA

(H.M.)

zdrowemiasto.pl / Przegląd EUREKAzdrowemiasto.pl / Przegląd EUREKA | dodane 01-04-2009
Jedną z podstawowych form podawania leków do organizmu jest aerozoloterapia. Lek rozpraszany do postaci drobnych kropel cieczy lub cząstek fazy stałej, wdychany jest przez pacjenta i deponując się w odpowiednich miejscach układu oddechowego wywołuje reakcję organizmu na skutek aktywacji właściwych receptorów, z którymi oddziałuje materiał związku chemicznego, tworzącego lek. Astma i alergie są najszerzej rozpowszechnionymi schorzeniami, które leczy się za pomocą aerozoloterapii. Obecnie ta forma leczenia rozszerzana jest na podawanie leków działających systemowo, np. insulina wziewna.

Optymalizacja procesu aerozoloterapii, polegająca na ograniczeniu do minimum dawki leku przy tym samym skutku terapeutycznym, wymaga wiedzy o charakterze interdyscyplinarnym. Przy Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej powstał Zespół badawczy, którego laboratorium wyposażono w nowoczesny sprzęt do pomiaru rozkładu wielkości cząstek, depozycji w odlewach (model-fantom) górnych dróg oddechowych dla wybranych cykli oddechowych, symulujących odpowiedni typ schorzenia układu oddechowego. Zespół badawczy zajmuje się również modelowaniem procesu depozycji aerozoli w układzie oddechowym i mechanizmów oczyszczania płuc. Kompleksowa analiza tych zjawisk pozwala na optymalizację procesu aerozoloterapii. Ważnym elementem takiej analizy jest określenie wpływu parametrów oddechowych na lokalną i chwilową skuteczność depozycji cząstek aerozolowych o określonych rozmiarach. Dotychczas zakładano ustalony przepływ podczas wdechu i nie analizowano zjawiska w fazie wydechowej.

Praca, objęta niniejszym projektem, zakładała wyznaczenie mapy depozycji cząstek w całym cyklu oddechowym. Przepływ miał charakter rzeczywisty, odpowiadający cyklowi oddechowemu dla różnych stanów chorobowych płuc. W pracy wykorzystano najnowocześniejszy aparat pojęciowy i obliczeniowy. Wykazano, że najważniejszym momentem cyklu, decydującym o depozycji, jest przejście między fazą wdechu i wydechu. Ma to zasadnicze znaczenie dla prowadzenia procesu terapeutycznego i będzie mieć wpływ na modyfikację dotychczasowych technik inhalacyjnych. Wyniki pracy, opublikowane w Journal of Aerosol Science (2002), znalazły oddźwięk wśród producentów urządzeń inhalacyjnych.

Projekt badawczy-promotorski był przedmiotem rozprawy doktorskiej Arkadiusza Moskala. (H.M.)

/Przegląd EUREKA, Nr 3(27)/2003, CHEMIA, TECHNOLOGIA CHEMICZNA oraz INZYNIERIA PROCESOWA i OCHRONA ŚRODOWISKA, Inżynieria Chemiczna i Procesowa/

(H.M.), 01-04-2009, zdrowemiasto.pl / Przegląd EUREKA

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe