Opracowano nanomateriały niszczące bakterie
Strona główna » Informator » Kraj » Opracowano nanomateriały niszczące bakterie

Opracowano nanomateriały niszczące bakterie

INFORMATOR. Kraj

MIC

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 21-03-2011

Fot. PAP / naukawpolsce.pl
 
Nanomateriały niszczące najbardziej nawet odporne bakterie wywołujące zakażenia wewnątrzszpitalne opracowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Akademii Medycznej we Wrocławiu i irlandzkiego University of Limerick.

Nowa technologia opracowana przez naukowców polega na pokryciu tkanin nanocząstkami dwutlenku tytanu, które nadają materiałowi właściwości bakteriobójcze. Jak powiedziała dyrektor instytutu inżynierii biomedycznej i pomiarowej na Politechnice Wrocławskiej, prof. Halina Podbielska, pod wpływem światła nanomateriały same z siebie zaczynają niszczyć bakterie.

"Gdyby jednak jakaś bakteria nie chciała się odczepić, to pokryty nanocząstkami materiał oczyszczamy w specjalnie przez nas skonstruowanym fotosterylizatorze przy pomocy promieni UV. Oszczędność tego typu działań jest ogromna, bo jednorazowe fartuchy są zużywane w ogromnych ilościach, a nasze tkaniny mogą być używane wielokrotnie" - mówiła Podbielska.

Podkreśliła, że nanocząsteczkami można w przyszłości pokryć nie tylko kitle lekarskie, ale także zasłony czy dywany i dzięki temu unika się przenoszenia bakterii przez personel czy szpitalnych gości. "Nasz wynalazek może być także wykorzystywany np. do pokrycia ręczników w hotelach i na basenach, krzeseł w gabinetach stomatologicznych, pokrowców siedzeń w samolotach" - wyliczała.

Jacek Żegliński z University of Limerick zaznaczył, że naukowcy starają się wykorzystywać jak najmniejszą liczbę cząsteczek i przyczepić je jak najmocniej do testowanego materiału. "Chodzi o to, żeby nie odrywały się od tkaniny np. podczas prania w pralce. Wizualnie materiał pokryty nanocząstkami nie różni się od zwykłego, bo są one tak małe, że nieuzbrojone oko ich nie zauważy" - mówił Żegliński.

Prace nad tekstyliami o antybakteryjnych właściwościach prowadzono w ramach konsorcjum realizującego projekt BioElectricSurface, finansowany przez Komisję Europejską.

MIC, 21-03-2011, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe